BODRUM DÜNYA SQUASH MERKEZİ OLUYOR

serdar karciliogluBodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’un dünyanın squash merkezlerinden biri olması için başlatılan çalışmalara destek verdi. Bodrum’da Squash turizminin geliştirilmesiyle ilgili girişimler hız kazandı. Trafo Bodrum’da konaklama sektörü temsilcilerinin de katıldığı  “Bodrum’da Squash Turizmi” konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon başta olmak üzere Gelişmekte olan Spor Branşları Federasyonu (GOSBF) Squash Asbaşkanı Güven Karakuş, GOSBF Motonotik As Başkanı Ziya Altunışık, GOSBF Başkan Danışmanı, eski FIFA Hakemi Serdar Çakman, GOSBF Muğla İl Temsilcisi, Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Bodrum Dünya Squash Merkezi komite üyesi, Bodrum Medya Grubu yöneticisi Alp Arbak ve çok sayıda turizmci katıldı.

Alp Arbak, toplantıda, Dünya Squash Federasyonu operasyonlardan sorumlu Başkanı Andrew Shelley ve Avrupa Squash Federasyonu Başkanı Zena Wooldridge’ın organizasyon komitesine gönderdiği mesajı okudu. Shelley ve Wooldridge, mesajlarında, federasyonlarının Bodrum’un Dünya Squash merkezi olması için tam destek olduklarını belirtti. Başkanlar yapılacak organizasyonların çeşitlendirilmesi amacıyla en yakın sürede çalışmaların başlamasından heyecan duyacaklarını ve kendilerinin de bizzat bu çalışmaların içinde olacaklarını kaydetti.

GOSBF Muğla İl Temsilcisi, Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Bodrum’da turizm sezonunun uzatılması konusunda Squash ile çok önemli bir adım attıklarını belirterek, “Dünyanın bütün ekonomi otoritelerince incelemeye değer görülen, 45 gün turizm yapıp, 12 ay yaşayan Bodrum’da, bu akşam turizm sezonunu, şiddetle ihtiyaç duyduğu ve gerçek anlamda 2 ila 4 ay daha uzatacak olan bir projenin temellerini attık. Bodrum’un spor turizmini yapması ve bu sayede turizm sezonunun uzatılması çalışmalarından bugüne kadar çok da fazla netice alınamaması hepimizi üzdü. Başkanın spor aşkını ve Squash tutkusunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ayağı yere sağlam basan projelere başkanımız her zaman sonsuz destek veriyor. Bizler de 1,5 yıldır titizlikle hazırladığımız projemizi başkanımıza sunduğumuzda hiç düşünmeden ‘hemen yapalım’ cevabını aldık. Bu projeyle çok kısa sürede turizm sezonunun uzayacağını göreceksiniz. Ben başta Başkanımız olmak üzere komitemize, turizmcilerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Gelişmekte olan Spor Branşları Federasyonu (GOSBF) Squash Asbaşkanı Güven Karakuş ise Dünyada 20 milyon Squash oyuncusu olduğunu ve bu oyuncuların dünyanın her yerinde düzenlenen Squash organizasyonlarına katıldığını ifade etti. Federasyonları bünyesinde görev almadan önce Türkiye’de 500 olan lisanslı sporcu sayısının 1050’ye çıktığını da sözlerine ekleyen Karakuş, dünya Squash oyuncularının Bodrum’a gelmeleri ve Bodrum’da Squash organizasyonları düzenleyecek olmalarından dolayı da çok heyecanlı olduklarını söyledi. Karakuş; “Türkiye’de bir çok merkez federasyonumuzla irtibata geçerek Squash organizasyonları yapmak istediklerini belirtiyor. Ancak bizim Bodrum’u dünya Squash merkezi yapma heyecanımızı Dünya ve Avrupa başkanları da paylaşıyor ve bizlere sonsuz destek oluyor. Bodrum’da Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon’un bu spora olan ilgisi hepimizi çok mutlu etti. İnanıyorum ki çok kısa bir süre içinde Bodrum, Dünya Squash Merkezi olacak. Bu projemizi Sayın Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç ve Federasyon Başkanımız Sayın Hasan Öztürk de çok yakından takip ediyor. Bodrum’da gördüğümüz heyecan, bizlere güç verdi.” dedi.

