ANNESİNİN İZİNİ SÜRÜYOR

sedef jale-001Fransızların “Ateşin Ustası” ünvanını verdikleri Jale Yılmabaşar, 1957 yılında  AFS bursuyla ABD’ye giderek, Albany Union High School’dan mezun oldu ve seramik çalışmalarına bu ülkede başladı.  1958 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na girerek, dört yıllık eğitimin ardından “yüksek seramikçi” olarak diplomasını aldı. 1985 yılında aynı okulda seramik dalında profesörlüğe yükselerek, Türkiye’nin ilk kadın seramik profesörü, kendine özgü geliştirdiği seramik tekniği ile pek çok esere imza atarak,1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı ünvanını aldı.

Jale Yılmabaşar, seramikle resmi bir arada götüren ender sanatçılardan. Seramiklerinde ve resimlerinde dikkati çeken kontrast renkler ve simge bolluğunu, yaşamındaki canlılığın figürsel anlamda eserlerine yansıması olarak açıklıyor. Türk halı ve kilim desenlerini sıkça kullanan Yılmabaşar, az ışıkta görünenin aydınlıkta daha iyi görünür olması nedeniyle, eserlerini loş ışıkta yapıyor. Kullandığı boyalar ve renkler ise o kadar kendisine özgü ki, seramikte çok sık kullandığı bir renk, “Jale Mavisi” olarak adlandırılıyor. 

İsviçre, Almanya, Danımarka, Avustralya, Amerika, Tayland, Meksika, Fransa’da da sergiler açan Jale Yılmabaşar’ın eserleri Almanya Düseldorf’da Hetjens Museum’da, İtalya Faenza Museum’da, Amerika New York Wanderbit Webb Collection’da, New York Winthrop Collection’da ve Yunanistan Atina’da Benaki Museum’da sergileniyor ve  1968 yılında Faenza’ da (İtalya) Uluslararası Seramik Yarışması’ndan “altın madalya”, 1969 yılında Münih’te (Almanya) Uluslararası El Sanatları Fuarı’nda yine “altın madalya”, 1970 yılında AKM Seramik yarışmasında “birincilik” ödülleri var.

 Jale Yılmabaşar ile aynı disiplin, çalışkanlık ve kararlılığa sahip, kızı Sedef Yılmabaşar Ertuğan, kendini en iyi nasıl ifade edeceğini fark edinceye dek, Işık Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Turizm Otelcilik’de okudu. Paris Esmod Moda Okulu’nda öğrenimini sürdürdü. Ancak, “Ben duygularımı, iç dünyamı, renkler, dokular ve sembollerle ifade etme yolunu seçtim.” diyerek, Nisan 1998’de açtığı ilk sergi ile ‘Kedici Ressam’ olarak sanat dünyasına girdi. “Duygularımı ifade eden semboller, son yıllarda yoğun olarak bana sevme-sevilme duygularını yaşatan, dünyanın en mükemmel yaratıkları olduğunu düşündüğüm kediler… Kedilerim bana ilham vermeyi sürdürdükçe ben de onların resimlerini yapmayı sürdüreceğim’ diyor Sedef Yılmabaşar Ertuğan. 

 

YILMABAŞAR & YILMABAŞAR Resim Sergisi, 28 Aralık 2012, Cuma günü saat 18:30’da yapılacak kokteyl ile açılacak ve 20 Ocak 2013 tarihine kadar Pazartesi günleri hariç her gün 12:00 – 20:00 saatleri arasında gezilebilecek.