BODRUM MANDALİNA KOKUYOR

mandalin-15Bodrum belediyesi tarafından düzenlenen Mandalina Şenliği’nin sekizincisi, Bodrum Turunçgil Üreticileri birliği Naranciye boylama ve paketleme tesislerinde başladı. Şenliğe ilk gün CHP Genel başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon, Milas belediye başkanı Muhammet Tokat, Bodrum Ticaret odası başkanı Mahmut Kocadon, CHP İlçe başkanı Recai Seğmen ile Bodrum belediyesi meclis üyeleri katıldılar.

MANDALİNA YAŞAYACAK

Oda dernek ve STK larında hazır bulunduğu şenlikte yerel değer mandalinanın yaşatılması için herkes el ele verdi… Ortakent Mahallesi’ndeki Narenciye Birliği önünde halk oyunu gösterileri ve yerel sanatçı Mustafa Ergene’nin şarkıları ile başlayan şenlik meydanını dolduran kalabalık bazı stantlardan alış veriş yaparken, halka lokma, mandalina gazozu, mandalinası, reçeli, dondurması ve diğer ürünleri ikram edildi. Ocak ayında mandalina dondurmasının tadına bakan Bodrumlular ve turistler, aynı zamanda mandalina dolması ve mandalina soslu peynirlere de hayran kaldılar. Çeşitli mandalina ürünlerinin bulunduğu stantlarda en çok ilgi çeken mandalina mumları ve mandalina dolması oldu. Folklorik kıyafetler ile mandalina reçelleri dağıtan kızlar daha sonra sergiledikleri yöresel oyunlar ile büyük beğeni topladılar.

Şenlikte Kissebüküne Destek…

CHP Genel başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Kissebükü’ne yapılaşmaya karşı çıkan STK ların bulunduğu standa gelerek imza attı ve destek verdi . Tezcan böylesi güzel cennet koyların yok edilmemesi lazımdır. Bunun için bende sizinle beraber bu eyleminize destek vereceğim diyerek daha sonra yanındakiler ile birlikte toplu fotoğraf çektirdiler. Ayrıca Mandalina tatlısı mandalina kabuğun içinde Tezcan ve Kocadon’a sunuldu. Mandalina sosu ile karışık tavuk göğsü tatlısını yiyen Tezcan bu mükemmel bir şey şeklinde konuştu.

TARIM VE TURİZM BİR ARADA OLMALI

Bodrum Ticaret Odası başkanı Mahmut Kocadon yaptığı konuşmada; “Bodrumda turizm ile birlikte tarımın da olması gereklidir. 80-85’li yıllar arasında turizm ağır basınca daha kolay para kazanmaya yöneldik biz Bodrumlular. Zamanında maalesef biz tarımı bırakarak turizmi hedefledik. Çünkü turizmden daha çok para kazanıyorduk. 1 yıl uğraşıp mandalina da donma riski, soğuk riski olmadan para kazanmak hepimize tatlı geldi. Burada hatayı en çok Bodrumlu yaptı ama tabi devlette yaptı. Devlet Bodrumlulara, gelin turizmle tarımı beraber yapın demediler. Biz kendimiz ve çocuklarımızın geleceğini garanti altına almak için turizme döndük ve bahçeleri göz ardı ettik. Şimdi ise Türkiye genelinde Haddinden fazla narenciye var ve baş fiyat verilmediği için Bodrum mandalinası üvey evlat muamelesi gören bir meyva oldu. Memlekette tüm narenciye birliklerinin bir olup derdini anlatması lazım mücadelesini vermesi gereklidir. Turizm ile tarım yan yana yürümelidir. Bu gün bir tespit yaparsak, ziraat işinde 6 dönüm mandalina bahçesi 3 güvercin kadar para etmiyor bu da mandalinaların yerlerde olmasından kaynaklanmaktadır. Üretici birliği olarak bir çalışma yapmamız lazım yoksa Bodrum’da tarımı kaybederiz. Tekrar tarımdan para kazanmamız için Bodrum ziraat ve ticaret Odası ve Naranciye birliği, Bodrum Belediyesi beraberce çalışmalarda bulunmalıdır” dedi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Şenlikte en iyi ürün yarışması, keşkek ve lokma ikramları, yerel sanatçılar ve dans gösterileri oldu. En iyi mandalina yetiştiriciliğinde birinciliğe layık görülen Mustafa Özbey Koçtaş’tan 1000 TL lik hediye çeki alırken, 2. Mehmet Şahbaz ve 3. Mustafa İmre çeşitli hediyeler layık görüldüler Yarışma ve gösterilerin yer aldığı şenlikte, yerel değer mandalinanın yaşatılmasına örnek bir çok stant akşam geç saatlere kadar ikramlarda bulundu. Şenliğin 1. Günü Sinan İşvaroğlu konseri ile sona erdi.

YARINDA DEVAM EDECEK

Şenliğin ikinci gününde Bitez eski pazaryerinde yerel şarkıcılar sahne alacak. Çeşitli yarışmalar, halk oyunu gösterileri, bando ve develer eşliğinde mandalina korteji oluşturulacak. Turgutreis Meydanı’nda saat 18.30’daki etkinlik, Aliağa Belediyesi Bando Takımı’nın gösterisiyle başlayacak, ardından Tepe konser verecek.