GENÇLERDEN RESİM SERGİSİ

IMG_2983Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi 2013 yılı Sergi etkinlikleri programı içerisinde  Turgut Reis Lisesinden 100 öğrencinin hazırladığı Resim sergisi ile ilk lise sergisini gerçekleştirdi.

Sergi açılış kokteyline Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Turgut Reis Lisesi Müdürü Sait Gönen, ilköğretim ve Lise Okulu Müdürleri, Müdür Yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ve velilerden oluşan katılımla gerçekleşti.

Sergi açılış kokteylinde konuşma yapan Turgut Reis Lisesi Müdürü Sait Gönen “Okulumuz öğrencilerinin, okulumuz resim öğretmeni Nihat Yücel rehberliğinde hazırladığı resim sergisinin açılışı için buradayız. Cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “ Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur “sözüyle sanatın milletler için ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır. Her sanat sanatkarını anlatır. Buradaki sanat eserleri de öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerini anlatmaktadır. Bir düşürün dediği gibi güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından zevk alır diyerek sanattaki düşüncelerin güzelliğini anlatmaktadır. Güzelliklerini tuvale yansıtan öğrencilerimiz tebrik eder, daha nice güzel eserler vermelerini temenni ederek katılımından dolayı herkese teşekkür ederim.” Dedi.

Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk “ Turgut Reis lisesinin 100 kişilik dev öğrenci kadrosuyla hazırlamış olduğu birbirinden değerli 28 eserle Kültür Merkezimizde ilk lise sergisini açmış bulunuyoruz. Her sanat eseri yaşanmış heyecanın duygusal karşılığıdır. Ne mutlu ki bizlere beldemizde böylesine yüksek ruhlu sanatçı adayları yetiştirilmekte. Öğretmenlerimizi de candan teşekkür ediyorum gelecek nesillere böyle değerli , bilinçli, sanatı seven bireyler yetiştirdikleri için. Eğer öğrencilerimizin içlerinde sanata dair ufacık bir kıvılcım varsa bunu geliştirmelerini temenni ederim çünkü yaratıcılık, öğrenilebilen, geliştirilebilen bir güçtür.” Dedi. Konuşmasının ardından Turgutreis Lisesi okul müdürüne okulu adına teşekkür belgesini verdikten sonra okul müdürleri ile birlikte açılış kurdelasını kestiler.

Turgutreis Lisesi Resim Sergisi 100 öğrencinin hazırladığı 28 eserden oluşmaktadır. Eserlerini yağlı boya ile tuval üzerine uygulayan öğrenciler eserleriyle usta sanatçılara taş çıkartmaktadırlar. Yapmış olduğu eserlerdeki güzelliği anlatmakta kelimeler yetersiz kalıyor. Genç sanatçılarımızın eserleri 08 Mayıs 2013 tarihine kadar Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Turuncu Galeri de ziyarete açıktır.