GIDA ŞİRKETİNE ADLİ TAKİBAT BAŞLATILACAK

1655542_10152221155538116_90247408_oÖDP Bodrum İlçe Başkanlığı Bodrum Belediyesi’ne bağlı Gıda AŞ ve tahsislerle ilgili olarak adli ve idari yollara başvuracaklarını açıklayan bir açıklama geldi. CHP Bodrum İlçe Başkanlığı’na da sert bir dille eleştiren ÖDP Bodrum İlçe Başkanı Osman Öztürk “Bodrum CHP lafazanlık yapmıştır. Adli ve idari yollara başvuracağız” diyerek yaptığı yazılı açıklama şöyle;

BODRUM CHP LAFAZANLIK YAPMIŞTI; BİZ(ÖDP), ADLİ VE İDARİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ!

2013’de Bodrum CHP ilçe Başkanlığının konuyla ilgili açıklaması aynen şöyleydi: Şirket, ana sözleşmesine ve Ticaret Kanunu’na aykırı olarak belediye hizmetlerini finanse etmektedir ve Kamu İhale Kanunu’nu yok saymaktadır. Bunun nedenlerini öğrenmek için yönetime sorduğumuz sorular hâlâ yanıtlanmamıştır… Gıda A.Ş. Bodrum Limanı’nı işletmektedir. Palamar ve gümrük alanından ayakbastı ücreti almaktadır ki, maliyet sıfırdır. Yılda yaklaşık 300 bin kişi gümrük girişi yapmakta ve kişi başı 2 avro ayakbastı ücreti ödemektedir. Belediye Gelirleri Kanunu’na göre otogar işletmektedir ve ayrıca otopark işletmeciliği yapmaktadır. Rekabetsiz ve imtiyazlı bir işletmecilik yapmaktadır. Kafeterya işletmeciliği yapmaktadır. Halen 6 işletmeden sorumludur ve bu işletmelerde koordinatör, müdür gibi birtakım unvanlarla istihdam edilen sayısını bilemediğimiz ihtiyaç fazlası personel mevcuttur. Ayrıca bu işletmelerdeki fiyatlar özel firmalardaki fiyatlardan daha yüksektir. Eğer örneklersek 1,5 TL’ye çay içilen bir yerdeki zararın nasıl olduğunu merak etmekteyiz. Bazı belediye gayrimenkulleri de şirket aracılığı ile 3. şahıslara kiralanmıştır ve bu gelirler de şirkete kalmaktadır. Gelir kaynakları sıralanmıştır, net rakamlar bilinmemektedir. Ortada çok kötü yönetilen bir şirket vardır. Maaş ödemesi için yapılan sermaye artırımı kötü yönetimin itirafıdır; ama biz her şeye rağmen bu şirketin yaşatılmasının gerekliliğine inanıyoruz. Şimdi bir kez daha kamuoyu nezdinde bu bilgilerin acilen herkesle paylaşılmasını, doğru veriler ışığında çözüme gidilmesi için gerekenin yapılmasını talep ediyoruz. Şirketin, ana sözleşme hükümlerine ve Ticaret Kanunu’na uygun, saydam ve hesap verebilir bir şekilde yönetilmesini istemekteyiz.” Ocak 2013

CHP İlçe başkanının bu demeci verdiği tarihte her ne kadar meclis çoğunluğu kendilerinde olsa da, belediye başkanı DP liydi. CHP nin bu eleştirisi o tarihte etkili olmuştu ve 7 küsur milyon talep edilen sermaye artırımı, yarısı kadar, yani 2.5 milyon TL yapılabilmişti. Oysa, aynı başkan 30 Mart 2014 de yapılan yerel seçimde bu kez CHP den seçildi. İcraatlar da aynı biçimde ve hızla devam ediyor. Bakıyoruz ki, Gıda AŞ. yine zarar etmiş. Eylül başında(02.09.2014) meclis toplanmış ve müflis durumundaki Gıda Aş. nin 15 milyon 653 bin TL olan sermayesinin yüzde 100 artırılmasına karar verilmiş. Ayrıca, yine bu konuda alınmış başka bir karar da aynen şöyle: “Mülkiyeti Belediyemize ait olan ve Bodrum Belediyesi Turizm İnşaat Gıda Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ ye tahsis edilen Gümbet Kafe, Kayıkhane Kafe, Binnaz Karakaya Spor Salonu, Kumbahçe Kafe ve Yüzme Havuzu’nun tahsis sürelerinin 5 yıl süre ile uzatılmasının kabulüne oybirliği ile karar verildi”

Durum iyice vahim yani!

Soruyoruz; Gıda Aş nin durumu daha da beter hale geldiği halde, CHP nin neden hala çıtı çıkmaz?

Yanıtı zaten sorunun içinde değil mi? Başkan da, meclis de CHP li de ondan. Kim kendi yaptığını eleştirir; kim kendine muhalif olur ki?

İlçedeki hakim rantçı, hukuk tanımaz bloka ve onların işlemlerine karşı, vicdanı daha fazla beklemeye tahammül edemeyen bizler, yani ÖDP ilçe örgütü, bu konuda adli ve idari takibatlar başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.

ÖDP BODRUM İLÇE BAŞKANI

OSMAN ÖZTÜRK