BAŞKAN MEHMET TOSUN KÖYLERE ÇIKARMA YAPTI

473-001Başkan Mehmet Tosun, tam kadro ekibi ve MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran ile köylere çıkarma yaptı. Köy ziyaretlerine kendi doğup büyüdüğü topraklar olan Mumcular Beldesi ve çevresinden başlayan Başkan Mehmet Tosun, henüz belediyelerin ve köylerin kapatılacağının, tek belediye ile devam edileceğinin gündemde olmadığı günlerde köylere hizmet götürdüklerini hatırlatarak, “Kimse şimdi, bizim açtığımız yollara asfalt dökerek burada siyaset yapmasın.” dedi.

MHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın ve tam kadro ekibiyle birlikte köy ziyaretlerine başladı. Ziyaretlerine doğup büyüdüğü, hâlâ ailesinin ve akrabalarının yaşadığı Mumcular Beldesi civarından başlayan Başkan Mehmet Tosun, üst üste Sazköy, Çamarası, Gökpınar, Bahçeyaka, Çömlekçi köylerinde ve Mumcular Beldesi’nin Bayır Mahallesi’nde hemşehrileri ile buluştu. Toplantılara köylüler yoğun ilgi gösterdiler.

“Yaşayan Bilir”

Başkan Mehmet Tosun, zor şartlarda okuyarak üniversite eğitimini ve yüksek lisans eğitimi tamamlayan, köylü bir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatarak, “Yaşayan bilir… Eğitimde ve sağlıkta hizmet eksikliğini yaşamış bir arkadaşınızım. Ben her gün Kemer Köyümden, Tepecik’e yürüyerek giden, oradan da Hüseyin Hoca’nın 124 arabasına binip 5 kilometre gidip gelerek, ortaokul tahsilini tamamlamış bir arkadaşınızım. Bu şartlarda biz bu günlere geldik değerli arkadaşlarım.” dedi.

Bölgenin hak ettiği ilgili alamadığının altını çizen Başkan Mehmet Tosun, “Artık Karaova bölgesi, Mumcular bölgesi bizim yönetimimizdeki Bodrum Belediyesi döneminde tekrar cazibe merkezi olacak. Hatırlayın, bir dönem karayolu buradan geçiyordu, herkes Mumcular’a uğruyordu. Burada pazar kuruluyordu ve burası ekonominin can damarıydı.” şeklinde konuştu.

“Ben tepeden inme bir siyasetçi değilim, buranın çocuğuyum.” diyen Başkan Mehmet Tosun, “Benim kardeşim hâlâ köyde çiftçilik yapıyor. Hâlâ ailem Kemer Köyü’nde oturuyor arkadaşlar. Maalesef, oradaki geçim sıkıntısının ben farkındayım. Bugüne kadar nasıl sahip çıktıysak, yetkiyi bize verdiğinizde tüm Karaova’yı yeniden ayağa kaldıracağız arkadaşlar.” dedikten sonra “Buna var mısınız?” diye sordu. Sazköy Köylüleri bu soruya alkışlarla yanıt verdiler.

Seçim Yatırımlarına Ateş Püskürdü

Köylere hizmet ettiği dönemde henüz ne belediyelerin ne de köylerin kapatılması konusunun gündemde olmadığı ve Bodrum Belediyesi’ne aday olmayı aklından bile geçirmediği günlerde köylere hizmet üstüne hizmet götürdüğünü hatırlatan Başkan Mehmet Tosun, “İnsanımızı seviyoruz ve sizlere değer verdiğimiz için hep bu topraklara, bu bölgeye hizmet etmeye çalıştık. Çamarası, Sazköy’den bölündü köy oldu, Çamarası’nın su deposunu biz yaptık arkadaşlar. Kimse şimdi bizim açtığımız yollara asfalt dökerek burada siyaset yapmasın!” dedi.   

“Babam Bile İnanmadı”

Birtakım yanıltmalara başvurulduğunu, nifak tohumları ekilmeye çalışıldığını vurgulayan Başkan Mehmet Tosun şunları söyledi:

