BODRUM YÜZÜYOR

Bodrum’da bu gece yarısı başlayan ve sabaha kadar devam eden sağanak yağışta onlarca villa, ev ve işyeri sular altında kaldı. Sabaha kadar yatak odalarına kadar giren suları boşaltmak için mücadele eden Bodrumlular isyan etti.

Bodrum  bu gece yarısı başlayan ve sabaha kadar aralıklarla devam eden sağanak yağış Bodrum ‘un Gümbet Mahallesi ile, Bitez, Turgutreis ve Konacık beldelerinde onlarca villa, ev ve işyerlerinin sular altında kalmasına neden oldu. Villaların alt katlarına dolan yağmur suları nedeniyle kadın ve çocuklar üst katlarda mahsur kaldı saatlerce kurtarılmayı bekledi.

Birçok Bodrumlu sabah saatlerinde sağanak nedeniyle işlerlerine gidemedi, öğrenciler okula ulaşamadı.Bodrum Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri ile özel vidanjörler saatlerce ev ve işyerlerine dolan suları boşaltmaya çalıştı. Bazı vatandaşlar ise özel su pompaları ile evlerini tahliye etmeye çalıştı.

Meteorolijiden alınan bilgiye göre son 24 saatte metrekareye 70 metreküp yağışın düştüğü Bodrum’da evi sular altında kalan Bodrum Belediyesi Emekli Fen Memuru  Hüseyin Dinar “Bodrum’un alt yapı sorununu yıllardır çözemediler, her yağışta aynı bölgeler sular altında kalıyor, bu gün sabaha kadar kadın ve çocuklar evlerin yatak odalarına kadar dolan suyu boşaltmak için çalıştılar, benim evimde sular altında kaldı, bu çağda artık bu sorunu Bodrum gibi turistik bir ilçe yaşamamalı” dedi.

AÇ GÖZLÜLÜĞÜN İNTİKAMINI DOĞA BÖYLE ALIYOR

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon (DP) her yağışta aynı bölgelerdeki evlerin alt katlarının su basmasının en büyük nedeninin kot farkından yararlanıp bir kat daha fazla mülk edinme nedeni olduğunu belirterek “Doğa aç gözlülüğün bedelini ve intikamını böyle alıyor. Çukur olan yerlerde Bodrum yapmayın yaşamayın diye sürekli uyarılarda bulunuyor yasal işlem yapıyoruz, ekiplerimiz şuanda ihtiyacı olan tüm evlere 24 saat yardım ve hizmet veriyor önemli bir sıkıntı yok” dedi.

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’ndeki konserlerin yapıldığı alanda sular altında kalırken aralıklı sağanak yağışların bölgede iki gün daha devam edeceği belirtildi.