BUSE 3200 LİRA İÇİN DUYAMIYOR

2401bod40Muğla’nın Dalaman ilçesinde yaşayan ve doğuştan işitme engelli olan 12 yaşındaki Buse Şahin işitme cihazının aralıklarla bozulması nedeniyle eğitim almakta büyük güçlük çekerken, duyamadığı ve konuşamadığı için sık sık sinir krizleri geçiren Buse’ye 3200 TL.değerindeki cihazı alamayan ve bir barakada güç koşullarda yaşamını sürdüren anne baba çaresizliğe isyan etti. İşsizlikle mücadele eden baba İsmail Şahin  “Kızım 4 yaşında ameliyat oldu, ancak SSK bir kereliğine işitme cihazı verdi, cihaz bozuldu, yenisini alamadık. İşittiği  zamanlarda öğrendikleri ve evde verdiğim eğitim ile yetiştirmeye çalışıyorum. Kendimize beş kuruş para istemiyoruz,Buse’mi ne olur sessizlikten kurtarın, kuru kuruya okula gidip geliyor bir şey duymadığı gibi eğitimide yarım kaldı.Başvurmadığım kurum ve merci kalmadı, çaresiziz” dedi.

3200 TL. İÇİN 1.SINIF EĞİTİM DÜZEYİNİ GEÇEMEDİ

Muğla’nın Dalaman ilçesindeki Hürriyet İlkokulu 4 sınıfında öğrenim gören 12  yaşındaki Buse Şahin bir yaşına geldiğinde işitme engelli olduğu ve yüzde yüz duyma kaybı yaşadığı tespit edildi. 4 yaşında ameliyat olan ve sağ kulağının arkasına deri altına çip yerleştirilerek dışarıdan kulaklık ile duyması sağlanan Buse Şahin’in kulaklığı 6 yaşına geldiğinde üç kez bozuldu. Tamir için servise gönderilen kulaklık yapıldıysada cihazın sık sık arıza yapması nedeniyle işitmekte büyük güçlük çeken Şahin’in ailesi defalarca SGK’na yeni cihaz için baş vurduysa da sonuç alamadı.

Kızının 4. sınıfta olmasına rağmen işitme yetisi olmadığı ve son olarak bir ay önce bozulan cihazın yenisini alamadıklarını, Buse’nin “Anne ,baba ve temel kelimelerin dışında işitmediği için konuşmakta büyük zorluk çektiğini ve sık sık sinir krizleri geçirdiğini belirten baba İsmail Şahin “Kızım okul yaşına geldiğinde işitme cihazı bozuldu. SGK ‘ya müracaat ettik, üç yıl garanti kapsamında olduğu için firmaya gönderin yaptırın dediler, gönderdik ancak cihaz her seferinde iki üç hafta kullanıldıktan sonra yeniden arıza yaptı. SGK ya müracaat ederek cihazın değiştirilmesini istedik ancak ikinci cihaz verilemeyeceğini söylediler. Komşularımızın yardımı ile cihazı birkaç kez tamir ettirdik, en son DHA aracılığı ile yapılan haberin ardından ekim 2010’da toplanan bağışlarla cihazı yeniledik, ancak bir ay önce cihaz yeniden bozuldu. Zaten iki üç yılda yenilenmesi gereken bir cihaz.Dalamanda başta kaymakamlık ve belediye başkanlığı dahil gitmediğim yardım istemediğim kurum kalmadı. Bana bugün git sonra gel diyorlar. Kızım şuanda okula boş boş gidip geliyor, derste işitmediği için sinir krizleri geçiriyor. İşitme cihazı aleti kızımın hayatında bir kabusa dönüştü. Bir yıl önce geçirdiğim trafik kazası nedeniyle işten çıkarıldım. Şirket ve SSK yetkilileri bana sen 3200 TL:yi öde kurum gerekirse bir bölümünü sana geri öder diyor. Bir göz odada yaşam mücadelesi veriyoruz, 100 TL. dahi ihtiyacımız var.Ancak kendimize beş kuruş para istemiyoruz. Devlet kızıma sahip çıksın, işitmesini sağlasın zaten cihazın arızalanması ve yenilenmemesi nedeniyle işitme kaybına bağlı olarak konuşma bozukluğuda var.Sadece bir cihaz için Buse’mim adeta sessizliğe mahkum edildi, sessizlik çocuğumun kaderi olabilirmi, devlet niçin çocuğumuza sahip çıkmıyor” diyerek isyan etti.

BUSE’MİN SESSİZ ÇIĞLIĞINI DUYUN

DHA muhabirinin yazı ile sorduğu sorulara , güçlükle konuşarak yanıt verebilen sadece anne ,baba gibi temel kelimeleri konuşabilen Buse Şahin’in annesi Ayşe Şahin ise göz yaşları içerisinde  “Kızım 4.sınıfta olmasına rağmen işitme cihazının sık sık bozulması nedeniyle 1.sınıf eğitim düzeyinde kaldı. Şu anda okula gidiyor ama duymadığı için bir şey anlamıyor. Ailemizin yoksulluğu kızımın çaresizliği oldu. İşitme cihazını tam olarak kullanabilse diğer çocuklardan asla geri kalmayacak, ama bu gidişle sadece 3200 TL.bulamadığımız için kızım sessizliğe ve eğitimsizliğe mahkum olarak kalacak,kızımın çığlığını duysunlar” dedi.Buse Şahin ise yazdığı  “İşitmek İstiyorum” ve “Duymak İstiyorum” dövizleri ile sesini duyurmaya çalıştı.

Muğla Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ise  cihazın kullanım hatasından veya kusurlu olması nedeniyle değiştirilip yenisinin verilemediğini belirterek “ Bu tür cihazlarda kullanım süresi 5 yılı doldurduktan sonra yenisini alınabilmesi için heyet raporu gerekli , müracaat edip heyet raporu alacaklar, heyet uygun verirse yeni bir cihaz verilebilir. Ancak çocuğumuzun eğitimi ile ilgili olarak bu konu Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ilgilendiriyor” dedi.

Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz ise DHA muhabirine telefon ile yaptığı açıklamada “Vatandaş sıkıntısını dosya ile bize bildirmiş ama benim yanıma gelmedi. Bir iki haftada bir toplantı yapıyoruz, ilk toplantıda çocuğumuzun durumunu değerlendirip yardım yapılıp yapılamayacağına karar vereceğiz” dedi.