BODRUM’DAN ÇİNE’YE EYLEM İÇİN GİTTİ

Aydın’ın Çine ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulması planlanan Çine Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali öncesinde düzenlenmek istenen ÇED toplantısına halk büyük ve sbert tepki gösterdi.

Toplantı öncesinde ilçenin cadde ve sokaklarında temsili tabut ve pankartlarla dolaşıp sloganlar atan 300 kişi , toplantıyı düzenlemek isteyen Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerine tepki gösterdi. Toplantı yapılamadan dağıldı.
Aydın’ın Çine ilçesine 5 km. uzaklıktaki Gökyaka ile Çaltı köyleri arasındaki araziye Pegai Enerji Madencilik Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından kurulması planlanan ve 750 milyon Euroya mal olacak 464 MW gücündeki Çine Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için ÇED toplantısı düzenlenmek istendi.

ÇİNE SOKAKLARINDA TABUTLU EYLEM YAPTILAR

Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan ve yardımcısı Raziye Yaralı başkanlığında düzenlenecek ÇED toplantısı öncesinde Çine Kültür Merkezi önünde toplanan ve aralarında Bodrum Yurttaş İnsiyatifi, Güney Ege Çevre Platformu (GEÇEP) , Çine Doğa Derneği üyeleri ile CHP İlçe Başkanı Tayfun Şahin,MHP İlçe Başkanı Salih Gökbel’inde bulunduğu yaklaşık 300 kişi ellerinde Zeytinlerimizi Kurutmayın, Santral İstemiyoruz, Havamızı,Suyumuzu, Toprağımızı, Kirletmeyin, Yaşam Alanlarımıza Sahip Çıkıyoruz pankartları ve üzerlerinde “ Ölen :Çocuklarımız. Meftah : Halkımız , yazan iki temsili tabutla yürüyüş yaptı. Sık sık “Santralci Şirket Çine’yi Terket “ sloganları attı. Sokak eyleminin ardından toplantının düzenleneceği kültür merkezi önünde GEÇEP adına tabutların önünde açıklama yapan Ayhan Karahan tarım ve hayvancılık bölgesi olan Çine’de santral kurulmak istenmesinin bir doğal felakete davetiye çıkarmak olduğunu belirterek “Üç kişinin rant sağlamak amacıyla kuracağı santrale evet demek 600 bin kişinin yörede hayatını ve geleceğini tehlikeye atmak demektir. Bu ÇED toplantısı kimseye haber verilmeden, yasal prosedürler yerine getirilmeden yangından mal kaçırırcasına düzenlenen adet yerini bulsun diye yapılan bir toplantıdır ve hiçbir bilimsel ve yasal dayanağı yoktur.Yer seçimi ise şirket açısından ne kadar karlı ise çevresel açıdan da o kadar zararlıdır.Doğalgaz santral termik bir santraldir. Bu nedenle çukur bir vadide oluşan Çine halkının ve doğal yaşamı felaketi olacaktır. Tesisi kurmak isteşen şirket yetkililerini şimdiden hayatı ve doğayı zehirleyecek olan bu girişimden vaz geçmeleri için uyarıyoruz. Sizlerin tamamen rant hedefli ve zehirli projenizi burada mahkum ediyor ve bu tabutlara gömüyoruz. Yanlış ve kirli hesabınız Çine’den geri dönecektir” dedi.

