TARİHİ AYA NİKOLA İÇİN 2000 İMZA TOPLANDI

Bodrum Belediye Meclisi, şu anda Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan Aya Nikola Kilisesi’nin aslına uygun olarak yeniden yapılarak Bodrum’un kültür mirasına kazandırılması için bir karar almıştı. Bu konuda çalışmalar başlamış, kamuoyu oluşturarak ilgililere ulaştırılmak üzere bir imza kampanyası başlatılmıştı. Toplanan 2 bin civarındaki imza Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a iletildi.

Toplanan imzaları Kilise Kararına Destek Girişimi adına Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a veren Güngör Sezgün yaptığı konuşmada şunları söyledi; Belediyemiz, 1969 yılındaki yıkımda yok edilemeyip ana duvarları üstüne inşaat yapılarak Halk Eğitim Merkezi olarak hizmet veren gecekondu görünümlü yapıyı kaldırıp aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi konusunda mecliste karar almıştır. Böylece bir yandan tarihimizle barışma yolu açılacak diğer yandan hem turizm hem de tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarak marka olma çabalarımızı yükseltecektir. Bizler Bodrum Halkı ve esnafları olarak, kentimizin merkezinde bulunan, turistlerin tamamının gelip geçtiği, alışveriş yaptığı bu yerde yükselecek tarihi ve kültürel mirasımızın eski haline kavuşturulmasının çok anlamlı olacağına inanıyoruz, belediyemizin kararını destekliyoruz. Bu nedenle açtığımız imza kampanyası halktan büyük ilgi gördü. Topladığımız bu imzaları Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’a sunuyoruz. Sayın Başkanım, Aya Nikola Kilisesi’nin Bodrum’a yeniden kazandırılması çabalarınızı destekliyor ve yanınızdayız diyoruz. Bu konuda imza ve desteklerimiz sizinledir. Kolay gelsin.

 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Bodrum Belediye Meclisi’nde bu konunun gündeme getirildiğini, Bodrum Halkından ve esnafından müthiş bir destek geldiğini söylediği konuşmasına şöyle devam etti; Bodrum’a tarihimiz ve turizmimiz açısından eski kilise binamızın yeniden kazandırılması gerekliliği, halkımızdan da gelen bu istekle daha da kuvvetlendi. Sivil toplum inisiyatifimiz bir nabız yoklaması yapmışlar, topladıkları imzaları bana teslim ettiler. Bundan sonra hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem belediyemiz bünyesinde tekrar bu girişimleri başlatacağız ve Sayın Bakanımla da bu konuyu hızlı bir şekilde görüşeceğim. Kilise binasının tekrar eski haline getirildiğinde hem kent estetiği hem de Bodrum’un turizmi açısından büyük katkı saylayacağına inanan bir Belediye Başkanıyım. Sayın Bakanıma yaptığım sunumda Bodrum’un kış turizmi için bazı alternatiflere ihtiyacı olduğunu, bunların başında da bu eski kilisenin görüntü olarak bile olsa tekrar eski haline getirilmesi vardı. Daha sonrasında da Sayın Bakanımızın girişimleriyle bu yapının ister kilise ister Süngercilik Müzesi, ister Balıkçılık Müzesi olarak Bodrum’a kazandırılmasını istiyorum. Takdir tabii ki Sayın Bakanımızın ve Sayın Hükümetin. Esnafımızın bu konuda vermiş olduğu desteğe bir kere daha teşekkür ediyor, Bodrum’a hayırlı olmasını diliyorum. Projenin çizimleri ve maketi de hazırdır.