BAŞKAN KOCADON, BESİAD’IN KONUĞU OLDU

besiad (1)Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (BESİAD) düzenlediği Perşembe toplantısına konuk oldu. Başkan toplantıda Bodrum Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaları ve hedefleri dernek üyeleriyle paylaştı.
İki aylık yaz tatilinin ardından geleneksel Perşembe toplantılarına yeniden başlayan BESİAD’ın konuğu Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon’du. BESİAD Başkanı Engin Kaplan, dernek üyeleri ve belediye meclis üyelerinin katılım gösterdiği toplantıda, Başkan Kaplan, “Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’a, meclis üyelerimize ve BESİAD üyelerimize hoş geldiniz diyorum.” diyerek toplantıyı açtı. Kaplan, “Konuşmalar öncesinde sizlere önemli bir bilgi vermek istiyorum. Yaklaşık dört-beş aydır üzerinde çalıştığımız “Ustalık Belgesi” projemiz var. Ustalık Belgesi, özellikle inşaat sektöründe çalışmakta olan bütün işçilerimizin sahip olması gereken bir belgedir. Bu belgeyi işçilerimizin tek başına alma şansı yok. Yani bu prosedürü takip etme, maddi ve manevi boyutunu aşma ihtimalleri yok. BESİAD olarak biz bu işe el attık ve iki yüze yakın kayıt alındı. Eğitmenlerden salona kadar bütün maddi imkanlar hazırlandı ve Ekim, Kasım aylarında kurslara başlanacak. Özellikle BESİAD üyesi olup inşaat sektörü ile uğraşan arkadaşlarımdan sabit çalışanlarını bu projeye dahil etmelerini rica ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Yeni süreçte Bodrum genelinde yaz ayları boyunca yaşananları değerlendiren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “2002 yılında Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı olduğum dönemde düzenlediğiniz bir yemeğe katılmıştım.O yemekte yaptığım konuşmada Bodrum’un tek bir belediye olması lazım demiştim. Ama büyükşehir hiç aklıma gelmemişti ve bugün büyükşehir olduk. Ben hiç bir zaman suçlu arayan bir yönetici değilim; ama inanıyorum ki ilerleyen yıllarda bizim gibi turizm bölgelerinde tekrar büyükşehir kavramı gerekli idarecilerle masaya yatırılacak diye düşünüyorum. Bence olması gereken de budur. Şehirler tek bir alan üzerine kurulmuştur büyük şehirlerde belediyecilik yapmak kolay, tek belediye olmak kolay fakat Bodrum büyük bir coğrafya üzerine kurulu. 178 kilometre kıyı bandımız bulunmakta ve bu az mesafe değildir. Bir ucumuz Mazı Mahallesi’nin ucuna kadar, Çökertme’ye kadar gidiyor. Diğer bir ucumuz ise Yunan Adası Kos’a dayanıyor. Yerleşim yerleri arasındaki mesafeler bizleri çok yoruyor. Kopuk kopuk olan yerleşim merkezlerinde hizmet vermekte zorlanıyoruz ama bunların hiçbiri tabi ki bahane değil. Bizler bu göreve gönüllü olarak talip olduk ve bu zorlukları biliyorduk. Fakat bu zorlukları bilirken belde belediyelerimizden bu kadar borçlar geleceğini de hiç düşünememiştik. Belde belediyelerimiz hizmet yapmak için borçlandılar. Bir torba yasası çıktı, biz de bu yasadan nasıl yararlanacağız diye çalışma yapmaktayız.”dedi.
“Çalışmak ve üretme zorundayız”

Seçim sonrası altı aylık sürede yeni bir yapılanmaya girdiklerini ifade eden Başkan Kocadon, “Bu yapılanma yapılırken hiçbir çalışanımızı mağdur edecek çabanın içine girmedik. Birçok ilçe belediyelerimiz havuz sistemine yüzlerce çalışanını koydu. Ama biz hiç bir arkadaşımızı bu havuz sistemine koymadık. Sebebi ise en eski belediyelerimiz yaklaşık elli yıllık, en yenileri ise on beş yıllık. Her çalışanımız kendine göre bir düzen kurmuş, yarımadada kendine göre bir yaşam tarzı belirlemiş. Bu arkadaşlarımızı havuz sistemine koyarak onları zor durumda bırakmak, ekonomik durumlarını zorlamak istemedik. Çünkü bizim felsefemiz; herkes mutlu yaşasın.Birlik beraberlik içerisinde el ele yaşamak istiyoruz. Bodrum farklı bir bölge; buraya adapte olmuş bir insanın başka bir yere alışması ve düzen kurması çok zor olur. Çalışanlarımızın ruhsal yapılarını da düşünerek onları havuz sistemine koymadık. Ama onlara dedik ki; biz sizi bu sisteme koymuyoruz. Bunun maliyeti Bodrum Belediyesi’ne ayda 2,5 milyon lira. Bu sebepten dolay çalışmayan arkadaşımıza taviz vermeyeceğiz. Çalışmak ve üretme zorundayız. Biz bunları söyledikten sonra çalışan arkadaşlarımız ile devam ediyoruz, çalışmayanlarla da kendilerine teşekkür edip yollarımızı ayırdık. Kimse kusura bakmasın, bu sistem böyle devam edecek; çünkü biz çalışan personel istiyoruz.” dedi.

