GERGİNLİK YAŞANDI

gerginlik-14Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Irak sınırında 34 sivilin yaşamını yitirdiği hava operasyonunun üçüncü yıl dönümü nedeniyle, Bodrum’da anma etkinliği düzenleyen HDP’liler ile Bodrumspor’un ‘Asi Tayfa’ isimli taraftar grubunun üyeleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Gerginlik HDP’li grubun meydandan ayrılmasıyla sona erdi…

Bodrum HDP İlçe Örgütü, Uludere’de Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişi için anma etkinliği düzenledi. Bodrum Belediye Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 40 kişilik grup, ‘28.12.2011’de katledildik. Katillerimiz nerede’ yazılı pankart açtı. Grup adına basın açıklamasını yapan Adalet Hazer Demir, “Roboski katliamının üzerinden üç yıl geçti. Ancak sorumlular hala yargı önüne çıkarılmadı. Roboskili Kürt ailelerin payına ise suçlanmak, azarlanmak, soruşturulmak ve tutuklanmak düştü. Ailelerden bir özür bile çok görüldü. Kürt halkına yönelik özel savaş politikalarının bir sonucudur. Son derece planlı ve bilinçli yapılmıştır. Katliamın planlayıcısı ve karar veren güç siyasi iktidardır. Bu katliamın üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, iktidar kendi icraatıyla yüzleşmeyi reddetse de bu katliamın failleri yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadan kalıcı, adil ve onarıcı bir toplumsal barış sağlanamayacaktır. Katliamı unutmayacağız, unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

SLOGANLI TEPKİ

Açıklamanın tamamlamasının ardından grup, bir süre meydanda oturma eylemi yaptı. Grubun oturma eylemine başladığı sırada Bodrumspor taraftarlarından Asi Tayfa adlı grup meydana gelerek HDP’lilere tepki gösterdi. Ellerinde Türk bayrağı taşıyan taraftarlar ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Ne mutlu Türkü’m diyene’ ve ‘Meydanı terk edin, canımızı sıkmayın’ sloganları attı. HDP’li grup içindeki bazı kişilerin, provoke olamamaları ve karşılık vermemeleri yönünde çağrı yaptıkları görüldü. Eylem öncesi meydanda önlem alan polis ekipleri, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için HDP’li grubtan oturma eylemine son verip dağılmalarını istedi. İkna olan HDP’liler, meydandan ayrılarak partinin ilçe başkanlığı binasına gitti.

TARAFTARLARDAN ŞİKAYETÇİ OLUNDU

HDP İlçe Eşbaşkanı Belgin Koç ise bazı üyelerle birlikte emniyete giderek tepki gösteren taraftar grubundan şikayetçi oldu. Koç, “Demokratik hakkımızı kullanmaya çalışırken, yapılan bu provokasyonun neticelerine herkes katlanacak. Sorumlularının bulunması için gerekli işlemleri başlatacağız” dedi. Bir süre daha meydanda kalan Asi Tayfa grubu da İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra sessizce ayrıldı.