TURGUTREİS’TE ZAFER BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Turgutreis’te 30 Ağustos Zafer bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Törene Turgutreis Belediye Başkan Vekili Funda Akçalı, Turgutreis Jandarma Karakol Komutanı Vekili Jan.Üsteğmen Yücel Demirkan, Turgutreis Belediyesi Meclis Üyeleri , Turgutreis Liman Başkanı Talat Yolcu, Turgutreis D-Marin Müdürü Zafer Kutluğ, Okul Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri,Turgutreis Belediyesi çalışanları ve vatandaşlar katıldılar.

 

Turgutreis Belediye Başkan vekili Funda Akçalı Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında,

“Değerli protokol üyeleri, sayın hemşehrilerimiz, saygıdeğer konuklarımız Hepinizi saygı ve selamlar, şanlı tarihimizin sayfalarına altın harflerle kazınılmış olan bu günü “30 Ağustos Zafer Bayramımızı” kutlarım.30 Ağustos Çanakkale ile, 19 Mayıs ile, Sivas, Erzurum kongreleri ile, Sakarya, Dumlupınar, İnönü, Kocatepe savaşlarıyla başlayan özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı çok önemli bir gündür. Emperyalist sömürüye ilk başkaldırı Anadolu bozkırlarında şekillenmiştir. 26-30 Ağustos 1922’de büyük taarruz saldırganları şaşkınlığa uğratırken, ezilen halkları da çoşkuya sürüklemiştir.

30 Ağustos aynı zamanda Özgür, Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti ile Atatürk İlke ve Devrimlerinin başlangıç simgesi olmuştur. Büyük Taarruzun 90.Yıl Dönümünde Türk Silahlı Kuvvetlerimizin’de gününü kutlar, Başta Büyük zaferin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kendilerini Özgürlük ve Bağımsızlık idealine adayan Şehitlerimiz ve Gazilerimizi ve Cumhuriyete emeği geçen herkesi saygıyla ve minnetle anar şükranlarımızı sunarım.

Sözlerimi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sakarya Meydan muhaberesindeki emri ile bitirmek isterim. Hattı müdafaa yoktur, Sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunanaz dedi.

Amiral Çaybahçesi’nde Protokol tarafından kabul edilen kutlamaların ardından tören sona erdi.