TURGUTREİS’ TE ŞİİR , MÜZİK, TİYATRO VE MİZAH ŞÖLENİ

Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi bir ilke daha imza atarak şiiri, müzik, tiyatro ve mizah ile birleştirerek bir şölene dönüştürdü.

28 Temmuz 2012 tarihinde D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatroda gerçekleşen şölene Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Belediye Meclis Üyesi Tarık Eray Çakır, D- Marin Müdürü Zafer Kutluğ, Turgutreis ozanı Erol Özkaplan ve edebiyatseverlerden oluşan yaklaşık iki yüz kişiyle müthiş bir şölen gerçekleşti.

Sunuculuğunu yazar ve şair Nuran Barengi’nin yaptığı gecede, 50 yılını şiire vermiş toplumcu ve gerçekçi şairler arasında yer alan Özkan Mert, yaşama sevinci, yurduna duyduğu özlem, halkın ve ülkenin yaşamıyla ilgili, geleceğe ve gençliğe umut duyguları taşıyan şiirlerini, şiir yüklü sesiyle edebiyatseverlerle paylaştı.

Özkan Mert 50. Yıl kutlamaları arasında Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi tarafından organize edilen gecede sanata yakınlığı şiir den gelen Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk konuşmasında “uzun yıllar yurt dışında yaşayan değerli şairimiz Özkan Mert beyefendi artık bize çok yakın olan beldemiz Gümüşlükte yaşamaktadır. Kendisinin değerli fikirlerinden ve sanatından kolaylıkla hep birlikte istifade edeceğiz. Kendisini fahri hemşerimiz ilan etmek istiyorum. Edebiyata kazandırmış olduğu eserler ve bu muhteşem eserlerini bizlerle paylaştığı için ayrıca teşekkür ederim diyerek teşekkür belgesini ve Turgutreis Belediyesinin şiltini armağan etti. Kendi yazmış olduğu “Turgutreis” adlı şiirini
de katılımcılarla paylaştı.

Özkan Mert’in şiirleri, Serap Tamay ve İsmet-Zeynep Tezcan’ın gitar, buzuki ve Keman’dan oluşan grubun muhteşem müzikleriyle, Şevket Özdemir yönetmenliğindeki Smyra Şiir Tiyatrosu “Mor Külhani Şiirler” adlı tiyatro gösterileriyle ve Dondurmam Gaymak Filminin komünist Mustafa’sı, gazeteci Nejat Altınsoy Muğlalı Nadir amcanın hikâyeleriyle herkesi kahkahalara boğduğu gecede, sanatçılar misafirlere unutulmaz dakikalar yaşattılar.

Sürpriz sanatçı olarak katılan, Kalbim Egede Kaldı, Rakkas gibi Sezen Aksu’nun birçok şarkısına beste yazan söz yazarı Yelda Karakaş, Turgutreis ozanı Erol Özkaplan Turgutreis üzerine yazdığı şiirlerle, Özkan Mert’ e destek için gelerek geceye renk kattılar.

Gecenin sonunda emeği geçen herkes sahne de buluşarak izleyiciler tarafından ayakta alkışlandılar. 28 Temmuz milat olarak kabul edilerek bu şölenin gelenekselleştirilmesi adına sanat camiası, Turgutreisliler ve edebiyatseverler söz verdi.