ÖLÜMÜNÜN 447. YILINDA TURGUTREİS’E GELDİLER

1485 yılında Karabağ’da (Turgutreis sınırları içinde) doğan ve 1565 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Malta kuşatması sırasında şehit düşen Turgut Reis’in ölümünün 447. yılında düzenlenen anma programına katılmak üzere Turgutreis’e gelen Tunus’daki akrabaları, Turgutreis Belediye Başakanı Mehmet Dinçberk’i ve Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan’ı makamlarında ziyaret ettiler.
25 Haziran Pazartesi sabah 10.00’da Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet DİNÇBERK ile birlikte Turgut Reis’in akrabaları emekli general Mustapha Darghouth, doktor Mohamed Kemal Darghouth, Tunus Havayolları’ndan emekli Mahmoud Darghouth ve eşi, Tunus-Türk Dostluk Derneği üyeleri ile, Türk-Tunus Dostluk Derneği Başkanı Cenap Eke ve Yönetim kurulu üyesi Turgut Çelikkol Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet GÖDEKMERDAN’ı makamında ziyaret ettiler.
Kaymakam Gödekmerdan; misafirlerini Bodrum’da, Turgutreis’de görmekten büyük mutluluk duyduklarını, her iki ulusun dostluklarının çok eskiye dayandığını, geçmişten gelen ve karşılıklı geliştirilecek ilişkilerin gelecek kuşaklara da aktarılması gerektiğini belirtti.
Darghouth kardeşlerin en büyüğü olan emekli general Mustapha Darghouth, Turgutreis’de ve Bodrum’da olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduklarını, büyük bir misafirperverlikle karşılandıklarını, Kaymakam Gödekmerdan’ı ve Başkan Dinçberk’i Tunus’da ağırlamaktan büyük onur duyacaklarını belirtti.
Grupta bulunanlardan emekli büyükelçi Mohamed Maherzi’nin eşi bayan Zid Monia Maherzi söz alarak Kaymakam ve Belediye Başkanına teşekkür ettikten sonra “Biz çağdaş Tunus kadınını temsil ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına vermiş olduğu haklar gibi, bizim de özgür, modern, çağdaş olmamızı sağlayan Habib Burgiba’dan da söz etmek isteriz. Kendisi, Tunus’un özgürlüğünü kazanmasında, toplumun sosyal hayatını çağdaş ve modern hale gelmesinde Atatürk’ün izinden gitmiştir.” dedi.

Tunus’lu misafirler saat 12.00’de Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk’I makamında ziyaret ettiler.
Başkan Dinçberk’e kendilerine gösterilen ilgi ve yakınlık için teşekkür eden Tunus’lu misafirler, çok güzel anılarla Tunus’a döndüklerini belirttiler.
Başkan Dinçberk’i Tunus’a davet eden Mustapha Darghouth, Turgut Reis’in şehit oluşunu tasvir eden bir tabloyu Başkana hediye etti.
Misafirlere Türk çinisi plaket hediye eden Başkan Dinçberk, bir dostluğun başladığını, bunu geliştirerek devam ettirmek istediklerini belirtti. Kendisi, meclis üyesi arkadaşları, belediye çalışanları ve Turgutreis halkı adına daveti kabul ederek Tunus’dan geldikleri ve Turgut Reis’I anma programına katıldıkları için mutluluk duyduklarını belirtti.