BODRUM BELEDİYE BAŞKANLARI BİR ARAYA GELİYOR

Anılarla-Bodrum-28-Ekim-2014-724x1024Bodrum’un seçilmiş Belediye Başkanları bir araya geliyor. Bodrum’un seçilmiş Belediye Başkanları, Cumhuriyetin 91. Yıl Kutlamaları programında 28 Ekim 2014 Salı günü saat 14.00’de Trafo Bodrum’da düzenlenecek olan toplantıda bir araya geliyor.

Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışmaları “Anılarla Bodrum Sohbetleri’’ Çalışma Gurubu Sorumlusu Nuran Yüksel bu tarihi toplantı ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

2006 yılında başlattığımız sözlü tarih çalışmaları “Anılarla Bodrum Sohbetleri” gönüllü çalışma gurubu olarak bu ay 17. çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Gurup olarak özel aylara ve kişilere ait özel çalışmalarla da sosyal yaşamda eğitici bir misyonda üstlenmeye çalışmaktayız.

Cumhuriyet’in 89. yılında “Bodrumlu Cumhuriyet Kadınları”, 90. yılında ölümünün 40. yılında “Halikarnas Balıkçısı” özel çalışmalarımız oldu. 2014’de Cumhuriyet’in 91. kuruluşunda ise Bodrum Belediyesi’nin desteği ve Kent Konseyi’nin çatısı altında toplanan Yaşasın Cumhuriyet Bodrum Platformu ile beraber Cumhuriyet kutlamalarını coşku içinde ülkemize ve Bodrum’a yaraşır biçimde kutlama çabasındayız. Bugün birlik ve dayanışmaya en çok ihtiyacımız olan günlerde Bodrum’a emek vermiş, Bodrum Halkının kentini ve çocuklarının yarınlarını emanet ettiği, Cumhuriyet’in en özel kazanımlarından biri olan seçme ve seçilme hakkını kullanarak seçtikleri “Şehr-i Emin”lerini, Belediye Başkanları’nı bir araya getirdik. Bugün yaşayan Belediye Başkanlarımızı, yaşamayanların ise dönem temsilcisi meclis üyelerinin ağzından dönemleriyle ilgili anılarını kayıt altına alacağız. Hayatta olan tüm seçilmişlere sağlık, kaybettiklerimizi ise rahmet ve şükranla anıyoruz.

Gönüllü bir çalışma gurubu olarak geçmişten geleceğe köprü kurmak, Bodrum’u Bodrum yapan değerlerimizi tanımak, geleceğe çocuklarımıza aktarabilmek üzere başlattığımız kayıt altına alma ve arşivleme çalışmalarımızı sürdürmeyi Bodrum’a ve çocuklarımıza karşı bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz. Bu amaçla bugüne kadar en kısa zamanda tamamlanacağına inandığımız Bodrum Kent Müzesi arşivine vermek üzere 26 bin fotoğraf, 1860 doküman, 35 video ve belgeler kayıt altına alınmıştır.

Bodrum adına yapılacak tüm çalışmaların Bodrum Belediyesi kurumsal çatısı altında yapılmasının gerekliliğine inanıyoruz. İstiyoruz ki Bodrum’da görev yapan tüm yöneticilerin öncelikli, önemli sorumluluklarının başında Bodrum’un değerlerine sahip çıkmak ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için acilen yerel kültür politikalarının oluşturulması için gereğinin yapılması olduğuna inanıyoruz. Bodrum’a dair tüm çalışmaların özlem umut sevgi ve saygı ile engin Bodrum hoşgörüsüne dayanması ve Bodrum sevdası ortak paydasında gerçekleştirilmesi dileğiyle Bodrum’u Bodrum yapan tüm değerlerimize ve büyüklerimize…