CESETLER KIYIYA VURUYOR İLKİ ÇOCUK

boğulma-001Dün öğlen saatlerinde Kos adası kaynaklı, alınan bilgilere göre bir Yunanlı balıkçı tarafından yarı baygın halde dün bulunan Suriye uyruklu mültecinin Yunanistan’ın Kos adasında sağlık kurumunda tedavisinin devam ettiği ve 12 mültecininde aranmasına devam edildiği öğrenildi. Ayrıca Yunan kaynaklarına göre aranan şahıslar arasında hamile bayan  ve çocukların da bulunduğu belirtiliyor.

Bu arada bu gün öğlenden sonra Bodrum açıklarında yol alan bir teknenin, denizde ceset gördüğü öğrenildi.

Alınan son bilgilere göre saat 16 sularında Turgutreis Limanına bağlı Sahil Güvenlik 11 botunun denizden görüldüğü ihbar edilen bir kişiye ait cesete ulaştığı ve denizden çıkardığı bilgisi alındı. Bulunan cesedin 8 – 9 yaşlarında bir erkek çocuğa ait olduğu öğrenildi.

İki gündür, Yunan Sahil Güvenlik güçleri ve Türk Sahil Güvenlik güçleri tarafından bölgede başlatılan arama çalışmasına devam ediyor.

Dün yapılan aramaların, Yunanistan’ın Kos ve Kalimnos adaları arasında yer alan Pisirimos adası çevresinde yoğunluk kazandığı öğrenildi. Kos adası Kumburnu açıkları ve Akyarlar açıklarında iki ülkenin Sahil Güvenlik botlarının katıldığı arama çalışmalarına Yunan tarafına ait Süper Puma helikopter de havadan destek verdi.

Bu arada Kuzey batı yönünden esen Karayel rüzgarlarının etkisi ile denize düştüğü tahmin edilen mültecilerin Datça Gökova bölgesine veya hakim akıntılara bağlı olarak  Turgutreis çevresine sürüklenebileceği tahmin ediliyor.