“Heyecanınızı yitirmeyin. Genel seçim havasına sokmaya çalışıyorlar, partizanlık yaptırmaya çalışıyorlar. Arkadaşlar bunlara inanmayın, biz bu seçimi alıyoruz. Büyük bir farkla alacağız. Ben bu sözü veriyorum size, hiç endişeniz olmasın arkadaşlar. Ben 2004 yılında, Asım Başkanım ‘Konacık Belediyesi’ne aday olacaksın, bu görevi senden istiyoruz.’ dediğinde yanımda 3 kişi vardı. 3 kişiyle Konacık’a gittim ben, herkes dalga geçiyordu arkadaşlar. ‘Milliyetçi Hareket Partisi ve Konacık Belediyesi olarak burada ne yaptınız ki nasıl oy istiyorsunuz?’ diye dalga geçiyorlardı arkadaşlar. Babam bile inanmadı. Yani o Hikmet Amcanız, dedi ki ‘Oğlum bir daha düşün. Niye aday oluyorsun? Senin işin gücün var, mühendis adamsın, gelirin yerinde, geçimin yerinde.’ Ama biz kısa sürede Konacık’ı karış karış gezdik, sokak sokak gezdik, insanlarımızı ikna ettik. Konacık Halkı bize inandı, biz onlara inandık ve yüzde 35 oyla, iki partinin toplamından daha fazla oyla seçildik arkadaşlar. İkinci seçimde, 2009’da yüzde 68’e çıkardık oyumuzu. O yüzden bu filmdeki gibi mucizelere inanan bir arkadaşınızım, Karaova ile ilgili Bodrum Yarımadası ile ilgili hayallerimiz var. 10 yıllık belediyeciliğimizin bilgi birikimlerinin, tecrübelerinin ışığında hazırladığımız ayağı yere basan projelerimiz var. Bunları hayata geçirdiğimizde, evet bu memlekette işsizlik de kalmayacak, genç işsiz de kalmayacak. Sağlık hizmetini bile ayağınıza getireceğiz arkadaşlar.”

Ayağa Sağlık Hizmeti Yaygınlaşacak

Başkan Mehmet Tosun, Mumcular Belediyesi ile işbirliği içerisinde bir araç hazırladıklarını, içinde sağlık ekibiyle birlikte imkânı olmayan hastaları üniversite hastanelerine götürüp getirdiklerini anlattı. Bugün bunu iki belediye olarak başarabildiklerini söyleyen Başkan Mehmet Tosun, göreve geldikleri hâlde Bodrum Belediyesi’nin geniş imkânlarından faydalanarak bu hizmeti Yarımada geneline daha da gelişmiş bir şekilde yayacaklarını belirtti

“Kara Kaşımıza Kara Gözümüze Oy Vermiyorlar”

Konacık Beldesi’nde üst üste iki dönem belediye başkanlığı yaptığını ve ikinci dönemde oyunu yüzde yüz arttırarak tekrar seçildiğini belirten Başkan Mehmet Tosun, “Kimse bizim kara kaşımıza kara gözümüze bakarak oy vermiyor arkadaşlar.” diyerek, yapılan hizmetlerin vatandaş tarafından görüldüğünü söyledi.

Hiç kimsenin partisini, hiçbir muhtarın seçimlerde kimi desteklediklerini sormadıklarını vurgulayan Başkan Mehmet Tosun, hem köylünün hem de muhtarların yanında olmaya çalıştıklarını belirtti ve köylere yaptığı hizmetlerden örnekler anlatarak şöyle konuştu:

“2006 yılında Armutçuk Mahallesi’nde suyun olmadığını öğrendiğimde, sizin bir hemşehriniz, bir evladınız olarak o gece ben uyuyamadım arkadaşlar. Ertesi gün derhal çalışmaları başlattık ve Mazı’nın Armutçuk Mahallesi’ndeki kuyuyu kazdırdık, su deposunu yaptırdık. Bunu niye yapıyoruz? Arkadaşlar burası bizim memleketimiz. Buradan yetişmiş bir siyasetçiyim ve belediye başkanıyım. Buradaki eksiklik, ister bizim yetki alanımızda olsun, ister bizim yetki alanımızda olmasın, bizim bir eksikliğimiz ve bizim bir ayıbımız. Ben böyle algılıyorum.”     

Başkan Mehmet Tosun köylünün vefakar olduğunun altını çizerek, Armutçuk Mahallesi’ne gittiğinde davul zurna ile karşılandığını anlattı.

“Mehmet Tosun Var Diye İlgi Gösteriyorlar”

MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran ise, diğer adayların Mumcular bölgesine ilgi göstermesini, Başkan Mehmet Tosun’un bu bölgenin evladı olmasına ve buraya hizmet etmesine bağladı. Başaran, “Mehmet Tosun var diye, buraya ilgi gösteriyorlar, size hizmet getirmek istiyorlar. Biliyorlar ki, burası Mehmet Tosun’un memleketi ve hemşehrileri O’na sahip çıkacaklar. İşte bunu bozmaya çalışıyorlar, dikkatli olun.” diye konuştu.                     

Hiçbir muhtarın Konacık Belediyesi’nden boynu bükük ayrılmadığını belirten Başkan Mehmet Tosun da, herkesin köylünün oyunun peşine düştüğünü belirterek, “Şimdi bakıyorum da köylü kıymete bindi.” diyerek, son günlerde köylere hizmet etmeye çalışan ama yıllarca köylere uğramayanları eleştirdi.

