MEZARI MADALYAYLA DOLDU

ggggBodrum Ortakent Yahşi beldesinde Özel bir Kolej in bahçesinde izolasyon yaparken göçük altında kalarak hayatını kaybeden Türkiye şampiyonu atlet Murat Karabaş’ın ocağına düşen ateş sönmüyor. Talihsiz atletin ailesi, yakınları onun madalya ve kupaları ile teselli olmaya çalışıyorlar. Murat için ağıtlar yakıyorlar. Van’dan gelen yakınları Bodrum Bitez beldesindeki evlerinin bahçesinde dualar okuyor taziye ziyaretlerinde bulunuyorlar.

Ailesi suskun. Biz bir şey istemiyoruz acımız bize yeter diyor. Ancak yakınları bin 500, 5 bin ve 10 bin metrede Türkiye şampiyonlukları olan atletin devlet tarafından zamanında aranması gerektiğini belirterek sitem ediyorlar. Böyle ülkesi için başarılı bir sporcunun feci bir kaza sonunda ölümünün ardından Gençlik Spor bakanlığının ilgilenmesini bekliyorlar. Bodrum Kaymakamı ve diğer yetkililer bu olayın ardından aileye taziye ziyaretinde bulundular.

Onların günleri adeta zehir olmuş. Beden Eğitimi öğretmeni olmayı çok isteyen Murat Karabaş devlet memuru öğretmen olmak için KPSS sınavına girmiş. Ailesi atama bekliyorduk diyor acı içinde. ”Türkiye de ki ihmal bizi çok üzüyor, Murat ta ihmalin kurbanı “diyor yakınları.

Murat Karabaş ın acı ölümünün ardından ailesinin daha uzun bir süre yaralarını saramayacağı belli oluyor.. “Diyecek bir şey yok. Kendileri düşünsünler, vicdanları rahatsa bizim diyecek bir şeyimiz yok. Onların evladı olsaydı ne yaparlardı bu durum da. Biz yandık, başkası yanmasın “ diyor abileri, amca çocukları.

Bir ay evvel nişanlandığı bir yaşam, yuva kurup hayatını birleştirmek istediği arkadaşı Nurcan nın durumu anlatılacak gibi değil. Kayınpederi Ömer Alagöz de Murat ın ailesinin, kızı Nurcan ın acısına ortak olmaya çalışıyor.

Karabaş ailesi, 1987 tarihinde Van Özalp ilçesi Balçıklı köyünden çalışmak için gelerek Bodrum’a yerleşmiş. Karabaş ailesinde en eğitimli, üniversite mezunu ve ailenin okumuş çocuğu Murat’ın, eğitimini tüm ailesi büyük zorluklar ile tamamlamasına destek olur. Bodrum da ilgi duyduğu atletizm sporu onun mesleği olur. Ege Üniversitesi Beden Eğitim ve Meslek Yüksekokulu mezunu beden eğitimi öğretmenliği için KPSS’ye girer. Ancak kör talik onu 8.5 metre derinlikte daracık bir çukurun dibinde yakalar ve hayatının baharında ocağını söndürür