Karakuş ayrıca dünyada ve Türkiye’de Squashın yerini istatiksel olarak anlattı ve Bodrum’un Squash merkezi olması halinde elde edeceği kazanımları belirterek bu sayede Bodrum’un spora ve turizme büyük katkılar sağlanacağını sözlerine ekledi.

Konuşmalarında ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un geçtiğimiz haftalarda The Marmara Oteli’nde düzenlenen Squash turnuvasındaki maçlarından derlenen bir bölüm de katılımcılara izletildi.

“Şimdi artık taşın altında ellerimizi birleştirme zamanı”

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Başkan Kocadon, kendisinin bir spor aşığı olduğunu özellikle de büyük bir Squash tutkunu olduğunu söyledi. Bodrum’da turizmi 12 aya yayma çalışmalarının tümüne belediye olarak destek verdiklerini ifade eden Kocadon; “Squash sayesinde Bodrum’da turizm sezonu çok yakın bir süre sonunda birkaç ay daha uzayacak. Squash projesini buralara kadar getiren tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim. Şimdi artık bu taşın altında ellerimizi birleştirme zamanı. Otellerimiz bünyelerine Squash kortları inşa edecekler. Siz taşın altına elinizi koyun ben 65 m2 Squash kortu yerinizle ilgili sorunları ortadan kaldıracağım. Yeter ki el ele verelim.” diye konuştu.

“Bodrumlu tüm turizmcilerimizin komiteye desteklerini bekliyoruz”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, turizmi bütün yıla yaymak konusunda turizmcilerden daha çok destek beklediklerini de belirterek; “Bodrum dünyanın Squash merkezi olacak. Dünya Squash Federasyonu operasyonlardan sorumlu Başkanı Andrew Shelley ve Avrupa Squash Federasyonu Başkanı Zena Wooldrıdge’in tam desteği arkamızda. Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Hasan Öztürk de projenin gerçekleşmesi için gerekli desteğin sağlanacağını ve geliştirileceğini iletti. Çok kısa süre içinde Bodrum’da turizm sezonunun uzayacağını müjdeleyebilirim. Ancak bu kadar güzel ve önemli bir toplantıya daha çok turizmcinin katılmasını beklerdim. Ama biz 5 kişi de olsak, bir avuç insan da olsak, bu yolda yalnız da kalsak bu işi başaracağız ve böyle bir fırsatı değerlendireceğiz. Dediğim gibi bazı şeyleri başarmak istiyorsak el ele vermek zorundayız. Bu komiteye Bodrumlu tüm turizmcilerimizin destek vermesini bekliyoruz. Bu vesileyle katılan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

“En büyük desteğim her zaman spor oldu”
Başkan Kocadon, konuşmasının sonunda Squashın kendisi için apayrı bir yeri olduğunu da belirterek mücadele ruhunu besleyen çok özel bir anısını da katılımcılarla paylaştı. Zor bir dönem geçirdiğini belirterek sözlerine başlayan Başkan Kocadon, “Biliyorsunuz zor bir dönemden geçtim ancak mücadele ruhumu da asla kaybetmedim. Mücadele ruhumu kaybetmememde bana en büyük destek de spor olmuştur. O günlerde tenis raketi isteyerek hapishanenin duvarlarında squash oynadım. Spor yapmak bana büyük bir güç verdi, hayat ile bağlarımı sıkı tutmamı sağladı. Spor çok önemli. Hayatım boyunca en büyük desteğim hep spor olmuştur. Günde en az bir saatimi spora ayırmak için gayret ediyorum. Gayretimiz gençlerimizi spora yönlendirerek sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Bu nedenle Squash gibi alternatif turizm olanaklarını geliştirerek hem gençlerimize yeni spor dalları üretmiş hem de Bodrum turizmine ve ülke ekonomisine katkımızı da artırmış oluruz” şeklinde konuştu.