Emekli Öğretmenler Buluştu

24 Kasım “Öğretmenler Günü” olması münasebetiyle,Turgutreis Zeyyat Mandalinci İlköğretim Okulu 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında geleneksel hale getirdiği “Emekli Öğretmenler Buluşması” düzenlendi.

Bu sene 2.si düzenlenen, Turgutreis Zeyyat Mandalinci İlköğretim Okulu Müdürü Bülent Ayaydın, Yardımcısı Ahmet Özşeker ve Okul Aile birliği üyelerinin katkılarıyla hazırlanan ve öğretmenler günü sebebiyle düzenlenen “Emekli Öğretmenler Buluşması”na Emekli Öğretmen olan Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez, Turgutreis Zeyyat Mandalinci İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yapmış Yarımada Gazetesi sahibi Hüseyin Anıl ve 35 emekli öğretmen katıldı.

Okul Müdürü Bülent Ayaydın kutlamada yaptığı konuşmasında uzun yıllar görev yapmış bu işin zahmetini çekmiş insanlar olarak emekli öğretmenlerimizi çağırıp hatır, gönüllerini almak istediklerini ifade ederek,”Bir günümüzü siz emekli öğretmenlerimizle paylaşalım istedik. Bu yılda 2.sini planladık. Yeni seni için ayrı bir kutlama düşünüyoruz. Hoş geldiniz diyor, ellerinizden öpüyorum.”dedi.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Müşerref Baruğ günün anlamını anlatan bir konuşma yaptı. Ardından 7/B sınıfı öğrencisi Elif Bilge Baruğ “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı bir şiir okudu.

Öğretmenler odasında yapılan kutlamada eski fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi yapıldı. Daha sonra emekli öğretmenler birer birer söz alarak kendileri için düzenlenen böyle bir etkinlikten çok mutlu olduklarını ve onur duyduklarını dile getirdiler.

Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez, Yılın bir gününde de olsa beraber olmanın ve hatırlanmanın güzel olduğunu ifade ederek,”Hepinizin bu gününü kutluyorum. Umuyorum önümüzdeki yıllarda da hep beraber bu organizasyonun 3.üncüsünüde kutlarız.”dedi.

Turgutreis Zeyyat Mandalinci İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yapmış Yarımada Gazetesi sahibi Hüseyin Anıl’da bir konuşma yaparak Köy Enstitülerinden ve öğretmen okulu çıkmış öğretmenlerimin hepsinin emeğinden dolayı, ölenleri rahmetle, yaşayanları minnetle anıyorum. Ben bu tip toplantılarda son 20 yada 30 yıldır genellikle iki şeyi yaşıyorum. Öğretmenler gününde, mezunlar gününde mesleki eğitim ve meslek insanlarının bir araya gelmesi günlerinde, günlerini kutlamayanlar, yaş günlerini yapmayanlar çocuklarının eşlerinin evlilik yıldönümlerini hatırlamayanlar, günü güne ekleyip bir toplumsal bağ oluşturamayanlar. Toplumsal bağ oluşmayan yerlerde ise terör alıp başını gidiyor. Söz gelimi Muğla öğretmen okulu mezunları günlerine her yıl gitmek isterim ve gidebildiğime de gidiyorum. Böyle öğretmenler günleri ve diğer saydığım günleri kutlamayan toplumların gelecekleri olmuyor. Özellikle Güneydoğuda terörün olduğu bir bölgede sanıyorum ki böyle günler, anı günleri yapılamıyor. Yapılamadığı yerlerde toplumsal bağ oluşmuyor. Nu mutlu ki Türkiye Cumhuriyeti, özellikle Atamızın bize emanet ettiği 23’den buyana modern bir cumhuriyetin yapması gereken her şeyi yapageldi. Bölgemizde ve ülkemizde bu konu çok gelişti. Modern bir cumhuriyet haline geldik. Ben burada aramızda bulunan Köy Enstitüleri öğretmenlerimin bildiği, bugünkü öğretmenlerin çok bilmedikleri bir şeyi hatırlatmak isterim. Biliyorum ki hepsi okulunun bahçesine hepsi bir zeytin, bir mandalin ağacı, duvara bir harç, bir tuğla koyarak geldiler. Şimdi ise bilgisayarda yeni şeyler yaparak yürüyorlar. Cumhuriyet buraya kolay gelmedi. Dilerim Türkiye Cumhuriyeti bu terör belasından kurtulur, modern cumhuriyet olma yolunda diğer devletlerle örnek bir yola hızla ilerler. Bu vesileyle Van’da kaybettiğimiz 66 öğretmenimizin ruhları şad olsun diyor, bu okula emeği geçen diğer öğretmenlerimizi hatırlayarak onların içinde ölenlere de rahmet diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından öğretmenlere okul aile birliği üyelerinin hazırladığı yiyecek ve içecek ikramı yapıldı. İkramların ardından öğretmenler müzik öğretmenin çaldığı kemanla türkü ve şarkılar söyleyerek eğlendiler.