CENK SEZGİN’DEN JET SKİ UYARISI

Türkiye Su altı Sporları Federasyonu Jet Ski Teknik Kurul Başkanı Cenk Sezgin turizm sezonu öncesinde incelemelerde bulunduğu Bodrum’da jet ski kazalarına yönelik açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.

1992 yılında jet ski ile Yunanistan’a barış için Zeytin Dalı götüren Sezgin “Son yıllarda üretilen jet skilerle denizde 150 km. hıza ulaşmak mümkün adeta uçakta gibisiniz, küçük koylarda ve eğitimsiz gerekli donanım kullanılmadan jet ski ye binmeyin binenleri ise uyarın. Kendi hayatlarını tehlikeye attıkları gibi bir başkalarınında ölümlerine neden olabiliyorlar, kısa süreli keyif faciaya dönüşmesin.

Jet ski değil, eğitimsizlik tehlikeli ve sakıncalı.Hayatında bisiklete binmeyen jet skiye binmeye kalkıyor” dedi.
Türkiye Su altı Sporları Federasyonu Jet Ski Teknik Kurul Başkanı ve Bodrum Sualtı ve Cankurtarma Derneği 2. Başkanı 50 yaşındaki evli ve bir çocuk babası Cenk Sezgin turizm sezonu öncesinde Bodrum’daki jet ski kullanılan su sporları merkezlerinde incelemelerde bulundu. Sezgin bir hafta süren incelemenin sonunda Torba koyunda 220 beygirlik saatte 130 km. hız yapan jet ski ile yaptığı gösteri sürüşünde kendisini izleyenleri hayran bıraktı. Sezgin turizm sezonunda yaşanan jet ski kazalarını önlemeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi, uyarılarda bulundu.

EĞİTİM ALMADAN JET SKİYE BİNMEYİN

Aynı zamanda uçak mühendisi ve jet ski Türkiye Şampiyonu olan Sezgin yaklaşık otuz yıldır jet ski kullandığını ve 1992 yılında yaklaşık 1600 km. yol kat ederek Atina’ya barış ve dostluk için zeytin dalı götürdüğünü belirterek “Amacımız Türkiye’de son yıllarda hızla yayılan ve çok zevkli olan sportif jet skide yaşanan tehlikeleri minimuma indirmek. Jet skinin kendisi değil, eğitimsizlik tehlikeli.Nasıl ki paranız var uçak aldınız ama pilotluk ehliyetini almadan uçak kullanamıyorsanız bu spordada en az sekiz saatlik eğitim
şart. Federasyonumuza ve ya derneğimize baş vurulması halinde bu eğitimi veriyoruz. Yaşanan kazaların büyük bölümü eğitimsizlik ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Çocukların kullanması kesinlikle doğru değil. Teknoloji ilerledikçe sahillerimizde daha çok jet ski
görmeye başladık. Örneğin şu anda 150 km.ye kadar hız yapan güçlü motorlara sahip jet skiler satılmakta. Bu nedenle jet ski yi almadan önce mutlaka eğitimden geçmeli ve önceleri motor gücü düşük düzeyde olan jet skiler kullanılmalı. Aksi takdirde birileri için zevk ve keyif olan bu spor başkaları için bir anda kabus olabileceği gibi eğitimsiz kullanıcılar için büyük tehlike oluşturabilir” dedi.
Bodrum’da geçtiğimiz yıl meydana gelen jet ski kazalarında bir kişi ölmüş 4 kişi yaralanmıştı.