BODRUM SUYU MASAYA YATIRILDI

Bodrum Su Projesi proje uygulama hizmetleri kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme amaçlı basın toplantısı yapıldı.
Bodrum Belediyesi Başkanlık Toplantı odasında düzenlenen bilgilendirme toplantısına Bodrum belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi meclis Üyesi Ali Rıza uysal, Danışman Osman Ayalp, Avusturya firması SETEC danışmanı Gernot Papp, Slovakya firması ASPİRO Kurumsal Danışmanı Daniel Zverko ve basın mensupları katıldı.
BODRUM Su Projesinin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) vasıtasıyla alınan EUR 7,5 Milyon kredi ve EUR 0,97 milyon Hibe kullanılarak Belediye’nin BOSKİ Kurumu adı altında mevcut altyapının işletmesi ile birlikte iyileştirilmesi ve yeni abone bağlantılarının yapılmasını içermekte olduğu ve kredi TL üzerinden % 12 yıllık faizle 3 yılı ödemesiz 13 yıl vadeli ve teminatsız bir altyapı destek finansmanı sağlandığı bildirilen toplantıda, EBRD , Bodrum Belediyesi ve Bodrum Su ve Kanalizasyon İşletmesi (BOSKİ) ile birlikte sadece mevcut su kayıplarını azaltmayı değil aynı zamanda halen tanker ve kuyularla ihtiyacını karşılayan abonelere mümkün olduğu ölçüde yeni bağlantılar yapmayı hedeflemekte olduğu anlatıldı.
Yetkililer, projenin temel amacının su kayıplarının azaltılması için depo ile boru yenileme ve tamiratlarının yanı sıra kaçak kontrol ekipmanlarının alımı ve basınç kontrol sistemi kurmak amacıyla BOSKİ ‘nin finansal ve operasyonel kapasitesini arttırmak olduğunu belirtiler.
Toplantının başında bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek,” İlçe bazında ilk defa Avrupa yatırım bankası kredi verdi. Bu krediyi hem devlet planlama hemde hazinenin uygun görüşüyle aldık. Çok uzun vadeli bir kredi, bu kredi de amaç Bodrum’un alt yapısını komple yenilemek. Mümkün olduğu kadar su kaçağını azaltmak ve kurmuş olduğumuz BOSKİ’yi hızlı bir şekilde işler hale getirip, hızlı bir şekilde para kazanıp borçlarımızı ödemek. Bunu yaparken de Slovakya hükümeti de bu projeye hibe veriyor ve deneyimli firmaları da özellikle BOSKİ’nin yapılandırılması ve çalışmasında eğitimci, öğretici bir kurum olarak Slovakya’lı arkadaşlar çalışıyor. Bir hibeyi de Avusturya hükümeti veriyor. Onlarda deneyimli bir firması ile Bodrum’un alt yapısıyla ilgili çalışmaları yürütüyorlar. Bu projeye baktığımızda uluslararası bir proje esasında. Tabii burada en büyük sevindirici olay burada bulunan firmaların BOSKİ’nin kuruluşundan sonra BOSKİ’yle yapmış oldukları işbirliği. Burada bulunan mühendis arkadaşlar BOSKİ’nin verilerinden, personelinden çok memnun buda bizi mutlu ediyor. Bizim BOSKİ’yi kurma amaçlarımızdan bir tanesi Bodrum’un alt yapısını hızlı bir şekilde yenilemekti, oradaki görevli arkadaşlarımızda buna çok çabuk adapte oldular ve olumlu bir şekilde uluslararası proje gidiyor.”dedi.
