MİNİKLER CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU İÇİN DESTEK İSTEDİ

2013-06-028Cumhuriyet İlk öğretim okulunun kapatmak isteyen milli eğitim bakanlığına karşı imza kampanyası başlatıldı. Okullarını vermek istemeyen miniklerde velilerle birlikte imza kampanyası yaptı. Belediye meydanında kurulan standa üzerilerine pankartlar yazarak imza kampanyasına destek verdi. Okul 4+4 kapsamında geçtiğimiz yıl ilkokul yada ortaokul olarak düzenlenmeliydi. Okul Müdürü Hacı Gergerli’nin  kişisel gayreti ile 1 yıl daha sabah ortaokul öğleden sonra ilkokul olarak eğitime devam eti. Ancak bu yıl Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ nün planlamasıyla ilkokul bölümü  Bodrum içindeki başka bir ilkokula taşınacak. Fakat taşınan Kızılağaç İlkokulu’ nun bahçesi iki okulun öğrencileri için çok küçük. Ayrıca hiç ağaç yok oyun alanı yok. İlkokul çocukları için uygun değil. Velilerin yarısı Cumhuriyet İlkokulu’ na yakın mahallelerde oturuyor. Çocuklarını yürüyerek okula getiriyorlar onlar için sıkıntı olacak. Taşınan okul 1100 öğrenciyi kaldıramaz. Cumhuriyet’ te tenefüste öğrenciler ağaç gölgelerinde oyun oynayabiliyordu.

 Okulu ortaokul yapmayı planlıyorlar. Küçük çocukların taşınması değil büyük çocukların taşınması daha uygun olurdu. Cumhuriyet bodrumun ilk ilkokuludur ve tarihi dokusuna uygun olarak kalmalıdır.

Konu ile ilgili olarak bir sosyal medyada kampanya başlatan Engin Karataş, Öğrencilerimle birlikte bahçemizi çok iyi kullandık. Öğrencilerim okuma yazmaya geçmeden önce bisiklet kullnamayı öğrendiler. Sınıfımızın bir çapası var. Yedikleri meyvelerin çekirdeklerini bahçemize ektiler. Kağıt uçak yapmayı öğrendiler bahçede uçurdular. Yaşlı dev ağaçlarımızın gölgesinde kitap okudular resim yaptılar. Yaptılkarı resimleri ağaçlara astılar. Okula güvercin getirdiler bahçede beslediler. Ağaç gölgesinde oyunlar oynadılar Öğretmen ile birlikte türküler şöylediler, ritim tuttular.Yağmur yağınca oluşan göletlerde kağıt gemi yüzdürdüler. Atık kağıtlardan top yapıp futbol oynadılar. Kaygan zeminde şişe kapağı ile maç yaptılar. Ağaçların gövdelerine tırmandılar. Papatya yetiştirdiler. 

Taşımayı düşündükleri okulun bahçesi hem küçük hem de asfalt kaplıdır. Okulda normal eğitim yapılıyor. 1100 öğrencili okulun bahçesinde beden eğitimi yapmanın zorluğu ortadadır. Cumhuriyet ilkokulunun bahçesinde yaptığımız etkinliklerin hiç birini Kızılağaç İlkokulunun bahçesinde yapamayacağımız açıktır. Belirtilen nedenlerle Kızılağaç ilkokulunda küçücük çocukların eğitim yapması pedegojik değildir.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/bodrum-cumhuriyet-ilkokuluna-aitiz-cumhuriyet-ilkokul-kalmal%C4%B1d%C4%B1r-yaren-7-ya%C5%9F?utm_campaign 

bir imzada siz verin..

Öğrencim Yaren’ in söylediği gibi “Cumhuriyet İlkokuldur. Biz Cumhuriyet’ e aitiz.”