ÇILGINLIK YAPTIK HİNTLİ TURİSTLERİ GETİRDİK

5-001Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) Yönetim Kurulu ve üyeleri düzenlenen toplantıda bir araya gelerek 2013 yılı turizm sezonunun değerlendirilmesi ve önümüzdeki aylarda yapılacak fuarlar hakkında durum değerlendirmesi yaptı.

Bodrum Belediye Başkanı ve BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon, 2013 yılında dış ve iç hatlardan Bodrum’a toplam 1.774.547 ,2012 yılında ise dış ve iç hatlardan toplam 1.731.347 ziyaretçi geldiğini bu durumda 2013 yılında ziyaretçi sayısında 43.200 kişilik artış olduğunu belirtti. Kocadon; ‘Bodrum’da görmeye hiç alışık olmadığımız ülkelerin vatandaşlarını da görmeye başladık. 2005 yılı Nisan ayında yaptığımız ve ismi BOYTAV olarak değişen tanıtım vakfının başkanı seçildiğimde üye sayımız parmakla sayılacak kadar azdı. O gün yönetim kurulu ve üyelerimiz yapacağımız tanıtımlar için yoğun bir program içerisinde çalışmaya başladık. Başkaları yapacağımız tanıtım çalışmalarını açıkladığımızda bizleri hayalcilik ve boşa kürek çekmekle sınıflandırdılar. Kimileri de ‘Çılgınlık bu. Olmaz, yapamazlar’ demişti. Evet biz hayal ettik hatta çılgınlık yaptık ve tanıtım projelerimiz sayesinde bugün Bodrum’da hiç görmeyi bile düşünemediğimiz turistleri gördük. Hindistan, Çin, Japonya, İskandinav ülkelerinden turistleri Bodrum Çarşı’sında görmeye başladık. 2010 yılında İskandinav ülkelerinden 22.814 turist gelmiş. Çalışmalarımızın meyvelerini bu sene daha çok topladık ve 2013 yılında İskandinav ülkelerinden gelen turist sayısı 113.706’ya ulaşmıştır. Bunun yanında Azerbeycan ve Balkan ülkelerinden gelen turist sayısında da ciddi artışlar oldu. 2005 yılındaki üye sayımız kat kat arttı ve üye sayımız 90 oldu. Bu artış Bodrum isminin dünyanın her bir köşesinde duyulmasına da katkıda bulundu. Bitti denilen Bodrum Mandalinasını gazozundan kolonyasına, lokumundan reçeline yurt dışında tanıtmaya başladık. Zaman geçtikçe BOYTAV’ın çalışmalarının ne sonuçlar vereceğine herkes inanmaya başladı. Ben bugün toplantıya katılan tüm üyelerimize Bodrum turizmi için yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca Bodrum tanıtımında en büyük teşekkürü Bodrum halkı hak ediyor. Çünkü gelen yerli ve yabancı turistlerin ülkelerine mutlu dönüp, Bodrum’u arkadaşlarına akrabalarına olumlu anlatmalarının bir sebebi de Bodrum halkının göstermiş olduğu medeni davranışı ve misafirperverliğidir.

 

Bodrum’a gelecek turistlere yarımadayı tanıtmak amacıyla Bodrum Belediyesi tarafından BOYTAV tanıtım ofisi yapılacağını söyleyen Mehmet Kocadon, tanıtım ofisinde görev alacak profesyonel rehberlerin ziyaretçilere İngilizce,Fransızca,Rusça,Almanca ve Flemenkce dillerinde danışmanlık yapacaklarını belirtti.

 

2014 yılında daha önce gitmediğimiz Litvanya, Bulgaristan, Dubai ve İran’a giderek tanıtım çalışma yelpazemizi bu ülkelere de yayacağız. 14-19 Ocak 2014 tarihlerinde düzenlenecek Hollanda Utrecht Turizm Fuarında Bodrum’u 100 m2’lik büyük bir stantla temsil edeceklerini de ekleyen BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon;  ‘ayrıca  Akdeniz Ülkeleri arasında işbirliği oluşturmak ve Bodrum’u tanıtmak amacıyla İtalya,Türkiye(Bodrum) ve Yunanistan’ın katılacağı European Grouping of Territorial Cooperation isimli projeyi Avrupa Birliğine sunacağız. Turizm denildiğinde benim için akan sular durur. Gerek BOYTAV üyelerimizin gerekse seyahat acentelerinin, turizmin içinde yer alan her kesimin getireceği bütün projelerini değerlendirmeye alırım.’

 

Toplantıda söz alan Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ise, 05-08 Aralık 2013 tarihleri arasında İzmir de yapılacak olan İzmir Travel Turkey Turizm Fuarında Bodrum’un 120 m2 lik bir stantla tanıtılacağını ayrıca Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı ile beraber Güney Ege Kalkınma Ajansına Bodrum da Turizm Alternatifleri konulu bir proje sunacaklarını açıkladı.