TİRE İÇİN MÜEBBET İSTENİYOR

tire-2014Gümüşlük eski Belediye Başkanı emekli Albay Mehmet Tire’nin de aralarında bulunduğu 5 asker hakkında 3 ila 8 kez arasında müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 1995 ile 1996 yılları arasında 2’si öğretmen, biri uzman çavuş olmak üzere 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak yürütülen soruşturma sonunda Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Mağdur yakınları, gizli tanık, o dönem karakolda görev yapan asker ve korucuların ifadelerinin yer aldığı iddianamede, şüpheli sıfatıyla yargılanan dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmren, Dargeçit Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Jandarma Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Karakol Komutan Yardımcısı Haydar Topçam ve uzman çavuş Kerim Şahin’in, “Taammüden öldürme” suçundan 3 ila 8’er kez müebbet hapsi istendi.

İddianamede, maktuller Süleyman Seyhan, Nedim Akyön, Mehmet Emin Aslan, Seyhan Doğan, Davut Altınkaynak, Abdurrahman Olcay ve Abdurrahman Coşkun’un çeşitli tarihlerde PKK’ya yardım ettikleri iddiasıyla gözaltına alındığı ve öldürüldüğü, karakolda görevli uzman çavuş Bilal Batırır’ın ise bildiklerini üst makamlara bildirmesinden endişe edilerek 8 Mart 1996 tarihinde Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığındaki karakolun kömür kazanına atılarak yakıldığı iddia edildi.

Şüpheli sıfatıyla yargılanan dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmren’in azmettirmek suçundan 6 kez, Coşkun ve Batırır’ın öldürülmesinde ise asli fail olarak yer aldığı gerekçesiyle 2 kez müebbet hapisle yargılanması istendi. Gümüşlük eski Belediye Başkanı Mehmet Tire hakkında ise azmettirmek suçundan 5 kez, Batırır, Coşkun ve Aslan’ın öldürülmesinde de asli fail olarak 3 kez olmak üzere toplam 8 kez müebbet hapis cezası talep edildi.

İddianamede, diğer şüphelilerden Yılmaz ve Şahin için 6 kez, Topçam için de 3 kez, müebbet hapis cezası istendi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde DP’den belediye başkan adayı olan ve seçilerek 2014 yılına kadar görev yapan Mehmet Tire, 2013 yılının Eylül ayında DP’den istifa ederek Ak Parti’ye geçmiş ve 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti’den Bodrum Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuştu.