BODRUM İLE GİRİT ARASINDA YENİ BİR KÖPRÜ

ELENİ 1-001Girit doğumlu, Girit Üniversitesi öğrencisi Eleni Psaradaki Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret etti.

Doktora yapmak için Bodrum’da bulunan ve üç aydır Bodrum Kalesi’nde sosyolog olarak gönüllü çalışan Eleni Psaradaki; “üniversite tezimi Girit adasında Halikarnassos Mahallesi’nde yaptıktan sonra doktoramı yapmak için Bodrum’a geldim. Girit adasındaki tez konum Bodrum’dan Girit’e giden ve Halikarnassos Mahallesi’nde oturan Rumlar ile ilgiliydi. Mübadele yıllarında yaşadıkları zorlukları, Bodrum’da kalan anı ve hatıralarını araştırmıştım. Daha sonra doktoramı yapmak için bu sefer Girit Adası’ndan Bodrum’a gelen Türkleri konu aldım. Mübadele dönemi dediğimiz yıllarda nasıl ki Rumlar Bodrum’dan Girit’e döndüler ise Girit’ten de Bodrum’a dönmek zorunda kalan Türkler olmuştu. Doğdukları yetiştikleri ve mal mülk sahibi oldukları topraklardan Bodrum’a gelirken arkalarında neler bıraktıklarını araştırmak ve yazmak için üç ay önce Bodrum’a geldim. Girit’ten Bodrum’a gelen ailelere mensup Türklerle tanıştım. Onlardan duydukları akıllarında kalan acı tatlı anıları, anne-baba-dede-nine-teyze gibi akrabalarından o duygusal günleri bana anlattılar. Sohbetlerimiz sırasında gözyaşlarımızı tutamadığımız anlar da oldu. Türklerin çok sıcak kanlı ve çok duygusal insanlar olduklarını da buraya gelerek bire bir anladım ve notlarımın arasına aldım.

 Bodrum’da bulunduğu üç aylık sürede Bodrum’u çok sevdiğini ve kentte başarılı projelere imza atan, ismini ve haberlerini sıkça duyduğu Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u  merak ederek ziyaret ettiğini belirten Eleni Psaradaki; Mehmet Bey’in ailesinin de İstanköy’den Bodrum’a geldiğini duyunca kendisiyle görüşme isteğim daha da arttı. Bodrum Belediye Başkanı olarak kendisinin ismini oldukça sık duyuyordum. Ziyaretim sırasında kendisiyle ailesi hakkında sohbet ettik. Akrabalarının adadan buraya gelişlerini anlattı ve ikimiz de duygusal anlar yaşadık. Türklerin olduğu kadar Rumların da doğup büyüdükleri toprakları bırakmalarının çok kolay olmadığını ama her iki yaka insanının da barış içinde kardeş gibi yaşadıklarını söyledi. Akrabaları için duyduğu üzüntüyü Rumlar için de duyduğunu söylemesi; ayrıca kendisiyle yapmak istediğim röportaj için de hiç düşünmeden evet demesi Mehmet Kocadon’a olan hayranlığımı kat kat arttırdı.” dedi.

Bodrum’dan hafta sonu ayrılacak olan Eleni Psaradaki, Bodrum’u çok sevdiğini ve her fırsatta Bodrum’a geleceğini de sözlerine ekledi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Eleni Psaradaki ile çok samimi ve duygu dolu bir görüşme yaptıklarını, Girit’ten olduğu gibi Kos’tan göçen ailelerin de aynı travmaları geçirdiklerini, başta babasından olmak üzere yakın akrabalarından çocukluğundan beri dinlediği anıları kendisine aktarırken onların o dönemde yaşadığı duyguları yeniden yaşadıklarını aktardı. Başkan Mehmet Kocadon Eleni Psaradaki’nin Bodrum ile Girit arasındaki köprüyü daha da kuvvetlendiren tez çalışması için kendisine çok teşekkür etti.