MADENCİLER TOPLU ÖLÜR

ARC_025218 Mayıs 2014 Pazar Günü, Soma’da gerçeklerle yüzleştik. Manisa Soma’daki, maden işletmelerinde yaşanan maden faciasında 301 olan ölen madenci işçimizin sayısı şimdi de 307 olarak açıkladılar. Hiçbir inancım ve güvencim kalmayan bu devletin sunacağı ne raporlarına ne belgelerine hiç birine inanmıyorum.
Biz Soma’ya girdiğimiz gün Soma’ya giriş çıkışlar kapatılmıştı. Şehir ölüm sessizliğine bürünmüş, içeride sadece Somalılar ve Basın ordusu vardı. Tabi bu basın ordusunun neredeyse yarısı Soma Holdinge ve AKP hükümetine çalışıyor. Mevcut Sendikanın ise kapısına kilit vurulmuş, yönetimi ortada yoktu.

Geçen seçimlerde başkan adayı olan muhalif sendikacı Burhan Altun’dan aldığımız bilgiler beynimizi durdurdu, yüreğimizi incitti. Yine madenci, CHP Soma İlçe Bşk. Yrd. Selçuk Metin’nin de ağzından kanımızı donduran şeyler duyduk…
Maden işçileri köleleştirilmiş, Adeta Soma AKP’nin ablukasında…
İnsanlar sindirilmiş, susturulmuş, bastırılmış.

Soma özel olarak kurulan bir maden ilçesiymiş, burada insanların tek geçim kaynağı madenler. 11500 maden işçisi burada Dayı başı sistemiyle çalıştırılmakta. Yani şirketin belirlediği kişiler işçi bulur, çıkan üretimden de prim alır. AKP öyle bir hegemonya kurmuş ki hem maden işçilerini köle gibi çalıştırıp, hem de kendisine oy potansiyeli sağlamıştır. Şirketin vakıfa aktardığı paralara ise alıştık. O vakıfa çokkk paralar geldi gitti.
Yani Tayyip’in orada birkaç kişiyi tokatlaması, danışmanının birilerini yerlerde sürüklemesi o kadar doğal ki, bundan daha doğal bir şey olamaz, çünkü Tayyip hepsini kendi kölesi olarak gören bir diktatör, “Siz benim malımsınız nasıl bana yuh çekersin ulan İsrail dölü” sözleri faşist diktanın boyutunu göstermekte.

Sendikacı Burhan Altun “Tam bir faşist kuşatma altındayız” diyerek şöyle devam etti

“Soma Holding Zaman İçinde, Sendikamızı Ele Geçirdi. Holding Soma Belediyemizi ,
AKP’li Belediye Başkanı , AKP’li Meclisiyle Birlikte tümden kuşatıldı. Hatta Son Yerel Seçimlerde, Soma Holding’in, Genel Müdürü’nün Eşi, AKP Listesinden, Soma Belediyesi’nin Meclis Üyeliğine Getirildi. Maden – İş Sendikamızın, Başkanı Dahil, İmbat Holding Yöneticileri , İki Yönetim Kurulu Üyesini de , Soma Holding Yöneticileri, Bizzat Seçmişlerdir. Başkan İse Soma Holding’in, Tam Bir Kuklasıdır” diye konuştu.

Soma Holding 6 yıl önce Ciner grubundan Redövansla (madenden çıkarılan her ürünü devletin kayıtsız şartsız satın alınması) aldığı Ocağı işletmeye başlamış parasına para katmış İstanbul’da Gökdelenler diktirmiş, AKP’nin bedava dağıttığı kömürün kaynağı olmuştu. İşçilerin ise maden ocaklarında ne yaşam odaları, ne de yemek yiyecek yerleri ne de ihtiyaçları giderecek bir alanları vardı.
Evlerine ekmek götürmek için ölümle her an burun buruna çalışmışlardı hem de 1200-1400 TL gibi bir maaşlarla.. Diri diri toprağa yerin binlerce metre altına girmişlerdi.
Şimdi ise sanki ölen maden işçileri suçluymuş gibi TV’lerde açıklama yapan şerefsizler…
Ceplerini doldurmak için daha neler yapacaklar kim bilir? Daha kaç kişinin canını gidecek…
Devletin malına zarar vermekten o kadar korkutulmuş ki maden işçisi Ambulansta çizmelerimi çıkarayım mı? Diye sorar… Daha ne olsun, bu söz yeter insan olana…
Bütün Maden ocakları kapatılsın…Burası insana göre bir yer değil…

Ne demiş ti şair “Yüz karası değil kömür karası, böyle kazanılır ekmek parası”…
Bir avuç kömür için bir ömür verenlere…

Aytül DERİCİ / 18.05.2014 Soma