YATAĞANDAN SOMA’YA DESTEK

DSC_0033YATAĞAN TERMİK SANTRAL ÖNÜNDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASINDA KONUŞMAYI MADEN İŞ SENDİKASI YATAĞAN VE HAVALİSİ ŞUBE SEKRETERİ OSMAN İLHAN YAPTI.

Soma Eynez’de yaşanan maden faciası için iLHAN şunları kaydetti;

Değerli Arkadaşlar;

13 Mayıs 2014 salı günü Soma’dan akşam saatlerinde aldığımız haberle hepimizin yüreğine ateş düşmüştür.   Eynez Bölgesindeki Soma Maden Ocağında trafo patlaması sonrası yangın çıkmış ve bunun sonucunda sayısı henüz kesinleşmemiş ama çok sayıda arkadaşımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır.

1945 yılından buyana iş kazalarında 3.000 kişi vefat etmiş, 100.000’e yakın kişi yaralanmıştır. Son 10 yılda ülkemizde iş kazalarından 13.000 kişi sakat kalmıştır. Türkiye maalesef iş kazalarında dünyada 3. Avrupa’da 1. sırada yer almaktadır. Bu iş kazalarının çoğunluğu SGK istatistiklerine göre Maden ve Enerji sektöründe meydana gelmektedir.

Elbette bu, tesadüfle ya da kaderle açıklanamaz. Maalesef özel sektörün daha yüksek kar hırsı bu yaşadığımız acı olaylara sebep olmaktadır.

Yaşadığımız süreç Hükümetin İşçi sağlığı ve iş güvenliğini düşünmeksizin oluşturduğu politikalarının bir sonucudur.

Özellikle risk katsayısı en yüksek işkolu olan Enerji ve Madencilik sektöründe rödovans, özelleştirme ve taşeronlaştırma gibi uygulamalardan biran evvel vazgeçilmelidir.

Buradan; Soma’da hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

Bir avuç kömür için bir ömür veren madenci şehitlerimiz için sizleri 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.