LİBYA TURİZM BAKANI BODRUM’DA

Libya Turizm Bakanı1-001Libya Turizm Bakanı İkram Başimam, tatilini geçirmek üzere geldiği Bodrum’da Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret etti.

Libya’daki turizmi canlandırmak için ortak çalışmalar yapılması konusunda fikir alışverişinin yapıldığı ziyaretle ilgili olarak Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon şu açıklamayı yaptı; Sayın Bakanımla Bodrum’un bir marka şehir olana kadar geçirdiği süreci konuştuk. Türk işadamlarının bilgilerinden faydalanıp tekrar yatırım yapmaları için Libya’ya davet ediyor. Türkiye –Libya işbirliğinin turizm kanalı için de biz elimizden ne geliyorsa yapacağız. Libya’ya bir seyahat yapıp Sayın Bakanımızın çok beğendiği Bodrum’u örnek alarak dünya turizmine kazandırılmasını istediği Al-Khums şehrini göreceğiz. Türk ve Libyalı işadamlarını Bodrum’un ev sahipliğinde bir araya getireceğiz. Libya ilerde Dubai’ye rakip olabilecek bir bölge. Onun için biz de Bodrum olarak bu turizm pastasında yerimizi almak istiyoruz. Al-Khums Bodrum’a benzeyen tarihi bir şehir. Uluslararası fuarlarla Bodrum’un standının içinde onlara bir yer açarak Bodrum’a benzeyen bu şehri hızlı bir şekilde dünyaya merak ettirmek amacımız olacak.

 

Libya Turizm Bakanı İkram Başimam ise ilk defa geldiği Bodrum’un temizliğini ve özellikle beyaz evlerinin güzelliğini çok beğendiğini belirtip şunları söyledi; Türkiye ile Libya’nın arası eksisi gibi olsun, kardeşlik devam etsin istiyoruz. Bodrum çok güzel bir şehir. Bizim de güzel şehirlerimiz var. Oralara turist gelmesini sağlamak için birlikte çalışmalar yapmak istiyoruz. Al-Khums’ta Bodrum ve Türk kıyafetlerinin satılacağı alışveriş yerlerinin olmasını da çok isterim.

 

Bodrum’da üç gün kalacak olan Libya Turizm Bakanı İkram Başimam daha sonra Bodrum Deniz Müzesi’ni gezdi.