ESNAFLAR ANILARINI ANLATTI

Hacı Mollardan Terzi Tevfik, Hacı Karahalil oğlu, Dedeoğlunun oğlu, Devecikayanın Almanoğlu, Küçük Ustalar ve daha onlarcası Bodrum’un eski esnafları Belediye Meclis Salonunda  yapılan Anılarla Bodrum Sohbetlerinin altıncısında buluştular.Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışma Grubu, Anılarla Bodrum Proje Sorumlusu olan Nuran Yüksel’in ve ekibinin yürüttüğü proje kapsamında bir araya gelen onlarca Bodrum’lu ‘’Geçmişten Geleceğe Bodrum Esnafları’’ konulu panelin ikincisinde bir araya geldi.

Mustafa Çakmaklı’nın modaratörlüğünde yapılan panelde söz alan esnaflar geçmiş zamanda Bodrum’da yaşadıklarını anlattılar. Eski Bodrum’u, yaşadıklarını, anılarını anlatan konuşmacıları izlemeyenler, dikkatle onları dinledi.

Anılarla Bodrum Proje Sorumlusu Nuran Yüksel, bu ay esnafların ikincisi işlediklerini belirterek şunları söyledi ‘’ Bodrum çarşısında yaşayan, Bodrum’un ekonomik yaşamını etkileyen ve iz bırakan büyüklerimizi kayıt altına almayı sürdürüyoruz. Bugünde Bodrum Kale Caddesi ve çevresindeki yaşayan belleği çağırdık buraya. Onlardan anılarını toplamaya çalışıyoruz, eski Bodrum’u anlatmalarını istiyoruz. Çünkü biz sözlü tarih çalışma grubu olarak bir grup Bodrum Sevdalısı dedik kendimize, geçmişten günümüze Bodrum’un yaşayan belleğini kayıt altına alıp, geleceğe, çocuklarımıza, belge ve bilgi bırakmayı istiyoruz. Biz tarih yazmıyoruz, ama ilk ağızdan Bodrum’u anlattırmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Nuran Yüksek ayrıca yakın zamanda kurulacak olan Bodrum Kent Müzesi için belge ve obje topladıklarını, Bodrum ile ilgili belge bilgi sahibi olanlara çağrı yaparak vatandaşların katkıda bulunmalarını istedi.

Her ayın son Çarşamba günü yeni konu ve konukları ile Anılarla Bodrum Sohbetleri devam ediyor. Bu sohbetlere gelen katılımcıları, o insanların anılarını, geçmişe ait fotoğraf ve belgeleri kayıt altına alan Sözlü Çalışma Grubu her hafta Çarşamba günü bir araya gelerek elde ettikleri dokümanları bir sonraki kuşaklara iletmek üzere kayıt altına alıyorlar.

Haber : Zeki Özkeskin