Konacık Artıma Tesisi 2. etap temeli atıldı

Konacık Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’nin 2. Etabının tanıtım toplantısı ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk defa kamusal alanda evsel atık suların arıtılmasında membran teknolojisinin kullanıldığı Konacık Belediyesi Atık su Arıtma Tesisi’nin 2. Etap temel atma törenine; Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun ve Belediye Meclis Üyeleri, İller Bankası 3. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Sadık Okutucu, Okul Müdürleri, MHP Konacık Belde Başkanı Ecz. Burak Söğütlü ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Konacık Belediyesi için bugünün çok önemli bir gün olduğunun altını çizen Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun şunları söyledi.

“ 3 yıl önce Konacık Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’nin birinci etabının açılışını gerçekleştirmiştik. Biz bu projeyi gerçekleştirirken buradaki yatırımlarımızı birinci ve ikinci etap olmak üzere iki aşamalı olarak planlamıştık. Birinci aşaması bitmişti, ikinci aşaması ile ilgili de 2011 yılının Eylül ayında yapmış olduğumuz ihale çerçevesinde bugün itibariyle temel atma törenimizi gerçekleştiriyoruz. 2012 yılının Eylül ayında da inşallah buradaki yatırımları tamamlamayı planlıyoruz. Bununla birlikte Çevre Analiz Laboratuarımız da yeni binada hizmet vermeye devam edecek.”

Konacık’ta Alt Yapı ve Atık Su Problemi Kalmayacak

Konacık Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’nin 2 etabının tamamlanmasıyla birlikte Konacık’ta alt yapı ve atık su problemlerinin tamamının 2012 yılı içerisinde gündemden çıkacağını belirten Başkan Mehmet Tosun; “ İnşallah kısa sürede bu yatırımı gerçekleştirdikten sonra artık Konacık Belediyesi’nde alt yapı problemlerini çözmüş, sosyal ve kültürel projelerine daha fazla zaman ve kaynak ayıran bir belediye olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2.Etap çalışmalarını bir yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Şuanda zaten Konacık Beldesi’nde atık su arıtmayla ilgili bir problem yok. Ancak son nüfus sayımlarına göre Konacık’ın nüfus sayısı 11.000 civarında ve iş yerleri ile birlikte konut sayımız da 7.000’e yaklaşıyor. Bu kadar artan bir nüfusa cevap verebilecek alt yapının ve arıtma tesisinin de, artan nüfus kapasitesini karşılıyor ve teknik ekipmanı olarak ta yeterli olması lazım. Bizim Konacık Belediyesi olarak buradaki çalışmamız tamamen geleceğe yöneliktir” dedi.

2. Etap çalışmasının yaklaşık 2 Milyon iki yüz doksan üç bin liraya mal olacağını belirten Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, şuanda 15.000 kişiye hizmet veren tesisin, 2. Etabın tamamlanmasıyla birlikte 30.000 kişiye hatta 40.000 kişiye hizmet verebilecek bir noktaya geleceğinin altını çizerek, tesisin yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

Geçmişten bu yana Bodrum Yarımadası’na İller Bankası’ndan ciddi atılımların olduğunu belirten İller Bankası 3. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Sadık Okutucu; “ Bodrum Yarımadası’nda hala devam eden projelerimiz var. Bundan sonra da önemli yatırımlarımız devam edecektir.” dedi.

Konacık Belediye Başkan Mehmet Tosun ve Belediye Meclis Üyelerinin birlikte bastıkları butonla Konacık Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi’nin 2. Etabının temeli atıldı.

Konacık Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi;

Öziçi Mevkii’nde 3600m2 alan üzerinde kurulu olan Arıtma Tesisi, 29 Ocak 2009 tarihinde su arıtımına başlamıştır. İki etaptan oluşan Arıtma Tesisi’nin 1. Etabı 10.000 kişilik 1500m3 /gün kapasiteye sahip iken, 2. Etap projesi ise 30.000 kişiye hitap edecek şekilde günlük 3000 m3/gün kapasitede, yaklaşık 2.294.717,00 TL mal olup, yüklenici firma ile 12.09.2011 tarihinde sözleşmesi ve yer teslimi yapılmıştır.

2012 yılının Eylül ayında bitmesi planlanmaktadır. 2. Etap projesinde; Çamur Susuzlaştırma Sistemi( 4500 m3/gün kapasiteli), Çıkış Suyu İleri Dezenfeksiyon Sistemi(UV) ve Geri Kazanım Ünitesi (4500 m3/gün kapasiteli), İleri Otomasyon (Plazma Görüntü) ve Trafo Sistemi, Online İzleme Sistemi, Yeni Akvaryum Uygulaması (5*2,5*0,60 m boyutlarında) ve 150 m2 kapalı alanda Su-Atıksu-Mikrobiyoloji Laboratuarı bulunmaktadır.