BODRUM DENİZCİLER DERNEĞİ’NDEN SAĞLIK SEMİNERİ

3 (1)-00125 Mart 2013 ‘te saat 13:30’da Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonunda Özel Bodrum Hastanesi ve Bodrum Denizciler Derneği işbirliği ile denizcilere yönelik sağlık semineri düzenlendi. Seminerin başlıca konuları arasında denizcilerin sıklıkla karşılaştıkları vurgun , boğulma , hipotermi , sıcak çarpması , güneş yanığı v.b.sağlık sorunlarında,en yakın sağlık kuruluşuna ulaşılana kadar yapılması gereken ilkyardım adımları vardı.Bunun dışında temel ilkyardım prensipleri ve ambulans çağırma konusu ele alındı.

 Özel Bodrum Hastanesi Acil Doktoru Erkan Ak, acil bir durumda ancak soğukkanlı ve ne yapacağını bilen kişinin yaralıya faydalı olabileceğini söyledi. Acil doktoru olarak vatandaşları acil bir durumla karşılaştıklarında önce kendilerinin güvenliğini sağlamaları konusunda uyardı ve ekledi:

 ‘ Güvenliği sağladıktan sonra, ambulans çağrısı yaparken mutlaka öncelikle açık adres verilmeli,  yaralıların durumu ve sayısı hakkında bilgi verilmeli ve gerektiğinde ulaşabileceğimiz bir telefon numarası bırakılmalı. Saniyelerin önem taşıdığı acil durumlarda bu bilgilerin tam ve doğru olarak verilmesi hayati önem taşır. İlkyardım, profesyonel yardım gelene kadar yaralıyı hayatta tutmak için yapılması gerekenleri içerir. Çok basit ve hepimizin uygulayabileceği bilgiler çoğu zaman ölümle yaşam arasındaki çizgiyi belirler. Denizciler çoğu zaman kıyıdan uzaktalar ve yardım gelene kadar kendi başlarına çözüm yaratmaları gereken durumlarla sık karşılaşabiliyorlar. Hangi durumda ne yapılabileceğini bilmek hayati önem taşıyor. Bu açıdan yararlı bir seminer olduğunu düşünüyorum. ’

 

Denizcilerin ilgi gösterdiği seminerde katılımcılar merak ettikleri konularda çeşitli sorular yöneltirlerken kendi tecrübelerini de paylaştılar.Seminerin sonunda Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Özel Bodrum Hastanesi Acil Doktoru Erkan Ak’a bir teşekkür plaketi takdim etti.Önümüzdeki dönemlerde de bu tip faydalı seminerlerin devamının düşünüldüğü belirtildi.