KONACIK’TAN KOSOVA’YA İLAÇ YARDIMI

Konacık Belediyesi ve Pedasa İzcileri işbirliğinde başlatılan “Kullanmadığınız İlaçlar Kosova’ya” ilaç kampanyası yoğun ilgi gördü. Kampanya kapsamında toplanan ilaçlar, Pedasa İzcileri ile birlikte Kosova’ya doğru yola çıktı.

Muğla Valiliği, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muğla Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Anadolu İzcilik Federasyonu ve Konacık Belediyesi işbirliğinde Kosova’da yaşanan ilaç ve tıbbi malzeme eksikliğine istinaden başlatılan “Kullanmadığımız İlaçlar Kosova’ya” kampanyası kapsamında toplanan ilaçlar Pedasa İzcileri ile birlikte Kosovalı kardeşlerimizin sağlığına katkı sağlamak için
yola çıktı.

Konacık Belediyesi önünde düzenlenen törene; Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, Anadolu İzcilik Federasyonu Sorumlusu İlker Cömert, Konacık Belediye Personeli ile Pedasa İzcileri katıldı.

Konacık Belediyesi olarak Muğla İzcileri ile birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da Kosova ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun şunları söyledi:

“Kosova’da geçen yıl yaptığımız ziyaretler kapsamında ciddi anlamda ilaç ve tıbbi malzeme eksikliği olduğunu gördük. Biz de bu sene sağ olsun İlker arkadaşımızla birlikte, Muğla izcilerimizle ve bölgemizde ki sivil toplum örgütleriyle birlikte ilaç kampanyası düzenledik. Bizler de inşallah bugün izcilerimizi bu ilaçlarla birlikte Kosova’ya yolcu ediyoruz. Konacık Belediye Başkanı olarak eşimle birlikte 4 Haziranda Kosova’ya gideceğiz. Ayrıca Gençlik Spor İl Müdürümüz ve Kredi Yurtlar Müdürümüz ile birlikte Muğla’dan Kosova’ya hareket edecekler. Topladığımız ilaçları kardeş olduğumuz Mamuşa Belediyesi’ne hem de Prizren Belediyesi’ne ve o bölgedeki
sağlık kuruluşlarına ulaştıracağız. Bu şekilde Evladı Fatiha dediğimiz Kosova’daki vatandaşlarımız da kardeş ülkemizin insanlarıyla bu konuda yardımlaşmış olacağız. Bu yüzden bugün bizim için çok önemli bir gün. İnşallah bundan sonraki süreçte de o bölgedeki vatandaşlarımızla, soydaşlarımızla bu tür ortak çalışmalarımız devam edecek. Ben bu kampanyaya destek veren tüm vatandaşlarımıza, katkı sağlayan çalışan personelimize, Muğla izcilerimize, İlker arkadaşımıza ve eczacılarımıza çok teşekkür ediyorum. Sağlık konusunda çalışmaların ben önemli olduğunu düşünüyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de çalışmalarımız devam edecek.”

2 yıldır Kosova’ya bir takım yardımlar götürmek, oradaki Türk soydaşlar ile bir araya gelmek için Muğla bölgesindeki birçok belediyeden destek istediklerin ama bu desteğe cevabın sadece Konacık Belediyesinden geldiğini vurgulayan Anadolu İzcilik

Federasyonu Sorumlusu İlker Cömert şunları söyledi:

“Konacık Belediye Başkanım geçen sene orada bir kütüphane oluşturmak için destek vermişti. Bu senede ilaçlarla ilgili oraya gitmemiz için destek verdi kendisine sonsuz teşekkür ediyoruz. Bu kampanyayı biz Muğla’da Sayın Valimizin öncülüğünde başlatmıştık. Burada da sayın başkanımızın öncülüğünde başlattık. Toplanan ilaçların kontrolü Muğla Eczacılar Odası’ndan görevli arkadaşlar yaptı ve son kontrolleri de Kosova’da bulunan Tabipler Birliği tarafından yapılacak. Kampanya süresi zarfında yaklaşık 2 milyar liralık ilacın toplandığı bildirildi. Bu kampanya ile önemli bir işe imza attığımızı görüyoruz. Katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Midibüs ile Kosova’ya doğru yola çıkan izci ve liderlerden oluşan Pedasa İzci Grubu; Yunanistan üzerinden Makedonya ve oradan da Kosova’nın Prizren kentine 3 günde ulaşmayı planlıyor. Pedasa İzcileri, bölgeye ulaştıktan sonra Konacık Belediye Başkanı
Mehmet Tosun’un da katılımıyla toplanan ilaçlar Kosova’daki sağlık kuruluşlarına teslim edilerek, 5 Haziranda Kosova’da düzenlenecek olan “Uluslararası Sanata Uyanmak Festivali Açılışı”na katılacaklar.