TOSUN ARA ELEMAN SORUNU İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI

1265Konacık Beldesi’nde yapılacak olan Bodrum Yarımadası’nın ilk endüstri meslek lisesinin tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılan Bodrum Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Danacı, “Biz yola çıktık, bizim elimizden Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun tuttu.” derken, Başkan Mehmet Tosun ise, yapılacak lise ile sektörün ara eleman sorununun aşılacağını söyledi, “Bodrum için faydalı olacak her projeye destek vermek için ilk koşan hep biz olduk.” dedi.

Konacık Küçük Sanayai Sitesi’nin de bulunduğu, Bodrum Yarımadası’nın sanayi bölgesi haline gelen Gazderesi mevkisinde yapılacak olan Yarımada’nın ilk endüstri meslek lisesi, “Bodrum Konacık Endüstri Meslek Lisesi Projesi”, bölgede düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıya Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, Bodrum Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Danacı, yönetim kurulu üyeleri, Konacık Belediyesi Meclis Üyeleri ve basın mensupları katıldılar.

1259“Elimizden Tuttu”

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Danacı, “Sanayiyi gezdiğimiz zaman soruyoruz, ‘artık çırak gelmiyor’ diyorlar. Herkes çocuğunu okutmak istiyor, çırak yetişmiyor. Bu sanayi sitelerinin devam edebilmesi için bu okul şart. Bu okuldan çıkanlar teknik eleman olacaklar. Bu bölgenin dışında, ben tahmin ediyorum ki Yarımada’ya cevap verecek sanayi sitesi bundan sonra olsa da olur olmasa da olur. Yakın bir zamanda, acele bir sanayi sitesine ihtiyacımız yok. Burada bize, hem sanayi sitesinin devam edebilmesi için hem de sağ olsun, en çok hizmeti veren, bizi de teşvik eden, buraya taşıyan Sayın Konacık Belediye Başkanımız Mehmet Tosun’a çok çok teşekkür ederim. Biz yola çıktık, bizim elimizden Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun tuttu.” dedi.

Danacı yapılacak olan proje ile ilgili olarak, “Muğla’yı gezdiğiniz zaman endüstri meslek liseleri arasında en modern projedir.” şeklinde konuştu.

Ara Eleman Sorununu Çözecek

Başkan Mehmet Tosun ise, sanayi sitelerinin en önemli ihtiyacı olan ara eleman ihtiyacını gidermek üzere bir endüstri meslek lisesinin hafriyat ve yol düzenleme çalışmalarını başlattıklarını belirterek, “Bodrum için faydalı olacak her projeye destek vermek için ilk koşan hep biz olduk.” dedi. Hazine arazisinin Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na tahsis edildiğini ve arazinin planlara eğitim tesis alanı olarak işlendiğini belirten Başkan Mehmet Tosun, Bodrum’a hizmetlerinden dolayı elini öperek Danacı’ya ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Endüstri Meslek Lisesi Projesi

Konacık Beldesi Gazderesi mevkisinde, hazine arazisi üzerine toplam 18 bin 377 metrekare alana uygulanacak olan “Bodrum Konacık Endüstri Meslek Lisesi” projesi, 7 bin metrekaresi okul alanı,4 bin metrekaresi ise atölyeler olmak üzere toplam 11 bin metrekare kapalı alana sahip. Her biri 500’er metrekare olmak üzere 8 atölyede, elektrik, motor, bilgisayar, metal, yapı, ahşap ve ihtiyaca göre 2 farklı bölümde eğitim verilecek. Konacık Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası işbirliği ile yapılacak olan projenin toplam maliyetinin 8 milyon TL olması öngörülüyor.