 

“Katı atıkla ilgili alternatif yerler bulmalıyız”

Konuşmasının devamında Kocadon, yeni dönemde yirmiye yakın müdürlük kurduklarını ve bu müdürlüklerin başına da genç, dinamik ve çalışkan arkadaşlar getirdiklerini belirterek şöyle dedi:
“Özellikle bizim emlak bölümümüz Bodrum yarımadasındaki kapanan belde belediyelerden bize geçen mülkleri ve büyükşehre geçen mülklerin ayrımını çok hızlı bir şekilde yaptılar. Özellikle Bodrum Belediyesi ekonomisine katkı sağlayacak atık parsellerin satışına da başlayacağız. Çünkü ekonomik yönden Bodrum Belediyesi’nin yükü çok ağır. Seçim sonrası çöp konusunda sıkıntı yaşamıştık ama bu günlerde o konuyla da ilgili epey bir yol aldık, normal seviyeye indirdik ama çöp toplama alanları bizden çıkarak büyükşehre geçti. Çok hızlı bir şekilde katı atık toplama ile ilgili çalışmaların yapılması lazım. Biz bu konuda epey bir yol almıştık ama belde belediyelerin kapanmasıyla Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği fesih olunca Muğla ile birlikte bu projeyi tekrar devam ettiriyoruz. Katı atıkla ilgili alternatif yerler bulmalıyız; çünkü daha önce belirlediğimiz yerler arkeolojik sit alanı çıktı. Bu problemler de projenin yavaşlamasına sebep oluyor.”
“Perdenin arka yüzünde olanlar da sizlersiniz”
Başkan Kocadon, “Eleştirmek çok kolay ama olumlu eleştiriler bizlere ışık tutuyor.” diyerek sürdürdüğü konuşmasında en önemli şeyin ise yapıcı olmak olduğunu belirtti. Kocadon, “Birlik beraberlik içerisinde Bodrum’u taşımalıyız. Türkiye geneline baktığımızda turizm konusunda her yerde Anadolu halkı azalırken, Bodrum’da çoğalıyor. Çünkü Anadolu halkının Bodrum’a merakı var, ilgisi var ve Bodrum’u çok seviyorlar. Bunun en yakın örneğini bayram tatilinde gördük. Bodrum’da doluluk oranı çok çok üstlerdeydi. Gelen herkesi otellerimizde yatırdık, restoranlarımızda en iyi şekilde ağırladık. Demek ki Bodrum’un dolulukla ilgili altyapısı var. Bu altyapıyı sağlayanlar sizlersiniz. Perdenin arka yüzünde olanlar da sizlersiniz. Yatırımcı sizsiniz, hizmet sektörünü ana hedefe taşıyan sizsiniz. Ben perdenin ön yüzünde sizlerden aldığım güçle, sizlerin yapmış olduğu yatırımlarla konuşan, meydanlarda gözüken insanım. Ama esas güç sizsiniz. Bütün bu gücü veren sizsiniz. Onun için sizlere Bodrum iş adamları olarak, yatırımcılar olarak hepinize teşekkür ediyorum, hepinize saygı duyuyorum.” diye devam etti.

 

“Çarpık yapılaşmanın önüne geçmek en büyük hedefimiz”

Toplantıda imar çalışmalarına değinen Başkan Kocadon, “İmarla ilgili de bir takım çalışmalarımız oldu. 18 Nisan’da Bodrum Yarımadası’nda imarla ilgili çalışmalarımızı durdurduğumuzu açıklamıştık. Bundan on gün önce de bazı bölgelerimizde imar açıldı, bazı bölgelerimizde de sıkıntılar var. O alanlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bizim hiç bir kimsenin elinden yasal haklarını almak gibi bir niyetimiz yok. Bizim amacımız bir bütüncül plan sağlamak. Bakanlıklarla ve büyükşehirle beraber hızlı bir şekilde bütüncül imar planlarımızı devreye sokup sizlerin önünüzü açmak için bu çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarımız her kesimden takdir ile karşılandı. Bodrum’daki çarpık yapılaşmanın, kaçak yapının önüne geçmek bizim en büyük görevimiz. Bir yerde üç milyon – beş milyon eurolara satılan evler 10 kilometre sonra gittiğinizde 50 bin liraya satılıyorsa bunda büyük bir sıkıntı var demektir. Bu kadar uçurum olamaz. O elli bin liralık evlere baktığımızda imar planları tam oturmamış, çarpık yapılaşmış hatta bir kısmının kaçak olduğunu görüyoruz. Yalnız kaçak ile ilgili bir parantez açmak isterim; bizim milletimizde devletin malında gözü yoktur. Milli Emlak’a ait araziler değil, kendi mülküne yapmış olduğu binalardır. İhtiyacı olduğunda satmak istediğinde tapu olmadığı için kaçak göründüğü için ucuz fiyatlara satılıyor. Bu satılan evleri görenler de ev yapmaya başlayınca mahalleler oluşuyor. Bu sıkıntılar yüzünden planlama çalışmalarına dur dedik. Bodrum’un geleceği için bu çalışmaları yapmak zorundayız. Hırslarımız mantığımızın önüne geçmemeli, sonra iş işten geçmiş olur ve çok çok pişman olabiliriz. Başka Bodrum yok.” şeklinde konuştu.

 

Bodrum’un tanıtım çalışmaları ile ilgili belediye olarak ciddi bir bütçe oluşturduklarını da sözlerine ekleyen Bodrum Belediye Başkanı, “Yurt dışında yapmış olduğumuz çalışmaların meyvelerini yavaş yavaş topluyoruz. Özellikle bizim yeni pazarlar dediğimiz Hindistan, Japonya ve Çin’den gelen turistleri Bodrum’da gördüğümüzde mutlu oluyoruz. Ayrıca Arap ülkeleri ile yeni kurulan Türki Cumhuriyetlerinin  Bodrum’a karşı ilgi duymaları da bizi mutlu ediyor. O ülkelerin büyükelçileri, diplomatları, yatırımcıları tek tek gelip bizi ziyaret ediyorlar. Bodrum algısı tüm ülkelere yayılıyor.” dedi.