PANKREASIMIZ SAĞLAM BAŞKANIM

Siyasetin ezberini bozacağız” sloganıyla yola çıkan Ak Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Ali Server Yazgan, seçim çalışmaları kapsamında Bodrum Meyhaneler ve Barlar Sokağını ziyaret etti.

Alkol çıkışıyla Türkiye gündemine oturan Yazgan’a meyhanlerdeki vatandaşlar yoğun ilgi göstererek “Helal olsun Başkanım, sizi tebrik ediyoruz. Bizde sosyal içiciyiz, karaciğerimiz sağlam Başkanım” sözleri ile karşıladılar.

Ak Parti ilçe yönetimi ile birlikte tek tek masaları gezen Yazgan, “Kimsenin giyimiyle, kuşamıyla, düşüncesiyle, fikriyle işimiz yok. Herkes istediği gibi yaşar. Diyorum ki pankreasın, karaciğerin sağlamsa, cebinde de evinin, çocuklarının rızkını zedeleyecek, bir sıkıntı olmayan paran varsa, kardeşim sabaha kadar iç. Halkımız da bu düşüncemizi paylaşarak bizlere teveccüh gösterdi, bizleri mutlu etti” dedi.

“Bizi Öcü Gibi Gösteriyorlar”

Bodrum sokaklarında gezerken insanların kendisine alkolle ilgili nasıl bir düzenleme yapacağına ilişkin sorular aldığını ifade eden Yazgan, “Benim ve partimin kimsenin ne kılık kıyafetiyle, ne yaşamıyla ne de siyasi düşüncesiyle bir sorunumuz yok, herkes istediği gibi özgür yaşayabilmeli. Tabi Bodrum bir turizm beldesi ve bazı beklentileri var. Sahil kesiminin bizi öcü gibi göstermesine bir tepki olarak bu ifadeleri kullandım ve bu ifadelerimin arkasındayım. Ama tabii ki bazı şartlarımız var bununla birlikte, insan alkol kullanıyorsa ciğer ve pankreası sağlam olmalı, maddi durumu yerinde ise ailesine eşine zarar vermiyorsa… Arabaya alkollü biniyorsa buna da dur diyebilmeliyiz” diye konuştu.

Yazgan, “Alkol kullandım ama sosyal bir içiciyim, yani özel gecelerde düğün derneklerde bir bardak kırmızı şarap içerim. Sayın Başbakanıma yerden göğe kadar katılıyorum ama bu bir alışkanlık tıpkı sigara gibi. Burası Bodrum ve burada turizm yapıyoruz, dünyaya açılıyoruz, yani Bodrum’da kimse bu konuda beni eleştirmedi” açıklamasını da yaptı.

 

“Alkol Yasaklanmadı”

“Alkol siyasi bir konu değil, sağlık sorunu. Dünya bugün kendisini alkolden kurtarmaya çalışıyor. Biz henüz onlar kadar batmamışken çocuklarımızı, gençlerimizi alkolden kurtaralım istiyoruz. Vatandaşımızı ne kadar korursak o kadar iyi” diyen Yazgan, “Bu yasa alkolü yasaklamıyor, alkol tüketimini disipline ediyor. İçki içilen yerlere kurallar getiriyor. Bir yasak yok, isteyen restorana, bara, pavyona gidebilir. Ama isteyen istediği yerde içkili lokanta açmasın istiyoruz. İbadet yerleri ve okullara ilişkin 100 metre sınırı eleştiriliyor, bu eskiden 200 metreydi, bunu biz 2003’de 100 metreye indirdik” şeklinde konuştu.

 

“Ne kadar çok alkol, o kadar çok suç”

1901408_260248567483050_1374018510_nAlkolün birçok suç ve kazanın doğrudan nedeni olduğunu da hatırlatan Yazgan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ne kadar çok alkol, şiddetten cinsel tacize kadar o kadar çok suç. Bizde kaydı tutulmuyor ama gidin acil servislere, kazaların yüzde 60-70 nedeni alkoldür. Eğer topluma çevresine zarar vermeyecek ise vatandaşın içmesine karıştığımız yok, herkes istediği gibi yaşar, buna da kimse karışamaz” dedi.  

Bodrum Barlar Sokağını da ziyaret eden Yazgan, burada yaptığı konuşmada alternatif turizmden bahsetti Yazgan,  “Kışın sokaklar karanlık, dükkanlar kapalı. Bu tablo Bodrum’a yakışmıyor, bu tablo bizlere yakışmıyor. Dünyanın turizm cenneti Bodrum’da kışın ortam içler acısı, bizim kış turizmini canlandırmak adına sosyal projelerimiz var. Antalya’da olduğu gibi kışın yapacağımız projelerimiz ile kongre, fuar ve spor turizmini kazandırarak 12 ay süren bir hizmet getireceğiz. Turizm sezonunun uzatılması için bütün alternatiflerin kullanılması gerek.  Turizm 3-5 aydan ibaret değil, organize bir şekilde yapılacak çalışmanın herkese katkısı olacaktır. Zira esnafımızın birçoğu sezonluk olarak işyerlerini açıyor. Düşünün Bodrum’un iklimini her mevsimde turizme müsait. Her mevsim için ayrı bir alternatif geliştirilebilir. Sonuç olarak yapacağımız projler ile turizmi 12 aya yayarak hem esnafımız kazanacak hemde Bodrumumuz”  dedi.