KAAT SANATI BODRUM’DA TANITILDI

KAAT SANATIHerhangi bir motif yada desen örneğini ince bir kağıttan yada deriden oyulduktan sonra başka bir zemin üzerine yapıştırılmasıyla meydana gelen süsleme sanatı olan Kaat’ı Sanatı ile işlenmiş sanat eserleri Bodrum Kalesi Kafeterya girişinde sanatseverlerle buluştu. Sanatçı Dilek Erim Aydemir’n geleneksel Türk süsleme sanatı Kaat’ı sergisi Bodrum kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan’ın katılımıyla açıldı…

Sanatçı Dilek Erim Aydemir’n geleneksel Türk süsleme sanatı Kaat’ı sergisi Bodrum kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan’ın katılımıyla açıldı. Kaat’ı sanatının tek temsilcisi Sanatçısı Dilek Erim Aydemir’in kendi çalışmalarında oluşan sergide yaklaşık 50 eser bulunuyor. Eserlerin içinde saf altından işlenmiş Kaat’ı klasikleri de bulunuyor. Sanatçısı Dilek Erim Aydemir, ,” Bu sanat için gerçekten çok emek ve gönül verdim. Daha çok yol kat etmemiz gerektiğine inanıyorum. Hala sanatı tanıtmakla mücadele halindeyim. Ama bunu üniversiteye götürmüş olmak benim için çok büyük gurur kaynağı. Milli Eğitim Bakanlığına kabul ettirmek çok büyük gurur kaynağı. Böylece bu sanatın önü açıldı. Bu sanat basın mensupları ve değerli sanatseverlerinde desteğiyle daha çok tanınacak ve daha ileri nesillere devam etmesini sağlayacak” dedi.

7-8 sene mutlaka çalışmak lazım

Aydemir,” Şu anda mevcutta çalışmalarına devam eden öğrencilerimiz var. Çalışmalarımız muazzam bir şekilde devam ediyor. 3 sene hiç ara vermeden bir program dahilinde çalışmamız gerekiyor. 3 sene sonunda mevcutta çalışmalarına devam eden öğrencilerimiz mezun oluyorlar ama ondan sonra da ihtisas sınıfı şeklinde çalışıyoruz. Yani bir kişisel sergi açabilmek için 7-8 sene mutlaka çalışmak lazım. Tamamen geleneksel çalışıyor, tarihsel örnekleri güncelliyoruz ve bundan sonraki nesillere bırakmaya çalışıyoruz. Cumhuriyet döneminde kayıt altına alınmış hiç eser yok. Ancak bizim gibi doğru yapanların sayesinde hiç kaybolmadan gidecek umudundayız” şeklinde konuştu.

Artık çok iyi ustalar yetişiyor

Şu anda ilk defa Uludağ Üniversitesinde seçmeli ders olarak bir üniversiteye girdiğini ifade eden Aydemir,”Bu bile bizim için çok büyük bir başarı. Ama tek umudumuz ve ümidimiz üniversitelerde ders olarak gösterilmesi. Ustası olmadığı için tabiî ki o bölümler açılamıyor. Artık çok iyi ustalar yetişiyor. İnşallah bundan sonra olacak. Bu konuda eğitim almış öğrencilerimiz asla bırakmadan çalışmalarına devam ediyorlar. Hatta bu öğrencilerimizle birlikte Uludağ üniversitesinde bir sergi bile düzenledik. İnanılma keyiflilerdi, çok mutlu oldular ve asla bırakmayacaklarına dair söz verdiler” diyerek Kaat’ı sanatının ilerlemekte olduğunu dile getirdi.

Doğru elden, doğru insanlardan öğrenmeliler

Bu sanata merak salmış ve öğrenme heveslisi sanatseverlere tavsiyede bulunan Sanatçı Dilek Erim Aydemir,”Dostlarımıza tavsiyem, doğru elden, doğru insanlardan öğrenmeleri. Her kesip yapıştırılan şey kaat’ı değil. Mutlaka çok ciddi bir eğitimden geçilmesi gerekiyor. Her hafta bir teknik öğreniyoruz, her hafta bir konu işliyoruz. Bu günlere ancak böyle gelebiliyoruz” dedi.