Mânili Şarkılı Destek

Çamarası Köyü’nde “Yörük çocuğuyum ve bundan da gurur duyuyorum arkadaşlar.” diyen Başkan Mehmet Tosun’u, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran bir maniyle anlatarak şöyle konuştu:

“Burası Çamarası, işte delikanlının hası. Burası Karaova, sizin evladınızın başkanlığı hayırlı ola.”

Köylüler çalan, Duman’ın “Senden Daha Güzel” adlı parçasındaki  “Kimseyi tanımadım ben, senden daha özel, kimselere de bakmadım aklımdan geçen, kimseyi tanımadım ben” sözlerine eşlik ederek, alkış tuttular.

Mumcular’ı Kalkındıracak İlk Projeler

Başkan Mehmet Tosun Mumcular’a soğuk hava deposu, meyve-sebze hâli ve mezbaha yapılacağını söyledi, burada bölge insanının istihdam edileceğini belirtti.

Başkan Mehmet Tosun, “Biz o arı kovanlarının yanında büyüdük, hayvancılık yaparak büyüdük. Kim anlar sizin halinizden, biz anlıyoruz. Birol Başkanımız ve Mehmet Tosun olarak ben, hep yanınızda olduk, bu seçimlerde de sizleri yanımızda görmek istiyoruz, bunun sözünü istiyoruz. Seçimden sonra da sizin yanınızda olmayı elbette sürdüreceğiz.” dedi.

“İş Mehmet Tosun’a Kalmış”

Konacık’ta 2004’te yaşanan umutsuzluğun bir benzerinin Bodrum’da yaşandığını söyleyen MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran, “Bu Mehmet Tosun kardeşimiz, problemlerin içerisine gövdesiyle daldı. O Yarımada’nın keşmekeş, gecekondu dolu, asayiş vukuatlarının bitmediği, çetelerin, mafyaların, tefecilerin, uyuşturucu satıcılarının cirit attığı yeri, ekibiyle, kararlılığıyla, çalışma azmiyle bugün Yarımada’nın en kıymetli, en problemsiz yeri haline getirdi. Şimdi tarih önümüze bir başka sorun getirdi. Bu sorun ne? Şimdi Bodrum Belediyesi Vergi Dairesi tarafından, borcundan dolayı bütün gelirlerine el konulmuş, tüm malları haczedilmiş, personeline maaş ödeyemeyecek duruma gelmiş. 5 aydır maaş ödeyemiyor. Ve Bodrum kanalizasyonu arıtmasız denize akıyor. Kontrolsüz büyüme, keşmekeş, plansızlık, kaos almış başını gidiyor. Dünya haritasını da inceledim, e başka Bodrum da yok. Ve bugün belediyeyi yönetme iddiasında olanlar bu belediyeyi bu hâle getirmiş ise, batmış ise, gemi karaya oturmuş ise iş Mehmet Tosun’a  kalmış demektir. Tam da O’nun eline bırakılabilecek bir iş.”

“Sormak isterim size, ne yapmak lazım? Bu işi kim düzeltir?” diye sorduğu köylüler Başkan Mehmet Tosun’u işaret ederek, “Düzgün bir kaptan bulmak lazım.” dediler. Bunun üzerine Başaran ise, “10 yıl evvel ölmek üzere olan hastayı bugün dipdiri, 20 yaşındaki delikanlı hâline getiren o ustanın, hasta olan, ölmek üzere olan büyük hastayı sağlığına kavuşturması için hepinizden katkı vermenizi istiyoruz.” diye konuştu. Bir köylü bu sözler üzerine, “Sizinle gurur duyuyoruz ve destekliyoruz.” deyince, diğer köylüler alkışlarla destek verdiler.

“İnşallah Bu Nimeti Kaçırmazlar”

Gelecekte, Avrupa standartlarına göre, kapalı olmayan yerlerde sebze, meyve ve gıda satılamayacağını belirten Başkan Mehmet Tosun, Konacık’ta ve Mumcular’da yaptıkları kapalı pazar yerleri ile geleceğin projelerini inşa ettiklerini söyledi.

Kendilerinin son güne kadar çalışacaklarını vurgulayan Başkan Mehmet Tosun, “Birçok belediye şu anda fiilen belediyesini kapattı. 6 Aralık 2012 tarihinde kanun çıktıktan sonra fiilen kapattılar, zaten çalışmıyorlar.” dedi.

Mumcular Beldesi’ne sonradan yerleştiğini belirten bir vatandaş, “Büyükşehir açıklandı, ‘inşallah Konacık Belediye Başkanı Bodrum’a belediye başkanı olur da, bu nimeti kaçırmazlar’ dedim. Bir yabancı olarak söylüyorum, Bodrumlular inşallah da bu nimeti kaçırmazlar.” şeklinde konuştu.