BESİAD’IN KONUĞU MEHMET TOSUN OLDU

_DSC0136-002Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, Bodrum Esnaf, Sanayici ve İşadamları Derneği’nin geleneksel Perşembe toplantısına konuk olarak katıldı. Bodrum Esnaf, Sanayici ve İşadamları Derneği’nin üyelerinin yoğun katılımı ile LVZZ Otel’de gerçekleştirilen toplantı öncesi üyeler ile tek tek tokalaşan Başkan Mehmet Tosun, Bodrum Yarımadası’nın en önemli gündemini oluşturan “Büyükşehir Belediye Süreci” hakkındaki bilgi ve tecrübelerini BESİAD üyeleri ile paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BESİAD Başkanı Engin Kaplan; “Bodrum Yarımadamızı en yakından ilgilendiren konulardan birisi Büyükşehir Belediye Süreci. Bu uygulamanın tarihi de giderek yaklaşıyor. Konacık Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tosun da bu kanun tasarı hakkında en uzman kişiler arasında yer aldığı için kendisini toplantımıza davet ettik. Bugün kendisi Büyükşehir Belediye Süreci hakkındaki bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak. Kendisine toplantımıza katıldığı için çok teşekkür ediyorum”dedi.

İş adamlarının Bodrum ticaret hayatındaki yerinin önemini vurgulayarak sözlerine başlayan Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun şunları söyledi:

“Muğla İlimizin Büyükşehir olması sonrasında 59 belediyeli mevcut yapısı, 15 belediyeli yeni bir yapıya kavuşacak. Buraya nereden gelindi dediğimiz zaman, Anayasamızın 127. maddesinde ”büyük metropollerde büyükşehir kurulabilir” diye bir madde var. İşte buradan hareketle T.C. Devleti olarak biz 1980’li yıllardan itibaren 16 olan büyükşehir belediye sayısını 30’a çıkarıyoruz. Buradaki tek kıstas nüfus kıstası, bizim asıl itiraz ettiğimiz konu bu. Büyükşehir Belediyesi kurulabilir, metropol kentlerde özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerde büyükşehir belediyeleri kurulmalı, çatı bir kurum olmalı özellikle alt yapı yatırımları o kurum tarafından yürütülmeli. Örneğin Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin bunlara örnektir. Ancak hayata geçirilmek istenen yapı Muğla bölgemize uymayan bir yapı. Çünkü yerleşim yerleri birbirlerinden kopuk ve uzak. Muğla’dan Fethiye’ye gidiyorsunuz, neredeyse 150 km yol kat ediyorsunuz. Birbirinden kopuk yerleşimler, birbirinden farklı özellikler arz ediyorlar. Örneğin ünü dünyaya yayılmış beldelerimiz var. İnsanlar Muğla’yı tanımazken, Türkbükü’nü, Turgutreis’i daha çok biliyorlar. Şimdi siz bu ünlü beldelerimizi kapatıyorsunuz ve mahalleye dönüştürüyorsunuz. Bizim asıl itirazımız işte burada başlıyor. Büyükşehir Belediye süreci başlarken nüfus kriterlerinin yanında, coğrafi, mesafe, yerleşim hatta ekonomik kriterleri de gözden geçirildikten sonra bu yasanın kanunlaşmasını isterdik.”

Konuşmalar sonrasında soru cevap şeklinde devam eden toplantıda Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, BESİAD üyelerinin kendisine yönelttiği soruları cevapladı.