AMAN KOLTUK YAN ETKİ YAPMASIN

Başlıktan yanlış anlamasın, bahsettiğim koltuk makam koltuğu, şöyle heybetli, havalı çoğu deri kaplı hani Ankara’da meclisteki gibi…
Bu koltuklar bazı kişilerde nedense yan etki yapıyor, kişiyi bambaşka biri yapan başka bir havaya sokan, küçük dağları ben yarattım edası oluşturan bu koltuklar için yarış startı verildi. TBMM’nde birbirlerini yiyen, her fırsatta kavgaya tutuşan, AKP ile MHP birleşip erken seçim startı verdi. Şimdi bunlar Ankara’da kol kola girip nişan kıydılarsa, yerel bölgelerde görün bakın ne düğünler olacak.
Gelelim Bodrum’a şimdi görevinden alınan bir Belediye Başkanı var DP’li Mehmet Kocadon, birde 2009 seçimlerinde az bir farkla Kocadon’a yenik düşmüş CHP’li Mazlum Ağan ve kulislerde kulağımıza gelen bir isim daha Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun,
Yerel seçimlerde Partiler mi ? yoksa isimler mi ? halk tarafından önem taşır buna değineceğiz.
Kocadon’u gazeteci olarak 2006 yılında Ortakent Belediye Başkanıyken tanıdım. Ortakent’te mütevazi, çalışkan, herkesi dinleyen, halkla iç içe olan Kocadon her nedense Bodrum Belediye başkanlığında bunlardan çok uzak kaldı. Belki de çevresindekilerden etkilendi. Makamında ona ulaşmak oldukça zordu. Bir kısım CHP’lilerden de destek alarak 2009 seçimini kazanan Mehmet Kocadon ne yazık ki daha 3. Yılında belediyede örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak gibi suçlamalarla tutuklanmış 3 ay tutuklu kaldıktan sonra görevinden alınarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Bodrum’a dönüşü muhteşem olmuş, binlerce kişi meydanda Kocadon’un gelmesini beklemişti. Şimdi bu bağlamda Kocadon serbest ama siyaset yapamaz durumda, seçimlere kadar gönüllerin başkanı Kocadon adaletin ve kamuoyunun önünde aklanmadığı sürece yeniden başkanlık yapması çok uzak görünen bir ihtimal.
Mazlum Ağan ise 2 dönem başkalık yapmış göreve Rahmetli Emin Anter’in vefatından sonra meclis kararı ile atanmış. Belediyeciliğin pekte göze görünmeyen çalışmalarından olan alt yapıya önem vermiş. Genelde park bahçe yaparak göz boyanan çalışmaların tam zıttı olan alt yapı çalışmalarında yol kat etmiş, arıtma tesisi projeleri üretmiş, gemi yanaşma iskelesi için yıllarca bürokrasi duvarını aşmaya çalışmış, mesleği gereği mimar olmasından dolayı Bodrum’un doğal dokusunu korumak için elinden geleni yapmıştır.
Mazlum Ağan çalışkan ve dürüst kişiliğinin yanında tek olumsuz problemi halkla iç içe olmayışıydı. Seçim çalışmalarında hep şunu duydum “Bu güne kadar bir çayımızı bile içmeye gelmedi” Ağan mazbatayı Kocadon’a verdiği günden beri ortalarda pek görünmez oldu. Arada CHP’ye geldiği, esnafları gezdiği hatta esnaflarla çay içtiği görülse de halen sessizliğini korumakta.
Mehmet Tosun ise Konacak beldesinde yaptığı çalışmalar ile beldenin çehresini değiştirmiş, Konacık beldesi, Tosun sayesinde Bodrum’un en bakımlı beldeleri arasına girmiş, sosyal belediyecilik anlamında da pek çok projeye imzasını atmıştır. Hakkında baz istasyonu dışında tek bir şaibe çıkmamış, baz istasyonlarına da duyarsız kalmayıp gereğini yapmış. Karşıt görüşte olan siyasi partilerle bile sıcak temas kurmuş, hatta çoğu kez yaptığı başarılı çalışmalarından ötürü onlarında takdirini almıştır. Özellikle halka yakın oluşu 24 saat telefonundan ulaşılabiliyor olması, dert dinleyen ve çözüm üreten Mehmet Tosun sevilen bir belediye başkanı statüsü kazanmıştır.
Şimdi MHP ve AKP yerel seçimlerde birlik oluştururlarsa ki şu an öyle görünüyor. Bence en güçlü aday Mehmet Tosun.
AKP inanılmaz örgütlü ve birlik içinde seçim çalışmalarına 2 yıl önceden başladı bile, onlarında aslında hala güçlü bir adayları yok Her ne kadar kulis arkası çalışmalar olsa da AKP’den şu olabilir denecek kimse yok.
CHP hala Bodrum’da kan kaybetmeye devam ediyor. Örgüt yeni bir ilçe başkan ile yapılanma aşamasında Bodrum İlçe Başkanı Okan Özsu eski belediye başkanı Mazlum Ağan’a yakınlığı ile bilinen isimlerden birisi, Ağan zamanında Bodrum Belediye’sin de pek çok işte görev almış Özsu’nun seçim hazırlıklarını ağırdan aldığı görülüyor. Şu anda parti içi çalışmaları kadın ve gençlik kollarının düzenlediği eylemlerle sınırlı, ellerini çabuk tutmazlar ise Bodrum’u da kaybedecekler. Onlarında isim olarak Mazlum’dan başka şu an güçlü bir isimleri yok.
Eski İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk’ün Belediye başkanlığına aday olmak istediği için ilçe başkanlığına yeniden aday olmadığı söylentiler arasında olurken, CHP’li meclis üyesi Taner Uslu ile Mehmet Özanıl’ında belediye başkanlığı yarışında olabileceği ise kulağımıza gelen dedikodulardan ibaret.
Biz bu yarışta olacak tüm başkan adaylarına şimdiden başarılar diliyoruz. Çalışkan, dürüst ve iyi olan kazansın. Kazandıktan sonrada lütfen koltuk sevdasına kapılmasın. Hizmet için o koltukta oturduğunu unutmasın, Bodrum büyülü bir şehir büyüsüne kapılıp, onu o makama getiren halkı görmezden gelmesin. Hani yazımında başında dediğim gibi koltuk yan etki yapacaksa hiç oraya oturmak için uğraşmasın…
İyi seçimler