MEHMET TOSUN: “BİR YANDA CEM EVİ BİR YANDA CAMİ İNŞA EDİYORUZ”

DSC_6527-001Cem Vakfı Bodrum Şubesi’nin her yıl Konacık’ta düzenlediği “Aşure Günü” etkinliği, bu yıl Adayer Mevkii yerine Konacık’taki Cem Evi inşaatının yanı başında yapıldı. Etkinlikte ev sahibi olarak Cem Vakfı Bodrum Şubesi Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu ile birlikte konukları ağırlayan Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, “İşte bugün Konacık Beldemizin bir yamacında Alevi vatandaşlarımızın inançsal ve kültürel anlamda ihtiyaçlarını karşılayacağı cem evi inşaatı yükselirken, diğer yamacında da aynı zamanda cami inşaatı devam ediyor.” dedi.  

“Cem Vakfı Bodrum Şubesi Aşure Günü” etkinliği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Konacık Beldesi’nde yapılırken, bu kez Adayer mevkisi yerine cem evi inşaatı yanı tercih edildi. Etkinlikte, Konacık Belediyesi Meclis Üyesi Cem Vakfı Bodrum Şubesi Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu ile birlikte ev sahipliği yapan MHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, konukları ağırladılar. Davete Yarımada’nın dört bir yanından birçok Alevi vatandaşın yanı sıra, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın, MHP İlçe Başkanı Asım Başaran, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, BESİAD Başkanı Engin Kaplan, BOSİAD Başkanı Mustafa Er, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özcan ve Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akgün de katıldı. Sunum başladıktan sonra etkinliğe katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u, Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun karşılayarak, yer gösterdi. Aşure duasını Alevi Dedesi Fevzi Erdoğan yaptı. Erdoğan’ın duasının ardından aşure dağıtımına geçildi.

Cem Evi ve Camiyle Hoşgörü ve Birlik Mesajı

Etkinlikte konuşan MHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, hoşgörü ve beraberliğe vurgu yaparak, “Geçen yıl ifade etmiştim; ‘bu inşallah Adayer mevkiinde düzenleyeceğimiz son aşure etkinliği olacak’ diye. İşte aradan 1 yıl geçti, bugün hemen yanı başımızdaki belediyemize ait arsamıza 1000 metrekare kapalı alanı olan Bodrumun ilk cem evi inşaatını başlatma gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sosyal Belediyeciliğin Ürünü

Başkan Mehmet Tosun, sadece alt yapı ve üst yapı belediyeciliği yapmadıklarını, çağdaş düzeydeki belediyecilik örnekleri gibi sosyal hizmetlere de ağırlık verdiklerini belirterek, “Saygıdeğer hemşehrilerim! Bizler 2004 yılından bu yana 10 yıllık görev süremiz içerisinde alt yapı, üst yapı belediyeciliğin ötesinde, sosyal ve kültürel belediyeciliğe önem vermeye çalıştık. İnsanlarımızı geri çevirmedik. İnançsal anlamda, kültürel anlamda her insanımızın kültürüne, inancına sahip olmaya çalıştık. Birlik ve beraberlik içerisinde 12 bin nüfuslu Konacık Beldemizi yönetmeye çalıştık ve bu günlere geldik. İşte bugün Konacık Beldemizin bir yamacında Alevi vatandaşlarımızın inançsal ve kültürel anlamda ihtiyaçlarını karşılayacağı Cem evi inşaatı yükselirken, diğer yamacında da aynı zamanda cami inşaatı devam ediyor. İşte burada, siz değerli dostlarımıza bir konuyu vurgulamak istiyorum. Biz bunu neye borçluyuz biliyor musunuz, laik Türkiye Cumhuriyetimize, Atatürk ve demokrasiye borçluyuz! İşte bunun sayesinde, katılımlarımızın sayesinde, Cumhuriyetimiz sayesinde cem evi inşaatını ve cami inşaatını aynı anda yapıyoruz. Bugün huzurlarınızda cem evine katkı sağlayan tüm vatandaşlarımıza, iş adamlarımıza, mimar ve mühendislerimize çok teşekkür ediyorum. Muharrem Ayı aşuresinin bereketini, huzuru, barışı ve sevgisi üzerinizde olsun! Hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

“Sayın Mehmet Tosun’a Borçluyuz”

Etkinliğin ev sahibi olarak davetlilere seslenen Cem Vakfı Bodrum Şubesi Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu, “Aşure, tarihi bir gelenektir. Alevi toplumu bu tarihi insanlık kültürünü Kerbela İle birleştirerek, Alevi inanç kültürüne taşımıştır. Hz. Hüseyin ve 72 yakını İçin yas tutarken, aşure ile de bu katliamdan sağ kurtulan Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in kurtuluşuna şükretmek amacıyla şükran yemeği olarak aşure pişirilir ve dağıtılır. Yani bu büyük katliamın, yaşanan derin acının ve maruz kalınan ağır yenilginin sonunda teslimiyet kabul edilmeyip, yeni bir başlangıcın umudunu yaratacak değerleri var etmek, bu moral değerleri ile gelecekte mücadeleye öncülük yapacak bir öncünün kurtulduğuna ve yeniden kazanmak ve başarmak için bir yolun açıldığına şükretmektir.” dedi.

Çuhadaroğlu Cem Evi projesiyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Değerli canlar, bugün aşuremizi burada kaynatabiliyorsak, kısa zamanda da inşallah cem evimizin açılışını gerçekleştirebileceksek, bunu Konacık Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tosun’a borçluyuz. Toplumun her kesimi ile barışık yaşayan, ihtiyaçları gidermek noktasında ayrımcılık yapmayan Başkanımız, cem evimizi destekleyen firmalar ve kişilerle birlikte, hızlı hareket ederek bizi bugünlere taşıdı; sağ olsun, var olsun! Bodrum Belediye Başkan Adayı olarak çıktığı yolda başarılar diliyorum. Cem evimize katkı veren Bodrum Kaymakamı Sayın Dr. Mehmet Gödekmerdan’a, Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Sayın Mehmet Onur Şahbaz’a, Gündoğan Belediye Başkanı Sayın İbrahim Bilgi’ye ve Yalıkavak Belediye Başkanı Sayın Mustafa Saruhan’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Sırf bizlere değil, Bodrum’da yaşayan herkesin Başkanımıza ihtiyacı var. İnşallah 1 Nisan’dan sonra onlar da başkanları, Tosun Başkan olunca hayatlarının nasıl değişeceğini görecekler.”

Konuşmaların ardından başkanlar aşure dağıttılar.