5 KATLI OTELE YIKIM KARARI GELDİ

Güvercinlik Pina yarımadasında üç yıl önce yapımına başlanan ancak kaçak dolgu nedeniyle yapımı iki yıl ertelenen beş yıldızlı turistik tesise Muğla İl Genel Meclisi imar planına aykırı kaçak yapılar nedeniyle para cezası yağdırdı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ ında Bodrum’a geldiğinde tepki gösterdiği beş yıldızlı otel inşaatının iki katına yıkım ve 322 bin 233 TL.para cezası verildi. Otel inşaatında 9500 metre kare kaçak inşaat tespit edildi iki katın yıkılmasına karar verildi.
Meşelik köyü sınırları içerisindeki Pina yarımadasında 49 yıllığına Orman Bakanlığı’ndan turizm amaçlı kiralanarak tahsisi yapılan 80 dönüm arazinin üzerine Enternasyonal Otelcilik Turizm İnşaat A.Ş. tarafından yapımı devam eden beş yıldızlı 650 yataklı La Blanch Island Otel’in inşaatında 16 şubat 2012 tarihinde inceleme yapan Muğla İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu ve Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan rapor Muğla İl Genel Meclisi’ nin 2 Mart tarihinde yapılan toplantısında görüşüldü. İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar Başkanlığı’nda halka açık olarak yapılan toplantı sonunda alınan kararda İl Özel İdaresi’ne tadilat ruhsatı için başvuran inşaat şirketinin bu ruhsatı almadan inşaata kaçak olarak başladığı ve devam ettiği belirtildi.
YÖRENİN MİMARİ TARZINA UYGUN DEĞİL
Kararda , Muğla ‘nın nadir koylarından biri olan Güvercinlik Koyu Pina Yarımadasına ve yöresel mimari tarzına uymayan 5 normal kat + 1 Bodrum kat ve 5,50 mt yüksekliğinde yapılan zemin katın bir kısmı aradan bölünerek batar kat yapıldığı görülmüş olup otel
inşaatının binanın deniz cephesinden 7 katlı dağ cephesinden ise 6 katlı bir görünümde olduğu tespit edilmiştir, denildi.
RUHSAT ALMADAN İNŞAATA BAŞLANMIŞ
Kararda ayrıca otel inşaatının tadilat inşaat ruhsatını almadan hızlı bir şekilde inşaatlara devam ettiği, aniden adeta bir gökdelen gibi yükselen yöre mimarisine ve bulunduğu doğaya uymayan bu bina için bölge yaşayanları tarafından tepkiler doğduğu,bu sırada Bodrum’u ziyaret eden Sayın Turizm Bakanı bu bölgenin Aydın-Muğla-Denizli 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planında 3 kat olarak planlandığını söylemesi ve bu konuda bir yanlışlık olacağını beyan etmesi üzerine bölge halkı adına halktan gelen tepkiler sonunda İl Genel Meclisi Üyelerimiz önerge vererek konunun araştırılmasını istedikleri belirtildi.
İL GENEL MECLİSİ CEZA YAĞDIRDI, İKİ KAT YIKILACAK
İl Genel Meclisi’nin verdiği kararda “Güvercinlik Enternasyonel Otelcilik Turizm İnşaat AŞ.nin 3194 Sayılı İmar yasasının 42.maddesinin 5C-1B fıkraları gereğince ruhsata aykırı yapılan 4114 + 5402 m2.lik toplam 9516 m2 yapı için yıkım kararı ve 318.233 TL yapı sahibine ayrıca proje müelliflerine ikişer bin TL para cezası uygulaması yapılmıştır. Doğal yaşamın ve Turizmin sürdürülebilirliği açısından Ormanlarımız ve koylarımız çok büyük önem arz etmektedir.Son yıllarda burada görüldüğü gibi ormanlarımız ve koylarımız tahsis  adı altında yapılaşmaya açılarak çok çirkin bir görüntü arz etmekle birlikte yöre halkımızın
yaşamından da çıkartılmaktadır. Bizler bu tür turizm yatırımlarına kesinlikle karşı değiliz.

Ancak bölgemizdeki bu nadir orman alanları ve koylarımızın yerinde incelenerek çok iyi bir şekilde planlanmasını talep ediyoruz. Masa başından uydu haritaları üzerinden yapılan plan sonuçları bu tür doğayı katleden çirkin görüntüler yaratmaktadır” denildi.
ORMAN ARAZİLERİNİN İMARA AÇILMASINA KARŞIYIZ
Kararda ayrıca “Yine bakanlığımızın yığınla vatandaşın planlamaya müsait arazilerinin bulunmasına karşın bu alanları plana dahil etmeyip sanki hiç planlanacak alan yokmuş gibi buraya ait henüz tüyü bitmedik yetimlerimizin de haklarının olduğu bu orman arazilerinin imara açılmasına kesinlikle karşı olduğumuzu bildirir bu konuda bundan sonra Bakanlığımızın ve ilgili kurumların bu önerilerimizi dikkate almaları konusunda tavsiye kararımız yapılan işaretli oylama sonucunda 28 Kabul ve 10 Ret oy kullanılarak oyçokluğu ile kabul edilmiştir.Gereği için karar örneğinin İl Özel İdaresine bağlı birimi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’ne gönderilmesine birlikte karar verildi” denildi.