KAT-I SANATINI ÖĞRENDİLER

IMG_1831-001Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, Geleneksel Sanatlar alanındaki çalışmalarını atölye çalışmalarıyla zenginleştirerek hızla ilerlemektedir. 26.03.2013 tarihinde merkezin tasarım atölyesinde gerçekleşen Kat-ı Sanatı atölye çalışması sanatçılar Serdar Atalay – Mihrinur Gülal, Günsu Atalay  öncülüğünde yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sanatseverlerin atölye çalışmalarına gösterdiği ilgi her zamanki gibi yüksek oldu.

Atölye çalışmasında öncelikle katılımcılara kat-ı sanatının tarihçesini anlatan sanatçılar Kat-ı sanatını yaparken karşılaştıkları hayat deneyimlerini de paylaşarak geniş bilgi arşivlerini katılımcılarla açtılar.

Tarihçenin ve yaşanılan deneyimlerin anlatılmasının ardından Kat-ı sanatında kullanılacak malzemeleri tanıtarak çalışmalarına başladılar. Katılımcıların seçtiği bir eserle Kat-ı Sanatını görsel olarak yapmaya başladılar. Bir eserin yaklaşık altı ay gibi bir sürede oluştuğunu dile getiren sanatçılar kat- ı sanatının dikkat ve sabır isteyen bir sanat olduğunu dile getirdi. Yapmış oldukları eserlerle birlikte anlatımı gerçekleşen atölye çalışması katılımcıların beğenisini arttırdı.

Unutulmaya yüz tutan bir sanat olmasından dolayı çok üzgün olduklarını belirten sanatçılar yaptıkları atölye çalışmalarıyla geniş kitlelere ulaşarak sanatın gelişmesine katkı sağladıkları için oldukça mutlu olduklarını söylediler. Halkımızın atölye çalışmalarına ilgisi oldukça yüksek bu ilgi sanatın ilerlemesini hızlandırmaktadır. Sizlerin de öğrendiğiniz bu bilgileri paylaşmanızı isteriz dedi. 

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan sanatçılar Kat-ı Sanatı yapımı hakkında verdikleri geniş bilgiler sonucunda atölye çalışmasını bitirdiler.