MEHMET KOCADON KAYBETTİ ÇEVRECİLER KAZANDI

eylem fotoBodrum Torba Mahallesi Usuluk Koyu 3285 nolu parseldeki Tabiat Parkının yapılaşmasına karşı çıkan Bodrumlular direne direne kazandı. Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Kararı geldi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un ve İmar Müdürü Haluk Ayti’nin Cezaevin’den çıkar çıkmaz  2 ay sonra 07.11.2012 tarihinde imzalayarak verdikleri Ruhsatlar ile Torba Usuluk Koyu Tabiat Parkı yapılaşmaya açılmıştı. Bodrumlular inşaat ile ilgili eylemler yapmış, Kamuoyunu bilgilendirmişti. Bodrum Mavi Yol Girişimi üyeleri ve  sözcüsü Filiz Dizdar, dönemin Bodrum CHP İlçe Başkanı Okan Özsu ve parti üyeleri ile sivil toplum örgütlerinden ve çevreciler Usuluk’ta eylem ve basın açıklaması yapmış yağmaya ve talana dur demişti.

usuluk ruhsat 1Usuluk Koyu Tabiat Parkında başlatılan inşaata Muğla 2. İdare Mahkemesi’nce Yürütmeyi Durdurma Kararı geldi. Bodrum Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucu mahkeme kararında durdurma kararı şöyle geçti “Planlara bağlı olarak yapı ruhsatları tanzim edilerek yapılaşmalar yapılması ve bu imalatların tabiat parkı sistemine zarar vermesi nedeni ile yürütmenin durdurulması kararı verilmesinin ikinci koşulu olan telafisi güç yada imkansız zararın oluştuğu sonucuna varılmıştır” dendi.

Torba Derneği Başkanı Sencer Kaygusuzer ”DOĞAYI YOK SAYAN BETON OLSUN”, “BAKANLIK BELEDİYE EL ELE TABİAT PARKI HEDİYE” , ” sloganları atmışlardı. İnşaat bölgesine gelen çevreciler el ele tutuşarak zincir oluşturmuşlardı.

İki yıl önce yapılan açıklamada şöyle; Kisse Bükü, Kara Ada, Cennet Koy, Usuluk Milli Parkı gibi Kamunun kullanımındaki alanların gasp edilmesini kabul edilemeyeceği belirtilerek “Elimizden alınmak istenen kamu alanlarımıza ilişkin hukuksal ve kamusal mücadelemiz sürecektir.” İfadeleri yer aldı. Bodrum Belediyesi’nin  Torba Mahallesi sınırları içinde bulunan, tapu belgesinde ORMAN olarak nitelendirilmiş Usuluk Mevkii 3285 nolu parsel; 1/100.000 ölçekli imar planında Milli Park olarak Bodrum Halkının hizmetine sunulmuş, kamu kullanımına açık tek alan olduğuna dikkat çekildi.

Usuluk mevkiinde 40 dönümlük özel arazide, BYT firması Vouge Otel adı altında inşaat çalışmasına başlamış ve bitişiğindeki 143 dönümlük Milli Parka sahip olma çabasına giriştiği iddia ediliyor. Bodrumlu çevreciler açıklamalarında söz konusu kamusal alanın oldu bittiye  getirilerek, jet hızıyla yapılan nitelik ve plan tadilatlarıyla, kamunun kullanımından çalındığı belirtiliyor.

usuluk ruhsatÇevreci Filiz Dizdar’da şu açıklamayı yaptı ” Mesire yerinin tabiat parkına dönüştürülüp Tabiat parkının da Tabiat parkı kriterlerine uymayan biçimde imara açılmasıdır. Bodrum Torbada yüzde 20 imarlı alan yoktur. Burası yüzde 20 imara açılmıştır. Jet hızıyla. Gördüğünüz gibi talan ediliyor her yer mahvoluyor. Ekosistemi yok ediyor bu bir cinayettir bunun durması lazım bakanlık belediye el ele. Belediye tepkilere rağmen ruhsat vermiştir. Tabiat alanlarına dokunulmasın. Otelin devamı bu. Jet hızıyla devredildi, imara açıldı arkasındaki ormandan kaygılıyız. Arkası orman arazisi.”

 

CHP Bodrum İlçe Başkanı Okan Özsu” Mesire alanı olan bir yer nasıl talan ediliyor nasıl inşaat haline dönüştürülüyor burada kötü bir örneği var. Bodrumda soruyorum burada yaşayan insanların denize gireceği  ortam var mı? Oteller tarafından işgal edilmiş durumda. Bodrum’un talan edilmesine üzülüyorum.” dedi.

1000633_10152266080886132_365347684_n