TOPLANTIYI YAPTIRMADILAR

Basın açıklamasının ardından tabut ve pankartlarla toplantının düzenleneceği kültür merkezine girmek isteyen eylemcilere geniş güvenlik önlemi alan polis izin vermedi.
ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. yetkilileri ile, OSB Başkan Yardımcısı Kayhan Güney, santrali kuracak şirketin yönetim kurulu üyeleri , CHP İlçe Başkanı Enver Salih Dinçer ve eylemcilerinde katıldığı ÇED toplantısına başkanlık yapan İl Müdür Varan’ın açılış konuşmasını yapmasının hemen ardından Çineliler ve çevreciler toplantının yasal olmadığını iddia ederek hazırladıkları ve ÇED toplantısına itiraz ettikleri 150 dilekçeyi Varan’a vererek toplantının iptal edilmesini istediler.
Varan’ın toplantıyı iptal edemeyeceğini açıklaması üzerine salonda alkışlı, ıslıklı protestolar başladı sert tartışmalar yaşandı. ÇED raporunu hazırlayan şirket yetkilileri sunum yapamadı.
MHP İlçe Başkanı Salih Gökbel kurulması planlanan santralin tapu teslimi bile yapılmadan ve Çine halkına haber verilmeden ÇED toplantısının yapılamayacağını belirterek “Daha tapu teslimi yapılmayan bir yerde kurulucak tesisin ÇED’ini yapmak istiyorlar. ÇED’ i yaptınız ya şirkete tapu teslimi yapılmaz, yer değişikliği olursa şirket başka bir yerde tesisi kurmaya kalkarsa ne olacak. Buradan şu anlaşılıyor ki kapalı kapılar ardından her şey organize edilmiş ve usulen kimseye haber vermeden 600 bin kişiyi ilgilendiren bir konuda 300 kişinin katıldığı bir toplantı ile yasal süreç yerine getirilmek isteniyor. Bu sürece alet olmayacağız, bu ÇED toplantısı yapılamaz yaptırmayacağız” dedi.
Çevrecilerin ve köylülerin tepkisini sık sık “İzin verin bu toplantıyı yapalım, sonra gerekirse bir kez daha yaparız “ diyen Müdür Varan’a Çinelilerin tepkisi sert oldu.
Sık sık “Santralci Şirket Çine’yi Terk Et” sloganların atılması sırasında şirket yetkililerinin sessiz kaldığı görüldü.
Müdür Varan yaklaşık bir saat süren gayreti sonunda toplantıyı yaptıramayınca “Halk bilgilenmek istemediği için toplantıyı sona erdiriyorum, bunuda tutanağa geçiriyorum” deyince gerginlik tırmandı. Ve polis araya girdi , toplantı sona erdi.

BAŞKAN DİNÇER “TARAFIZ AMA HALKIN GELECEĞİNDEN YANA TARAFIZ”

Toplantının bitiminde DHA muhabirine açıklama yapan Belediye Başkanı Dinçer herhangi bir yatırıma karşı olmadıklarını , sadece çevreye ve insana zarar verecek her türlü yatırıma karşı olduğunu belirterek “ Çine ciddi bir tarım bölgesi.. OSB’de böyle çevreye ve insanlara zarar verecek yatırımlar yerine tarımsal sanayiye dönük yatırımlar yapılması gerekirdi. Bu firma aynı tesisi Çorlu’da kurmak istemiş, halk çevreye ve insanlara vereceği zararlardan dolayı engel olmuş. Çorlu’da halkın istemediği, zararlı olduğu için engellediği bir yatırımın Çine’ye yapılmasını bizde istemiyoruz. Çine’miz çukurda, çanak gibi bir coğrafyaya sahip. Bu santralin salacağı zehirli gazlar rüzgârla gitmeyeceği için Çine çukurunda kalacak ve ilçemize çok zarar verecek. Bu yatırımı engelleyelim
Bu toplantının 15 gün ertelenmesini ve konu hakkında bilim adamları ile geniş çaplı bir araştırma yapma isteğimizi ilettik ancak ciddiye alınmadık. Halkın sağlığını ve geleceğini tehlikeye atacak bir projeye evet demek Çine halkına ihanettir. Yöremize halkımıza zarar verecek her türlü yatırıma karşıyız, taraf isek bu tarafın yanındayız” dedi.
Toplantıyı şirket yöneticileri ile birlikte izleyen OSB Başkan Yardımcısı ve AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Kayhan Güney ise toplantının yaptırılmamasını üzüntü ile karşıladığını belirterek bu konuda bir açıklama yapmak istemediğini. Tesisi kuracak şirket yetkilileride DHA muhabirinin sorularını yanıtsız bırakmakla yetindi.
Müdür Varan halkın ve sivil toplum örgütlerinin tüm ısrarlarına rağmen toplantı tutanağının bir fotokopisini vermedi. Müdür Varan , memurlar ve şirket yöneticileri polis kordonu altında kültür merkezinden ayrıldı.