FİLİZ DİZDAR’IN DOĞAL KOLYELERİ GAMBİLYA’DA

poster_web_2Filiz Dizdar’ın kendi eserleri olan Doğal Kolyeler 28 Eylül Pazar günü (yarın) saat 18.00’de açılacak. Gambilya Doğal Mutfak’ta sergilenecek olan eserler 3 Ekim’e kadar gezilebilecek. Kolyelerini tamamen doğadan doğal olarak hazırlayan Dizdar “Aşığı olduğum doğanın her bir parçasına olan hayranlığımı, beni sürekli şaşırtmaya devam eden bu eşsiz sistemin bir parçası olarak ifade etmek idi amacım.Doğal değil, doğanın ta kendisi olmak ve bunun bizleri güzelleştirmesini istedim” sözleriyle ifade etti.

Adres:  Gambilya Doğal Mutfak, Eski Hükümet sok. No:62 Bodrum (Kaymakamlık arkası)
İdart Sanat Galerisi yöneticisi Sanat tarihçisi Göknur Gürcan Doğal Kolyem eserleri ile ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle;

Doğanın aracı seslerinden biri olarak biliyoruz en çok onu. Yıllardır ve durmaksızın parçası olduğumuz bütün adına konuştu. Uyandıran konuşmalarını dinlerken, dostluğun vefası geçmiştir belki akıllardan; Doğayla olan kadim dostluğun vefası. Koşulsuz sevgiyle bağlansa da, dostunun sunduğu hediyelerin ilişkisini taçlandırmasına izin vermiş Filiz Dizdar. Yıllardır köşe bucak gezdiği bereketli Karya toprakları “tohumlarım, kabuklarım, toprağa düşüp yeşermemiş neyim varsa senin, al yeşert” demiş. Ege denizinin tuzuna bulanmış kabukları çıkıp gelmiş gözünün gördüğü yere. Yıllardır bize sadece anlatmaz, konuşur, dinlermiş de doğayı. Dizdar’ın zamanla ustalaşan gözü, doğanın kendi estetiğini insan bedeni ile buluşturarak, onu doğayla yeniden barıştırmayı arzulayan biçimlere odaklanmış.

Bu arzu ile kolyeler yapmaya karar vermiş Filiz Dizdar. Doğanın parçası olduğumuzu unutmayalım, unuttuğumuzda hatırlayalım diye bedenimizle buluşturma fikrini içselleştirmiş. Yıllardır topladığı tohumlar, kabuklar, taşlar ve emaneti olan diğerleri bizimle buluşmaya hazır. Boynumuzda bir palamut tohumu taşırken yüzyılların bilgeliğini ufacık bile olsa hissederiz belki kim bilir?