Bodrum belediyesi Meclis üyesi Ali Rıza Uysal yaptığı konuşmasında Su projesi kapsamında iş yaptıklarını, kurum geliştirme destek programı adı altında Slovakya ve Avusturya hükümetlerinin verdiği bir hibeyle çalışıldığını ifade ederek,”Burada hibeyi veren hükümetin ülkesine ait firmaların %75, yerel mühendislik gruplarında %25 bir payı var. O firmaların temsilcileri de buradalar ve onlarla çok uyumlu bir çalışma düzeni içerisindeyiz. Birinci grup Slovakya hükümetinin SETEC firmasının üstlendiği Mühendislik, Tasarım, İhale ve Saha Uygulamaları, ikinci grup ise Avusturya hükümeti firması ASPİRO Tarafından Kurumsal Gelişim ve Belediye Destek Programı hizmetleri sunuyorlar. Birinci etapta Torba arıtma tesisini çözüm aşamasındayız. Uluslararası ihale ilanına çıkıldı. İhaleler Batı usulleriyel son derece şeffaf olarak yapılıyor. Bizim çok acil problemimiz olan Bodrum’un su depoları. Su tutan depomuz yok. 60 cm’den fazla su yükselince ortalık sel gibi akıyor. Biz bu arkadaşlarla bu meseleyi nasıl çözeriz, suyu tutabilmek için depoları yıkalım mı?, içinimi kaplayalım tartışmalarını yaptık. Bizim için keyifli olan Bodrum’un binlerce yıllık süren su problemini uluslararası bir konsesyumla avrupanın ve Türkiye’nin değerli mühendisleri oturdular çözüm arıyorlar, bizde bunu yaratmaktam bu zemini oluşturmaktan çok mutluyuz.“dedi.
Bodrum Belediyesi BOSKİ’nin iyileştirilmesi, personelin eğitilmesi ve en verimli şekilde çalıştıma düzeninin sağlanması için çalışmalara gelen Slovakya firması ASPİRO Kurumsal Danışmanı Daniel Zverko bunu özetlemenin gerçekten çok zor olduğunu ifade ederek,”Kasım ayından buyana burada olduklarını, öncelikle kalite siteminin üzerinden gittiklerini, bununla ilgili önceden Bodrum belediyesinde bir çalışma olduğunu hazır bir organizasyonun bulunduğunu ve bunu üzerine rötuşlar yaptıklarını, esas olarak muhasebe ve müşteri ilişkilerine biraz daha ağırlık verdiklerini, dünyadaki diğer su kurumlarıyla da özdeşleştirme yaptıklarını söyledi.
Altyapı çalışmaları, ihaleler, şartnameler gibi Teknik destek ve Danışmanlık yapan Avusturya hükümeti firması olan SETEC danışmanı Gernot Papp ise önce atık su daha sonrada su’dan bahsedeceğini belirterek, Bodrum’da gördüğümüz en büyük eksiklik Torba’da bir atık su atölyesinin olmadığıydı. Onun içinde çok hızlı bir şekilde şartnamesini tamamlayıp, ihaleye çıkardık. Bizim hedefimiz Nisan ayında bu sözleşmeyi imzalamak ve Mayıs sonunda da devreye almak. Diğer atık su tesisleriyle ilgili genel olarak şu anda incelememizi yapıyoruz. Oralardaki bazı düzeltme, geliştirme önerilerimizi de sunacağız. Su sistemine gelince o konuda da bir ön inceleme yaptık. Mevcut yapılmış olan hidrolik modeli de inceledik. Bu konuda da belediye ile beyin fırtınasına başladık. Bunları nasıl geliştirebilir, nasıl yapılabilir diye. Buna paralel olarak tabiî ki mevcut boru hatlarının da yenilenmesi ile ilgili bazı çalışmalar yapıyoruz. Tespitimize göre oldukça fazla aspes boru var. Bunlar çevresel ve sağlık açısından doğru değil ve zaten yasak. Yenilenmesi ile ilgili çalışıyoruz. Bu şebekenin diğer kısımlarını da inceliyoruz, neler düzeltilmeli onlara bakıyoruz. Bütün hedefimiz mümkün olduğu kadar suyu kurtarmak, tasarruf etmek. Anahtar cümlemiz her zaman şöyle olmuştur, “Fatura edilemeyen su miktarını azaltmak”.dedi.