KARST DE JONG’DAN ANLAMLI KONSER

Klasik müziğin kalbinin Gümüşlük’te attığı şu günlerde, festival mekânı Eklisia, bu yıl da dünya çapında isim yapmış müzisyenleri konuk etmeye devam ediyor. Bu yıl piyano üzerine kurulan konsept çerçevesinde yine bir piyanisti ağırlayan Eklisia, ilginç emprovizasyonlara sahne oldu. Hollandalı Piyanist Karst de Jong, Eklisia’yı dolduran klasik müzikseverlere unutulmayacak bir gece yaşattı.Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kapsamında bir konser veren Hollandalı Piyanist Karst de Jong, programında ilginç doğaçlamalara yer verirken, izleyicilerden gelen istekler doğrultusunda belli temalar üzerine doğaçlamalar yaptı.

Konseri Hollanda Büyükelçiliği de izledi Karst de Jong programın ilk yarısında sırasıyla “Images of Japan”, “Inspiration of the Masters: Bach”, “Inspiration of the masters: Chopin” ve “La Folia d’Espanya” adlı eserleri seslendirdi. Sanatçı gecenin ikinci yarısında ise programına “Images of Spain” adlı parçayla başladı. Ardından “Two sound pieces: Resonance Bells”, “Classified: My Funny Valentine All the things you are”, “Con Alma”
ve “Notes from the audience” adlı eserlere yer verdi. De Jong, izleyicilerin yoğun isteği üzerine tekrar sahneye gelerek Bach’tan “Siloti Prelude” adlı eseri seslendirdi. Aralarında Hollanda Büyükelçiliği Kültür İşleri ve Sivil Toplum Dairesi yetkilisi Filiz Güneş’in de bulunduğu 300 civarındaki izleyici kitlesi, sanatçıyı uzun süre ayakta alkışladı.

“Saygun’un müziğinden çok etkilendim”
Konser öncesinde basın mensuplarına 400 yıllık Hollanda – Türkiye diplomatik ilişkileri hakkında açıklama yapan Karst de Jong, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde büyük anlam taşıyan böyle bir organizasyonun parçası olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Başbakanınız Tayyip Erdoğan Bey, Hollanda’ya gelene kadar böyle bir şeyden haberim yoktu. Hollanda ve Türkiye gerçekten çok uzun yıllardır diplomatik ve kültürel ilişkilere sahip iki ülke. Lahey Kraliyet Konservatuvarında en az 4 Türk öğrencim var, özellikle bir tanesi sayesinde Türk kültürünü tanıma fırsatı buldum. Davet gelince çok sevindim ve kabul ettim” dedi. De Jong, Ahmed Adnan Saygun’un müziğinden de çok etkilendiğini belirterek, “Günümüzde klasik müziğin bir açılıma ihtiyacı var. Bu nedenle bir doğaçlamacı olarak Saygun’un müziğini tanımak benim için çok değerli oldu. Farklı kültürlerin müziğini tanımak çok güzel” şeklinde konuştu. Sanatçı, Gümüşlük’ü de çok sevdiğini söyleyerek, “Gümüşlük büyüleyici bir yer,
bozulmamış olması ve özellikle sahilinin korunmuş olması çok önemli” dedi.

Doğaçlamaları ile tanınıyor
9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında sürdürülen Eklisia Yaz Müzik Okulu’nda devam eden Piyano Masterclassına eğitimci olarak da katılan Karst de Jong, 2003 yılından beri Barcelona’da bulunan ESMUC (Escola Superior de Musica de Catalunya)’da doğaçlama ve
kompozisyon teknikleri profesörü olarak görev yapıyor. Karst de Jong, solist olarak ve farklı enstrüman kombinasyonları ile hem klasik hem de caz doğaçlamaları ile düzenli olarak konserler veriyor. Avrupa ve Japonya’da çeşitli ülkelerde konserler gerçekleştiren sanatçı, doğaçlama ve müzik teorisi üzerine çeşitli makaleler yayınladı.

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 29 Temmuz akşamı saat 17:00’de Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Masterclass öğrencilerinin vereceği konserle ve 1 Ağustos Çarşamba akşamı saat 21:30’da Litvanyalı Piyanist Muza Rubackyte’nin vereceği konserle devam edecek.

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı
5 Temmuz – Bilkent Senfoni Orkestrası ve Gülsin Onay (Piyano)
9 Temmuz – Bremerhaven Stadttheater Balesi– ‘Carmina Burana’ (Almanya)

23 Temmuz – 1.Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması Final Konseri
24 Temmuz – 1. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması Final Konseri
25Temmuz – Lilya Zilberstein (Rusya)(Piyano)
28Temmuz – Karst de Jong (Hollanda)(Piyano)
1 Ağustos – Muza Rubackyte (Litvanya)(Piyano)
9 Ağustos – Harri Kuusijarvi – Akordeon (Finlandiya)
12 Ağustos – Jonathan Plowright (İngiltere)(Piyano)
Kapanış Konseri
7 Eylül – Gülsin Onay (Piyano)

Gümüşlük Caz Günleri
16 Ağustos – Erol Erdinç (Piyano)
18 – 19 Ağustos – Sibel Köse Grubu
21 Ağustos – İlhan Erşahin İstanbul Sessions
24 – 25 Ağustos – Ayşe Gencer, İmer Demirer Grubu
31 Ağustos – 1 Eylül – Sarp Maden Grubu

Bilet Satış
Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68
Mybilet – www.mybilet.com

Biletler:
Eklisia Açıkhava ve Eklisia Teras konser bilet fiyatları 25 TL’dir.
Eklisia konser bilet fiyatları: Kilise içi 40 TL Kilise Bahçe 25 TL’dır.

İletişim
0 507 349 59 68
www.gumuslukfestival.org
gumuslukfestival@gmail.com
twitter.com/gumuslukfest
www.facebook.com/gumuslukfestival

Konserlerin başlama saatleri 21:30