CEM VAKFI AŞURE DAĞITTI

Bodrum Eğitim Gönüllüleri Derneğinin pazar yerinde düzenlediği ve yaklaşık 2 saat süren 1200 kişilik aşurenin dağıtım  etkinliğine yoğun ilgi oldu.’Zaman, Kardeşlik Zamanı’’ sloganı adı altında yapılan etkinliğe Eğitim Gönüllüleri Derneğini Başkanı Murat Erkmen, Cem Vakfı Bodrum Şube Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu, Eğitim Gönüllüleri Derneği Görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Aşure dağıtımı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Murat Erkmen, Mübarek Muharrem Ayı Aşure geleneğini Cem Vakfı ile birlikte organize ettiklerini ifade ederek şunları söyledi ‘’ Bodrum malum değişik kültürlerin buluştuğu bir yer, bu kültürlük içerisinde aşurenin de ayrı bir yeri olduğunu düşünüyoruz, farklı lezzetlerin bir araya gelip herkesin beğendiği bir yiyeceğe dönüşmesinin bir örneği gibi. Bu nedenle böyle bir organizasyon yaparak Eğitim Gönüllüleri Derneği olarak işin içinde olmak istedik’’ dedi.

Cem Vakfı Bodrum Şube Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu, böyle bir organizasyonda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek şunları söyledi ‘’ Şu anda biliyorsunuz Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıtımımız var. Yapanlardan emeği geçenlerden Allah Razı olsun. Bu ayın kıymetini değerini bilmeliyiz, bu ay aynı zamanda matem ayıdır. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehir edilmesi Muharrem ayının 10 una denk gelir. Biz Aleviler olarak, bu ayda yas tutarız, oruç tutarız ve oruç sonunda aşure dağıtırız. Aşurenin anlamı da, Türkiye’deki insanların çeşitliliği gibi aşurenin içindeki malzemelerde çeşitlidir. Bu barışın, sevginin, dostluğun bir göstergesidir’’ dedi.

Murat Erkmen ile Mehmet Çuhadaroğlu’nun da kepçe ile vatandaşlara ikram ettiği aşure 8 saatte hazırlandı.