“CUMHURİYET VE HUKUK” KONFERANSI NUROL KÜLTÜR MERKEZİNDE

bedriye gurkanCumhuriyet Kadınları Derneği Bodrum Halikarnas Şubesi ile Muğla Barosu Bodrum İlçe temsilciliği 23.02.2013 Cumartesi saat 13:00’de OASİS Nurol Kültür Merkezinde, “Cumhuriyet ve Hukuk” konulu bir konferans düzenliyor. Konferansa İstanbul Baro Başkanı ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı” başkanlığı görevini sürdüren ve öğretim üyeliği yapan Av.DoçDr.Ümit Kocasakal konuşmacı olarak katılıyor. Konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve vatandaşları davet etmek için Adliye’de Bodrum Baro Temsilciliğinde bir basın toplantısı düzenlendi. Bodrum Baro Temsilcisi Av.Cavidan Karaöz Özyiğit ve CKD Halikarnas Şube Başkanı Dr.Bedriye Gürkan gazetecilere bilgi verdi.

Konferansı düzenlenmesindeki nedenlerden birisini, “Medeni Yasa”nın kabulünün yıldönümü kutlaması olduğunu kaydeden Av.Cavidan Karaöz Özyiğit Av.Doç.Dr.Ümit Kocasakal’ı davet etmelerinin nedenini de şöyle açıkladı; “Cumhuriyet ve Hukuk, kadınlar için, onların “Eşit Yurttaş, Özgür Birey” olabilmeleri için çok önemliydi. Sayın Kocasakal’ın Cumhuriyet ve Hukuk konusundaki, doğru, anlamlı ve cesur tutumu, “Hukukun Üstünlüğü” ve “Cumhuriyet’in Savunulması” çizgisinden sapmadan ve saptırılamadan, sergilediği dimdik duruşu ile bizlere örnek olmasıdır.”

Av.Cavidan Karaöz Özyiğit “Yargının kurucu unsuru olan “savunmaya” özellikle de “İstanbul Barosu” na yapılanlar, haksız, hukuksuz, dayanaksız ve bizi endişeye sevk eden saldırılardır.” vurgusunu yaparken, gelinen süreci anımsatarak “İstanbul 10. Ağır Ceza (Balyoz) Mahkemesi’nin 6 Nisan 2012 günlü duruşmasında, duruşmanın kesintiye uğradığı bir sırada Sayın, Av. Ümit Kocasakal “İstanbul Barosu Başkanı” sıfatıyla ve 10 avukat arkadaşı “YK Üyesi” sıfatıyla, mahkemeye bir dilekçe sunmuşlar ve sözlü olarak sanık avukatlarının haklarını savunmuşlardır.” dedi.

Haber : Fatih Bozoğlu