NASIRA BASAN AYHAN KARAHAN TUTUKLANDI

2201bod04Yazarımız Ayhan Karahan cezaevinde, 4 yıl önce yargılandığı ve ceza aldığı bir dava nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bodrum’da yaptığı eylemler ile de tanınan yazarımız Karahan, tek başına AKP hükmetine karşı çeşitli eylemler yapmış, hükümeti eleştiren yazılar yazmış ve  en son geçtiğimiz yıl Aralık ayında  Milas’a gelen Başbakan Tayyip Erdoğan’a karşı açacağı “Padişah Defol” yazılı pankart ile Milas garajında yakalanmış ve kısa süreli gözaltına alınmıştı.

Yaptıkları ile Bodrum halkı tarafından takdirle karşılanan Ayhan Karahan Bodrum Yurttaş İnisiyatifi sözcüsü olmuş. Bodrum’da çevre eylemlerinde bulunmuş ve her zaman çevrecilerin ve emekçilerin yanında yer almıştı. AKP’nin nasırına basmaktan korkmayan Ayhan Karahan polis aracına gelen boya ile Kamu malına zarar vermek gibi komik sebeplerden dolayı tutuklanması Bodrumlular tarafından bir aydının daha susturulması olarak nitelendirildi.

Karahan’nın kardeşi Halil Karahan tutuklama ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; 2009 yerel seçimlerinde Bodrum Otogar yanında duvara hükümet aleyhinde yazı yazarken engel olmaya çalışan devlet memuruna mukavemetten yargılanıp 3 yıl bir ay ceza almıştı. Avukatlarının verilen cezaya Yargıtay nezdinde yaptıkları itirazın reddedilmesi sonucunda dün gece sivil polis ekipleri tarafından Bodrum merkezde yemek yediği Palmiye Restauran’da gözaltına alınan yazarımız Ayhan Karahan, dün sabah Bodrum Adliyesi’nde nöbetçi mahkeme karşısına çıkartıldı. infaz yasasıyla 1 yıl 5 aya inen cezasını çekmek üzere Bodrum Cezaevine sevk edildi.

Avukatı Ahmet Aksüt Pazartesi sabahı gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirtirken Karahan’nın denetimli serbestlik yasasından yaralanmak için başvuru yapacaklarını bildirdi.