BODRUM, POLONYA’DA İKİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI

Polonya’nın Sokolov Podlaski şehrinde her yıl Mayıs ayının son haftasında düzenlenen “XI. Uluslararası Bug River Festivali” bu yıl, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan, Türkiye, Belarus ve Polonya’dan gelen yüzlerce dansçı ve müzisyene ev sahipliği yaptı. Bir hafta süren festival süresince şehrin kültür merkezinde ve açık alanlarda düzenlenen konser, workshop ve dans gösterilerini binlerce kişi izledi. Polonya’nın farklı şehirlerinde yaşayan halk festivali izlemek için Sokolov Podlaski şehrine akın etti.

Festivalde halk oyunları ve yöresel müzik koroları olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmalara halk oyunları kategorisinde 7 ülkeden 16 koreografi, yöresel müzik kategorisinde 6 ülkeden 8 müzik grubu katıldı. Türkiye’den katılan ve koreografisini Bodrum Dans Kulübü Halk Oyunları Bölüm Başkanı Onur HASDOYURANLAR ve yardımcısı Emrah SINACI’nın yaptığı Zeybek ve Karadeniz yöresi oyunları, halkın büyük ilgisini topladı.

Gösteri sonrasında ekibi uzun süre ayakta alkışlayan halk, yarışma sonrasında kültür merkezi önünde ekip oyuncuları ile yüzlerce resim çektirdi. Polonya Festivalinin Bodrum’un yaz sezonunun başlangıcına denk gelmesi sebebi ile festivale 25 kişilik bir ekip ile katılan “Bodrum Dans Kulübü Yurt Dışı Tanıtım Ekibi” jüri oylaması sonucunda Halk Oyunları kategorisinde POLONYA 2.LİK ÖDÜLÜNÜ Bodrum’a kazandırdı. Birincilik ödülünü Sırbistan, İkincilik ödülünü Türkiye, Üçüncülük ödülünü Ukrayna’nın kazandığı yarışmada, dereceye girenlerin plaket, belge ve para ödüllerini Sokolov Podlaski şehri Belediye Başkanı BOGUSLAW KARAKULA ile Kültür Merkezi ve Festival Komitesi Başkanı MARIA KOC verdi. Birincilik ödülünün 1500, İkincilik ödülünün 1200, üçüncülük ödülünün 1000 Zloty olduğu yarışmada dereceye giren gruplara ayrıca plaket ve katılım belgesi de dağıtıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci; Katıldığımız festivallerde Bodrum’u tüm dünyaya kültür ve turizm beldesi olarak tanıtmak ilk hedefimiz. Bu festivalde de ekibimiz bunu başarıyla gerçekleştirdi. Tanıtım keibi oyuncularımız 2006 yılından beri kulübümüzde başarılı bir tanıtım nasıl yapılır konusunda eğitim alıyor. Her oyuncumuz Türk insanının sıcak ve hoşgörülü yaklaşımını, sosyal ve modern yönünü en iyi şekilde sergilediler.

Giyim tarzımızdan disiplinli davranışlarımıza, zamanlamamızdan diğer ekiplerle olan sosyal ilişkilerimize kadar birçok konuda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz. Bu festivalde bizi en çok gururlandıran şey diğer ülkelerden gelen ekip sorumluları ile yaptığımız görüşmelerde ekip temsilcilerinin Bodrum’da düzenlenen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali’nden haberdar olmasıydı. Biz onlara Bodrum ismini daha önce hiç duydunuz mu sorumuza aldığımız “ – Evet duyduk, Avrupa’nın en büyük Dünya Dans Günü kutlaması orada yapılıyor, en büyük hedefimiz bir gün o festivalde ülkemizi temsil etmek” cevabı bizi şaşırttı. Festivali Bodrum Dans Kulübü’nün, Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile düzenlediğini söylediğimiz de onların şaşkınlığı görülmeye değerdi. Festival süresince ekiplerini izleyeceğimizi, festival sonunda beğendiğimiz ekipleri 2013 yılında Bodrum’da düzenlenecek “XIV. Uluslararası Bodrum Dans Festivali’ne” davet edeceğimizi söylediğimizde çok mutlu oldular.

Festival sonunda Sırbistan, Polonya ve Ukrayna ekiplerini Bodrum’a davet ettik. ..dedi. Ülkemizin tanıtımı için Avrupa’daki festivallerde yer almanın önemini de vurgulayan Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci, uluslararası ulaşımlarında yurt dışı tanıtım ekibine destek olan Muğla Valiliği, Muğla İl Özel İdaresi, Muğla İl Kültür müdürlüğü, Muğla Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi başta olmak üzere tüm sponsorlara Bodrum tanıtımına verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti. Bodrum Dans Kulübü Yurt Dışı Tanıtım Ekibi, Fransa, Yunanistan, Portekiz ve Avusturya dan sonra Polonya’da sürdürdüğü tanıtım çalışmalarını tamamlayarak dün akşam saatlerinde Türkiye’ye geri döndü.