AKUT EKİBİ KUYUDAN TAVUK KURTARDI

Bodrum Bitez Beldesi’nde, bir mandalina bahçesindeki kullanılmayan 15 metre derinliğindeki su kuyusuna düşen 2 tavuk, 11 kişilik Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekibi tarafından kurtarıldı.

Bitez Limonlu Cadde’de mandalina bahçeleri arasındaki Çilingir Sofrası adlı Restoran’ı işleten Zafer Olcay, sabah bahçesinde gezerken kullanılmayan ağzı açık su kuyusundan tavuk sesleri duyunca AKUT ekibine haber verdiğini söyledi. Olcay tavukların kendisine ait olmadığını ancak komşu bahçelerden gelmiş olabileceklerini düşündüğünü ifade etti.

Mandalina bahçesine gelen Bodrum AKUT ekibi yaklaşık 8 metre genişlik, 15 metre derinliğindeki su kuyusuna inebilmek için önce gerekli hazırlıkları yaptı. Halatlar ile makara sistemi kuran AKUT ekibinden Ulaş Akman isimli gönüllü uzun süren bir hazırlığın ardından emniyet kemeri ile bağlanarak kullanılmayan su kuyusuna indi. Kuyunun içinde bir süre kaçışan 2 tavuk sonunda havuz kepçesi ile yakalanarak kuyudan yukarı çıkarıldı. Sahipleri belli olmayan 2 tavuk daha sonra serbest bırakıldı.

Çilingir Sofrası Bahçe Restoran’ı işletmecisi Zafer Olcay da tavukların tekrar kuyuya düşmemesi için kuyunun çevresini bahçe teli ile kapatıp, AKUT ekibine gönüllü çalışmaları için teşekkür etti.

Bodrum AKUT ekip lideri Sadettin Uslu, basına yaptığı açıklamada tavuk kurtarılmasını bazı kişilerin eleştirebileceğine dikkat çekerek “Bizim için insan ya da hayvan olması önemli değil. Önemli olan can kurtarmak” dedi.